reklama

S domácím pracím práškem ušetříte spoustu peněz a pomůžete zlepšit ekologii

Ať už hledáte cestu jak ušetřit nebo používat méně konvenčních prostředků plných zbytečné chemie, je pro vás výroba domácího pracího prášku ta správná volba. Efektivně, ekologicky i ekonomicky můžete vyprat i za pomoci obyčejných surovin. Jak si takový prací prášek vyrobit?

i (Zdroj: Depositphotos)
Vyrobte si ekologický prací prášek z dostupných surovin (Zdroj: Depositphotos)

S vynálezem mýdla se praní značně zdokonalilo. Praní s ním bylo efektivnější a levnější i s pozdější výrobou pracích prostředků, které ale přesto mýdlo z pozice prostředku na praní vytlačily. Klasické mýdlo se vyrábí z oleje nebo tuku a louhu. Podle typu louhu potom vznikne tuhé mýdlo nebo mýdlo tekuté. Mýdla, jejichž základem je rostlinný olej, umí hned reagovat s vodním kamenem a vzniká tak vápenaté mýdlo. Díky tomu pak už mýdlo neovlivňuje vodní organizmy. Toto mýdlo je pak rozložené na vodu a oxid uhličitý a jeho dopad na životní prostředí je tak minimální.

Mýdlo, krystaly
i (Zdroj: Depositphotos)
Perte s pomocí obyčejných surovin

Co je prací prášky obsahují?

Tenzidy slouží k rozpouštění a odstraňování nečistot. Problém u tenzidů v klasických pracích prášcích je ten, že jsou vyráběny synteticky z ropy či dehtu a nejsou prospěšné ani našemu zdraví, ani přírodě. Stejně tak fosfáty, které změkčují vodu, a optické rozjasňovače, které bělí opravdu jen na pohled, mohou způsobit podráždění kůže a jsou toxické. Stejně tak je tomu u konzervantů a chloru. O parfemaci prostředků z obchodu také nejde napsat nic hezkého. Jsou dráždivé a karcinogenní. I mýdlo je tenzid. Protože má ale nejlepší účinky v měkké, zásadité vodě, nestačí většinou prát pouze mýdlem. Proto je třeba přidat změkčovadlo, bělicí látky a také látku upravující pH.

Prací prášek
i (Zdroj: Depositphotos)
Prací prášky jsou plné zbytečné chemie

Není tedy čas přejít na druhou stranu? Můžete samozřejmě sáhnout po ekologických a šetrnějších přípravcích. Ty obsahují tenzidy v podobě mýdla z rostlinných olejů nebo vyrobené z přírodních surovin, jako je cukr nebo kokosový olej. Na změkčení vody využívají zeolity nebo citráty. Konzervanty neobsahují vůbec nebo jen takové, které nepoškozují naše zdraví ani přírodu. Parfemaci v nich nenajdete, maximálně ve formě esenciálních olejů. Jsou bez rozjasňovačů a s bělidlem v podobě perkarbonátu sodného.

Kokosové mýdlo, kokos
i (Zdroj: Depositphotos)
Kokosové mýdlo je vhodné na praní

Jak si vyrobit domácí prací prášek?

Ale samozřejmě můžete jít ještě dál a prací prášek si doma vyrobit. Budete potřebovat jen tři základní suroviny.

  • tuhé mýdlo – ideálně speciální rostlinné mýdlo určené na praní. Bývá kokosové, palmové nebo olivové, případné žlučové či lojové
  • prací sodu – uhličitan sodný
  • perkarbonát sodný – je bělicí složkou, použijte ho tedy při praní bílého prádla

A jak na samotnou výrobu?

Pokud chcete variantu sypkou, postačí vám mít po ruce již zmíněné 3 ingredience. Dávkujte při praní následujícím způsobem: Mýdlo na praní si nastrouhejte najemno. Můžete si ale také pořídit už hotové mýdlové vločky. Přidejte přímo do bubnu pračky v množství cca 3 lžíce, prací sody přisypte 1 nebo 2 lžíce, perkarbonátu budete potřebovat 1 lžíci. V daném poměru si vše můžete namíchat předem do nádoby.

Prací soda
i (Zdroj: Depositphotos)
Prací soda je součástí domácího pracího prášku

Alternativně si sypký prostředek na praní vyrobíte takto:

Nastrouhejte 200 g mýdla najemno, rozmíchejte s 50 g sody na praní a také 100 g perkarbonátu sodného (který můžete vynechat) a uložte do nádoby. A máte hotovo. Do pračky dávkujte 1 až 3 lžíce podle množství prádla a jeho znečištění.

Vyrobit si můžete také prací gel/sliz:

Do velké nádoby (ideálně kyblík) si nalijte 5 l horké vody a nasypte do ní nastrouhané mýdlo o váze 250 g. Míchejte, dokud se mýdlo nerozpustí. Přilijte dalších 5 l horké vody a přidejte 250 g prací sody. Opět míchejte, dokud krystaly nezmizí. Po vychladnutí můžete přelít do uzavíratelné nádoby a používat – dávkuje se 200-300 ml na jedno praní.

Určitě ale najdete i další recepty. Je jen na vás vyzkoušet si různé poměry surovin a zůstat u té pro vás nejúčinnější.

Mýdlové ořechy
i (Zdroj: Depositphotos)
Dalším prostředkem na praní můžou být mýdlové ořechy

Co říkáte na ekologický čistič vašeho WC? Vyrobte si ho!

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 7. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová