Brambory můžeme s klidným svědomím pěstovat i ve větších nádobách na balkoně. Ale co vyzkoušet něco jiného? Přesně takové jsou batáty, které známe jako sladké brambory a jejich pěstování je podobné jako u brambor. Co vyžadují do pěstitele a jak vlastně připravit hlízy na vysazení?
Povijnice batátová je především okrasnou rostlinou se zelenými srdčitými listy. Existuje mnoho druhů batátů, které jsou okrasné listem a květem a pěstujete je například s muškáty, ale pak zvolte větší nádoby. Největší přínos, hlíz jako výsledného produktu, spočívá ve vysokém obsahu vlákniny, draslíku a vitaminu B.
Sadbu si můžete pořídit v zásadě dvěma způsoby. Prvním z nich je od někoho ze známých, kteří tyto rostliny už pěstují a hlíz mají z podzimní sklizně větší množství. Druhou možností je zajít do zahradnictví a zakoupit si mladé dobře vyvinuté rostliny. Pokud už selže i tato možnost, pak je možné ještě zakoupit hlízy, například v supermarketu. Předpěstování takových rostlin je ale složitější.
Hlízy je možné předklíčit jako brambory. Postavte je na teplé a suché místo, kde budou na sluníčku několik dní. Postupně začnou klíčit a to je ten správný čas k výsadbě do substrátu. Velice důležitá je přiměřená zálivka, protože batáty nejsou tolerantní vůči přelévání a velmi rychle dochází ke zkáze kořenů nebo hlízy. Také je vhodné nechat hlízu pořádně naklíčit a poté, co vyroste několik výhonků, některé z nich odříznout a zacházet s nimi jako s řízky muškátů nebo jiných rostlin. Hotové, řádně vyvinuté mladé rostliny sázejte nejpozději po zmrzlých mužích do větších nádob s vysoce kvalitní zahradní půdou, která obsahuje značné množství živin. Kupovaný substrát je nevhodný, protože rychle slehává a zadržuje v sobě značné množství vody, díky čemuž se poškodí kořenový systém.
Velkým tahounem jsou květy během léta, které kombinují bílou a temně fialovou barvu. Ve vegetační době také většina rostlin vyžaduje oporu, protože ne všechny kultivary mají vzpřímený růst, většina z nich vytváří dlouhé šlahouny.
Co se týká výběru nádob, pak jsou vhodné hlubší květináče, které mají alespoň 30 cm, a vejde se do nich tolik hlíny, abyste je mohli během vegetace mírně přihrnout. Sklizeň přichází až na podzim, kdy celá rostlina zaschne. Nezapomínejte na to, že pokud chcete velkou úrodu, pravidelně přihnojujte hnojivem s rohovinou, rovnoměrně a pravidelně zalévejte a také rostlinu zbavte odkvétajících květenství. Vývoj semen totiž rostliny velmi vyčerpává a o to by se pak úroda zmenšila. Také, pokud si toužíte ponechat hlízy na příští rok, uložte je až po dokonalém uschnutí na tmavé a suché místo s teplotou do 10 °C.
Nesehnali jste batáty? Připravte si cmundu po kaplickuz brambor
Publikováno: 8. 7. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček