Léto vybízí k mnoha změnám v uspořádání rostlin, a to nejen venku. Pokud vlastníme balkon, terasu nebo altán, můžeme s trochou opatrnosti letnit i pokojové rostliny. Základem je především umístit rostliny tak, aby zeleň přesunutá z bytu nebo domu, netrpěla.
Mnohé pokojové rostliny během letních veder v domácnosti výrazně trpí. Vysoké teploty a suchý vzduch často stojí za zhoršující se kondicí rostlin. Vysoké teploty způsobují především rychlé vysychání substrátu a v případě, že včas nezasáhnete, může uschnout i celá rostlina. Suchý vzduch je však pro zelené rostliny také riziko, protože se stávají snadným terčem nejrůznějších savých škůdců, jako jsou například svilušky nebo mšice. Mšice si přinesete nejčastěji s novými rostlinami a tito nezvaní hosté hledají nové hostitele. Proto je důležité nové rostliny před přinesením domů zkontrolovat a případně preventivně provést postřik.
Venkovní prostředí dělá dobře nejedné rostlině. Z pokojových rostlin mají letnění rády například juky, dračince nebo citrusy, které po zbytek roku pěstujete na parapetu za oknem.
U prvních dvou jmenovaných je důležité připravit jim velmi vhodné prostředí, nejlépe polostín, a pravidelně kontrolovat, zda je substrát stále mírně vlhký. Vhodné je i přesazení do kvalitnější půdy, která lépe zadrží vláhu a živiny. Nezapomeňte také na polostín, na přímém slunci dochází často k hnědnutí okrajů listů a neprospívají. A pokud přijde déšť, nebojte se je na tento déšť postavit. Opláchne jim prach listů, důkladně zavlaží substrát a celkově výrazně zlepší kondici rostlin.
Citrusy jsou poměrně specifické rostliny, vyžadující hlavně opatrný přístup. Na letnění je zapotřebí je postupně navykat stejně tak jako na přenesení domů na podzim, protože jinak dochází v rámci teplotního šoku až k nechtěnému opadu listů.
Citrusy milují letnění někde na parapetu okna nebo na terase v závětří, kde je dostatek slunečních paprsků. Také nezapomínejte na pravidelné hnojení, a i když rostlina prospívá, klidně v létě i přesaďte do nového substrátu. Citrusy jsou obecně na živiny náročnější, hlavně pokud mohutně nakvétají a každoročně plodí. Do vylehčeného kupovaného substrátu je nesázejte, vyhovuje jim směs rašeliny, kompostu a hrubšího písku. Rašelina zajistí potřebnou kyselost a provzdušnění, kompost dostatek živin. Písek pak udržuje rovnoměrnou vláhu.
Z ostatních pokojovek letněte například zamiokulkas nebo lopatkovec. Ale pozor, těmto rostlinám vyhovuje polostín, závětří a teplo. Příliš nízké teploty mohou způsobit i žloutnutí listů, průvan pak vede k celkovému ochabnutí zeleně a napadení škůdci. Při dešti s nimi proveďte to, co s dračinci nebo jukami.
Jak pěstovat náročné pokojovky
Publikováno: 24. 6. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček