reklama

Chystáte se na rekonstrukci dětského pokoje? Máme pro vás 5 tipů, jak ho zařídit

Připravujete se na rekonstrukci stávajícího dětského pokoje, nebo se stěhujete a přemýšlíte, jak nejlépe využít nový prostor pro děti? Poradíme vám, na co si dát pozor a jak místnost vybavit, ať je pokojík rájem pro vaše malé či odrostlejší ratolesti.

i (Zdroj: Depositphotos)
Chystáte se na rekonstrukci dětského pokoje? Máme pro vás 5 tipů, jak ho zařídit (Zdroj: Depositphotos)

Nejdůležitější hned na startu je si ujasnit, co bude vaše dítko v pokoji dělat nejčastěji. Při zařizování dětského pokoje záleží tedy na věku dítěte a jeho zájmech. Pokud máte malé děti, pokojík bude hlavně hernou a pokud už spávají samostatně, tak prostorem pro odpočinek. Pro větší děti je důležitá zóna pro učení a plnění domácích úkolů, pro teenagery pak také pro jejich záliby.

Výběr vhodné podlahy

Možná si řeknete, že je příjemné pro nohy mít hebký koberec s dlouhým vlasem. Máte pravdu, pro posezení nebo chůzi ano, ale zkusili jste si po takovém koberci jezdit s autíčky, nebo třeba s otočnou židlí na kolečkách u psacího stolu? Zvažte proto výběr vhodné podlahové krytiny, která nebude vaše děti omezovat ve hrách a vám navíc ušetří čas věnovaný jejímu čištění. Snáze setřete plovoucí podlahu, nebo třeba nízký koberec se smyčkami. Pokud na huňatém koberci trváte, můžete jej dát třeba jen do části pokoje.

chlapecký pokoj
i (Zdroj: Pexels.com)
Velmi praktické jsou kusové koberečky, udržují se snáze než celoplošné koberce

Jednoduchý a praktický nábytek

Pro malé děti postačí pár kusů nábytku - postel s kvalitní matrací, skříňka na oblečení a úložný prostor na hračky. Pokud rádi s dětmi prohlížíte knížky, bude se hodit i police na knihy nebo knihovnička. Pro školou povinné děti k výše zmíněnému přibude ještě psací stůl a židle.

Je dobré na toto myslet už při zařizování pokoje pro menší a předškolní děti - ne vždy je pak prostor v rodinném rozpočtu na kompletní výměnu nábytku v pokoji, když dítě nastoupí do školy a my potřebujeme do pokoje vměstnat psací stůl. Čím univerzálnější nábytek pořídíte, tím lépe se vám s ním bude i v budoucnu pracovat. Tvarově výrazný nábytek s různými přesahy a výčnělky bude zbytečným bodem úrazů a těžko se bude pokoj časem přeskládávat a přizpůsobovat vyvíjející se dušičce vašeho dítka.

Barvy, barvy, barvičky

Chce to zvolit zlatou střední cestu. Ano, dětský pokoj může být barevný, ale pozor na příliš barev a příliš syté odstíny. Jednak se vám rychleji okoukají a především každá barva působí na lidskou psychiku jinak. Některé barvy mohou způsobovat neklid, jiné i agresi, apatii, pocity chladu. Je proto dobré si o barvách zjistit více a pokoj sladit v pár barvách, které se budou pěkně doplňovat - pak ani výraznější detaily nebudou na škodu. 

dívčí pokojíček v růžové barvě
i (Zdroj: Pixabay.com)
Dětský pokoj by měl být v příjemných, ne příliš sytých barvách

Dostatek přirozeného světla

Pokoj je místem, kde bude dítě trávit hodně času a proto je potřebné tu mít dostatek světla. Nejlepší je samozřejmě přirozené denní světlo. Dítě si bude hrát, bude psát domácí úkoly. Doporučujeme umístění psacího stolu nejlépe v blízkosti okna, pokud to prostor umožňuje a to tak, aby si při sezení a psaní dítě nestínilo na pracovní desku.

Velmi důležité je také dbát na výběr stínění. Představte si sluneční paprsky, které se opírají do oken a rozehřívají místnost, případně listy učebnice svítí tak, že po chvíli pálí oči. Doporučujeme proto sáhnout například po látkových roletách nebo plissé žaluziích, které vám umožní optimální zastínění při volbě vhodné látky i přes den a přitom do místnosti vpustí dostatek přirozeného světla.

Chystáte se na rekonstrukci dětského pokoje? Máme pro vás 5 tipů, jak ho zařídit (Zdroj: Depositphotos)
i (Zdroj: Depositphotos)
Důležitý je dostatek přirozeného světla i vhodné zastínění oken

Pro spánek je pak potřeba zatemnění, které vám buď poskytnou rolety a plissé se zatemňující látkou, nebo venkovní žaluzie, které nejen zatemní, ale také pomohou proti přehřívání pokoje a částečně odhluční, jestliže je dětský pokoj orientován do rušnější ulice.

Nechte si od dětí poradit

Každý máme nějakou představu, jak by pokoj mohl vypadat. Jaké má mít barvy, jestli má být laděn třeba sportovně, nebo pohádkově. Pokud už máte větší děti, které vám mohou prozradit svá přání, zeptejte se jich. Třeba vás překvapí jejich vidina vysněného pokoje a najdete v nich nadšené pomocníky pro plánované předělávání.

Chcete do dětského pokoje nalepit tapetu? Podívejte se, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 7. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce