Kdysi se lidé přesouvali z vesnic do města. Bylo to zajímavé, nové, moderní. Trendem poslední doby je ale naopak přesun obyvatel z velkých měst zpátky na vesnici. Unavení a otrávení z hluku i smogu velkoměsta si zakládají vlastní zahrádky a farmičky. Zajímavou volbou je pak chov ovcí. I tady je více možností, jaké plemeno zvolit, zda zaměřit chov více pro vlnu nebo spíš na maso. Zajímavou volbou je pak vikingské plemeno skudde, které se vyznačuje jemnější chutí masa.
Plemeno skudde ze Skotska
Ovce skudde jsou menší, než klasické ovce, na které jsme zvyklí. Maximální váhu mají zhruba 35 kg i v dospělosti, jsou tedy podstatně menší.
Nepotřebují velký pozemek, ale měly by mít i tak dostatečné pohodlí a dostatek potravy pro spásání. Pro zhruba 10 ovcí může stačit přibližně 1 ha pozemku. Důležité je ale kvalitní oplocení. Tyto ovce jsou velmi šikovné a snadno nadzvednou neukotvený plot. Dokonce ani elektrické oplocení je díky husté srsti nemusí zastavit. Zvolte tedy pevnější a těžší druh oplocení a ideálně ho pevně ukotvěte do země. Lehké obyčejné pletivo snadno zbortí nebo podlezou.
Pokud byste chtěli využít vlnu pro výrobu oblečení, je nutné je chovat v čistém prostředí, tedy na pozemku bez bodláků a dalších rostlin, které by mohly kvalitu vlny znehodnotit. Při chovu na maso můžete ale vlnu použít jako vedlejší produkt a využít ji přímo na farmě, například pro zateplení studní, vodních trubek, okapů apod.
Chov a reprodukce ovcí skudde
Plemeno skudde je staré odolné plemeno a na rozdíl od klasického skopového nemá tak výraznou skopovou chuť, je podle majitele chovu z hlediska kvality tedy to nejlepší, co může být. Co se týče barvy srsti, nejvzácnější jsou v bílé barvě. Jinak mohou mít jakoukoliv barvu, nepřípustný je ale chov více barev společně, aby nedošlo k míchání a znehodnocení barevné čistoty daného chovu, nejsou totiž povolené skvrny na srsti těchto ovcí.
Reprodukce při správné péči je velmi bohatá a celkově nenáročná. Toto krásné plemeno se vyznačuje dobrou plodností a po druhém bahnění se rodí obvykle dvojčata až trojčata. Rozšíření chovu je tedy velmi snadné a rychlé. Celkově jsou tyto ovce velmi odolné a otužilé a jsou vhodné pro celoroční pobyt venku. K ovcím se kolem listopadu připouští beran a v březnu se začínají rodit jehňata. Přes zimu je pak dobré je držet pod stříškou a na slámě, aby byly těsně u sebe a březí ovce měly co nejvíce tepla a pohodlí.
Ovce vám nahradí travní sekačku
Publikováno: 23. 6. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná