reklama

Vyznáte se v mezinárodních symbolech užívaných při praní prádla?

Seznamte se s námi se symboly pro praní prádla. Najdete je na štítcích, které jsou přišité k oblečení. Všechny symboly mají svůj specifický význam a jsou tu od toho, abyste vaše nové oblečení vydrželo dlouho krásné.

i (Zdroj: Depositphotos)
Na každém novém oblečení najdete na štítku symboly pro praní prádla. Je dobré se v nich vyznat, protože jen tak můžete o prádlo správně pečovat (Zdroj: Depositphotos)

Co byste měli vědět o symbolech pro praní prádla

Symboly pro praní prádla vytvořila francouzská evropská asociace v sedmdesátých letech minulého století proto, aby vytvořila mezinárodní standardy pro péči o oblečení. Tabulka piktogramů byla v průběhu své existence několikrát aktualizována. Symboly jsou chráněny ochrannou známkou a pověřeným správcem v České republice je sdružení SOTEX. Značky pro praní prádla najdete dnes na každém oděvu. Jde tradičně o 5 základních symbolů, které se objevují v různých kombinacích. S jejich pomocí se máte dozvědět, jak o oblečení náležitě pečovat, abyste si ho nezničili. Podívejte se s námi, co znamenají.

Symboly pro praní prádla
i (Zdroj: Depositphotos)
Na každém štítku najdete celkem 5 symbolů, které vám napoví, jak prádlo prát, sušit a žehlit

Jako první na štítku obvykle bývá ikona vaničky

Jedním ze symbolů na textilu je ikona vaničky, která je doplněna o různé detaily. Vepsané zde mohou být například teplotní stupně, na které můžete textil vyprat. Někdy jsou ve vaničce místo čísel puntíky. I ony však symbolizují teplotu praní. Pokud je na štítku podtržená vanička vězte, že takové prádlo by mělo být vypráno na jemný program. Přeškrtnutá vanička pak symbolizuje, že se daný kousek nesmí vůbec prát. Ruka strčená do vaničky napovídá, že by oblečení mělo být vypráno ručně. V případě přeškrtnutého zdánlivého bonbonu zase platí to, že byste prádlo neměli ždímat.

Praní
i (Zdroj: Depositphotos)
Piktogram vaničky značí teplotu, na kterou se prádlo pere

Druhým symbolem z pěti je různě ztvárněný trojúhelník

Trojúhelník poukazuje na možnost bělení. Pokud jsou na štítku dvě příčné čárky uprostřed trojúhelníku, na prádlo můžete použít pouze bělení bez chloru. Přeškrtnutý trojúhelník symbolizuje striktní zákaz bělení.

Trojúhelník
i (Zdroj: Depositphotos)
Trojúhelník na štítku informuje o možnostech použití bělidla

Symboly spojené s žehlením

K dalším symbolům, které na prádle najdete, patří žehličky. I ty mají různou podobu. Uvnitř žehličky mnohdy najdete různý počet teček, které napovídají, na jakou teplotu smíte textil žehlit. Tři tečky v žehličce třeba napovídají, že prádlo můžete žehlit na tu nejvyšší teplotu. Žehlička, pod níž jsou přeškrtnuty dvě čárky, symbolizuje, že byste oblečení neměli napařovat. Přeškrtnutá žehlička žehlení vůbec nedoporučuje.

Žehlení
i (Zdroj: Depositphotos)
Symboly žehliček napovídají, zda je textil možné žehlit a na jakou teplotu

V neposlední řadě na textilu můžete objevit i roztodivná kolečka

Pokud na cedulce svého prádla najdete kolečko, vězte, že není určeno k domácímu čištění. Není totiž vhodné k běžnému vyprání. Mělo by se odnést do čistírny. Tam jej pak podle symbolů uvedených na štítku dokáží správně vyčistit.

Piktogramy pro praní prádla v čistírně
i (Zdroj: Depositphotos)
Nakonec tu jsou kolečka, která tu jsou spíše pro čistírnu, aby věděla, jak prádlo mohou vyčistit

Aby prádlo krásně vonělo

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 7. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová