reklama

Víme, jak správně čistit nepřilnavé nádobí, aby vám dlouho vydrželo

Pořízení nepřilnavého nádobí nepatří zrovna k těm nejlevnějším záležitostem. Je proto logické, že chceme, aby nám co nejdéle vydrželo. S tou správnou péčí se vám to skutečně může podařit. Víte však, jak o takové nádobí pečovat? Zjistili jsme, že se tu realita mnohdy rozchází. A proto jsme si pro vás připravili návod, který vám s tím pomůže.

i (Zdroj: Depositphotos)
Používání nepřilnavého nádobí je spojeno s minimalizací tuku, což je praktické i zdraví prospěšné. Víte však, jak se o takové nádobí dále starat, aby vám dlouho vydrželo? (Zdroj: Depositphotos)

Aby vám nepřilnavé nádobí dlouho sloužilo, je o ně nutné dobře pečovat již od té chvíle, kdy si ho z prodejny donesete domů. Pokud by tomu tak nebylo, nesprávná péče by toto nádobí mohla snadno deformovat a jednou pro vždy zničit.

Nepřilnavé nádobí na indukční desce
i (Zdroj: Depositphotos)
Péče o nepřilnavé nádobí je v konečném výsledku jednodušší než o běžné nádobí

Jak tedy pečovat o své nové nepřilnavé nádobí?

Potom, co si nepřilnavé pečící nádobí přinesete domů, měli byste ho před prvním použitím nejprve umýt mýdlovou vodou, abyste z něj odstranili veškeré nečistoty, tedy olej a  prach z výroby a expedice. Po umytí nádobí dobře opláchněte pod tekoucí vodou a osušte. Do povrchu nakonec vetřete jednu lžičku oleje. Olej je přitom dobré do povrchu nádobí vtírat jednou za 3 měsíce.

Jaká je všeobecná péče o nepřilnavé nádobí?

I když se to na první pohled nemusí zdát, ve skutečnosti je péče o nepřilnavé nádobí mnohem jednodušší než o jiné nádobí, a to i přesto, že se nemůže mýt v myčce. Jak takové nádobí čistit? Potom, co nádobí použijete, nechte ho nejprve vychladnout. Kdybyste ho totiž začali umývat ve chvíli, když je ještě horké, mohlo by se pokřivit a mohla by se dokonce poškodit i ona nepřilnavá vrstva, která se nachází na povrchu nádobí. To pak ve finále negativně ovlivní i následnou kvalitu vaření. Nicméně ho po každém použití umyjte, jinak byste zbytky jídla v průběhu dalšího vaření k pánvi ještě více zafixovali. Vyčistit ho potom bude skutečný problém. Pokud v nádobí zůstaly velké zbytky, odstraňte je pomocí dřevěné nebo plastové špachtle. K běžnému umytí vám k tomu obvykle vystačí jen žínka nebo měkká houba, saponát a horká voda.

Muž myje nepřilnavou pánev pod proudem tekuté vody
i (Zdroj: Depositphotos)
Nepřilnavé nádobí vyžaduje jinou péči než běžné nádobí

Po každém použití oleje nádobí umyjte v mýdlové vodě s ¼ šálkem octu. Nádobí potom opláchněte a utřete. Pokud k nádobí přilnulo jídlo, které nesmyjete při běžném umývání, zkuste ho nechat 30 minut namočené. Potom vše znovu umyjte, opláchněte čistou vodou a osušte. Jestli ani to nepomohlo, přitvrďte. Dno posypte sodou (nešetřete s ní), přidejte k ní 2 lžíce horké vody a nechte opět 30 minut stát. Pak vezměte jemnou žínku a krouživými pohyby dno očistěte od zbytků nečistot. Nakonec vše opláchněte a osušte. Jestliže nepomohlo ani toto, máme pro vás ještě jeden tip.

Zkuste nádobí očistit s pomocí rozpuštěných 4 lžic sody v půl šálku vody. Nechte vše v nádobí projít varem, přesněji, vařte 5 až 10 minut, a pak nechte vychladnout. Po vychladnutí nádobí umyjte běžným způsobem. Na přichycené jídlo můžete zkusit i pastu vyrobenou ze sody a vody. Pastu naneste na postižená místa, nechte alespoň 10 minut působit a následně zkuste nádobí měkkým hadříkem krouživými pohyby umýt. Když pánev začne lepit, doporučujeme vám k jejímu očištění použít ocet. Smíchejte jeden díl octa a jeden díl vody a vařte 5-10 minut. Na povrch potom položte papírový ručník. Pak nechte vychladnout a vše umyjte běžným způsobem za použití kvalitního mycího prostředku.

Špinavá pánev s utěrkou na granitové desce
i (Zdroj: Depositphotos)
I více zašpiněné nepřilnavé nádobí je možné poměrně snadno očistit za použití dílu sody a dílu vody

Dobré rady na závěr

  • Na čištění nepřilnavého pečícího nádobí v žádném případě nepoužívejte žádné abrazivní prostředky nebo chemikálie.
  • Nečistěte je ani drátěnkou, brusnou vlnou, kartáčky a podobně. Poškrábaly by povrch a jednou pro vždy zničily.
  • Nepoužívejte na ně spreje v oleji. Bohužel se na nich začnou vrstvit a nádobí po čase zničí.
  • Důležité je i to, jak ho skladujete. Nikdy na ně nepokládejte další kovové nádobí. 

Aby se vám nádobí mylo ještě lépe, vyrobte si ekologický mycí prostředek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová