reklama

Mušle dovezené od moře můžete využít pro výrobu závěsné zvonkohry

Léto je v plném proudu a s tím častěji sedíme na terasách a zahradách, nebo máme celý den otevřené okno, aby nám proudil do bytu příjemný čerstvý vzduch. Pojďte si s námi vyrobit drátěnou závěsnou zvonkohru, která vám také šikovně ohlásí blížící se bouřku. Při mírném vánku bude zvonkohra jemně cinkat, při silnějším větru budete hned vědět, že je potřeba zavřít okno a uklidit sezení z terasy.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vychutnejte si relax za jemných zvuků vlastnoručně vyrobené zvonkohry (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Výroba závěsné zvonkohry není vůbec složitá. Potřebujete pevný drát, korálky, mušle nebo jiné dekorace s dírkou, a pro práci potřebujete štípačky a různé kleště. Pokud nemáte mušle s dírkou, sežeňte si malou hobby vrtačku a opatrně dírky do mušlí vyvrtejte. Pro spojování jednotlivých částí využijeme techniku ketlování. Pomocí kulatých kleští vždy na konci drátu vytvoříme kulaté očko. Otvírejte ho vždy do strany, aby se očko nedeformovalo. Navlečení zavřeného očka do druhého otevřeného spojíme dva díly k sobě. Očko zavíráme opět směrem ze strany zpátky do původního tvaru.

Potřebný materiál pro výrobu zvonkohry:

 • pevný černý drát
 • kousek tenkého drátu
 • kovový kruh
 • dřevěné korálky
 • šnečí ulity
 • pravítko
 • měkký hadřík
 • štípačky na kleště
 • kulaté kleště
 • ploché kleště
 • malá hobby vrtačka
Materiál
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Potřeby pro výrobu závěsné zvonkohry

Vyrovnejte kus drátu ze svitku a pohlaďte ho měkkým hadříkem. Drát tím očistíme, vyrovnáme a mírně zahřejeme, díky čemu se s ním bude lépe pracovat.

Ustřihněte tři kusy drátu v délce 15 cm. Jeden konec omotejte kolem kovového kruhu. Konec začistěte a hodně přitlačte ke kruhu, aby nijak nevyčuhoval – zamáčkněte ho plochými kleštěmi. Zhruba 4 cm od volného konce zalomte drát do mírného V, vždy na stejném místě na všech třech drátech, které máte upevněné na kovovém kruhu. Pracujte plochými kleštěmi. Přiložte všechny zalomené konce drátů a vytvořte pomocí kulatých kleští na volných koncích očko. Pracujte s dráty najednou, aby byla všechna očka stejná.

Vytvoření kulatého očka
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vytvoření očka pomocí kulatých kleští

Ponechte konce drátů s očkem u sebe a pod očkem pomocí tenkého drátu je spojte pevně k sobě. Dejte pozor, aby očka lícovala a průchod mezi nimi zůstal průchozí.

Omotání tenkého drátu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Omotání tenkého drátu kolem pevnějších drátků pod očkem

Z dalšího kousku drátu, zhruba 10 cm dlouhého, vytvořte háček na zavěšení a napojte na něj připravený závěs. Spojte spodní konec háčku s očky na závěsu.

Háček na zavěšení
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vytvořte a napojte na závěsnou konstrukci háček z drátu

Pomocí malé hobby vrtačky vyvrtejte otvory do šnečích ulit. Na tyto otvory pak zavěsíme drátek s korálkem.

Vrtání díry do šnečí ulity
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Hobby vrtačkou vyvrtejte díry do šnečích ulit

Ustřihněte různě dlouhé kousky drátu, na které budete navlékat korálky a ulity. Na koncích vždy udělejte ketlovací očko pro uzavření a napojování k sobě. Navlečte drát s jedním korálkem na šnečí ulitu a připojte k ní další kousek drátu s navlečenými barevnými korálky. Na konci udělejte očko pro zavěšení na konstrukci.

Spojení dvou dílků
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Spojte k sobě dílek s ulitou a dílek s korálky

Zavěste hotový díl závěsu na kruh kovové konstrukce. Pracujte s kleštěmi a pro zavěšení používejte vytvořené kulaté očko otevřeno do strany.

Zavěšený na kulatou konstrukci
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Zavěste ozdobnou část na závěsnou zvonkohru

Vytvořte 12-15 ozdobných závěsů s korálky a ulitami na koncích a pověste je na kruh kovové konstrukce zvonkohry. A tím bude zvonkohra hotová. Pak stačí už jen pověsit.

Zde se podívejte na video z výroby:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 7. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.