Pořízení nepřilnavého nádobí nepatří zrovna k těm nejlevnějším záležitostem. Je proto logické, že chceme, aby nám co nejdéle vydrželo. S tou správnou péčí se vám to skutečně může podařit. Víte však, jak o takové nádobí pečovat? Zjistili jsme, že se tu realita mnohdy rozchází. A proto jsme si pro vás připravili návod, který vám s tím pomůže.
Aby vám nepřilnavé nádobí dlouho sloužilo, je o ně nutné dobře pečovat již od té chvíle, kdy si ho z prodejny donesete domů. Pokud by tomu tak nebylo, nesprávná péče by toto nádobí mohla snadno deformovat a jednou pro vždy zničit.
Jak tedy pečovat o své nové nepřilnavé nádobí?
Potom, co si nepřilnavé pečící nádobí přinesete domů, měli byste ho před prvním použitím nejprve umýt mýdlovou vodou, abyste z něj odstranili veškeré nečistoty, tedy olej a prach z výroby a expedice. Po umytí nádobí dobře opláchněte pod tekoucí vodou a osušte. Do povrchu nakonec vetřete jednu lžičku oleje. Olej je přitom dobré do povrchu nádobí vtírat jednou za 3 měsíce.
Jaká je všeobecná péče o nepřilnavé nádobí?
I když se to na první pohled nemusí zdát, ve skutečnosti je péče o nepřilnavé nádobí mnohem jednodušší než o jiné nádobí, a to i přesto, že se nemůže mýt v myčce. Jak takové nádobí čistit? Potom, co nádobí použijete, nechte ho nejprve vychladnout. Kdybyste ho totiž začali umývat ve chvíli, když je ještě horké, mohlo by se pokřivit a mohla by se dokonce poškodit i ona nepřilnavá vrstva, která se nachází na povrchu nádobí. To pak ve finále negativně ovlivní i následnou kvalitu vaření. Nicméně ho po každém použití umyjte, jinak byste zbytky jídla v průběhu dalšího vaření k pánvi ještě více zafixovali. Vyčistit ho potom bude skutečný problém. Pokud v nádobí zůstaly velké zbytky, odstraňte je pomocí dřevěné nebo plastové špachtle. K běžnému umytí vám k tomu obvykle vystačí jen žínka nebo měkká houba, saponát a horká voda.
Po každém použití oleje nádobí umyjte v mýdlové vodě s ¼ šálkem octu. Nádobí potom opláchněte a utřete. Pokud k nádobí přilnulo jídlo, které nesmyjete při běžném umývání, zkuste ho nechat 30 minut namočené. Potom vše znovu umyjte, opláchněte čistou vodou a osušte. Jestli ani to nepomohlo, přitvrďte. Dno posypte sodou (nešetřete s ní), přidejte k ní 2 lžíce horké vody a nechte opět 30 minut stát. Pak vezměte jemnou žínku a krouživými pohyby dno očistěte od zbytků nečistot. Nakonec vše opláchněte a osušte. Jestliže nepomohlo ani toto, máme pro vás ještě jeden tip.
Zkuste nádobí očistit s pomocí rozpuštěných 4 lžic sody v půl šálku vody. Nechte vše v nádobí projít varem, přesněji, vařte 5 až 10 minut, a pak nechte vychladnout. Po vychladnutí nádobí umyjte běžným způsobem. Na přichycené jídlo můžete zkusit i pastu vyrobenou ze sody a vody. Pastu naneste na postižená místa, nechte alespoň 10 minut působit a následně zkuste nádobí měkkým hadříkem krouživými pohyby umýt. Když pánev začne lepit, doporučujeme vám k jejímu očištění použít ocet. Smíchejte jeden díl octa a jeden díl vody a vařte 5-10 minut. Na povrch potom položte papírový ručník. Pak nechte vychladnout a vše umyjte běžným způsobem za použití kvalitního mycího prostředku.
Dobré rady na závěr
- Na čištění nepřilnavého pečícího nádobí v žádném případě nepoužívejte žádné abrazivní prostředky nebo chemikálie.
- Nečistěte je ani drátěnkou, brusnou vlnou, kartáčky a podobně. Poškrábaly by povrch a jednou pro vždy zničily.
- Nepoužívejte na ně spreje v oleji. Bohužel se na nich začnou vrstvit a nádobí po čase zničí.
- Důležité je i to, jak ho skladujete. Nikdy na ně nepokládejte další kovové nádobí.
Aby se vám nádobí mylo ještě lépe, vyrobte si ekologický mycí prostředek
Publikováno: 29. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová