reklama

Jednoduché, ale cenné rady, jak pečovat o houbičky a hadříky na čištění, aby se z nich nestal nepřítel našeho zdraví

Pomůcek pro udržení čisté domácnosti máme určitě všichni několik. Ať už preferujete klasické hadříky, speciální utěrky z mikrovlákna, bavlněné utěrky na nádobí, klasické houbičky, nebo cokoliv jiné, je velmi důležité je udržovat v čistotě a pravidelně je také dezinfikovat. Víte, jak správně o tyto nezbytné pomůcky pečovat?

i (Zdroj: Depositphotos)
Houbičky na mytí, utěrky i mopy je třeba udržovat v čistotě (Zdroj: Depositphotos)

Houbičky na mytí nádobí

Po každém použití je pořádně vypláchněte, vyždímejte a nechte volně uschnout. Několikrát do týdne je vydesinfikujte. Můžete je namočit do octové vody, případně v octové vodě přímo 10 min. povařit. Pokud máte myčku na nádobí, klidně je vložte k cyklu mytí nádobí na základní program. Horká voda houbičky propláchne a zároveň vydesinfikuje. Takto vám vydrží déle bez zápachu a znečištění a zároveň budete mít jistotu, že si na nádobí nepřenášíte nežádoucí bakterie. Nicméně i při pravidelné péči, vyměňujte houbičky raději za nové min. jednou za 14 dní.

Mytí nádobí
i (Zdroj: Depositphotos)
Houbičku na nádobí po použití vždy důkladně vypláchněte

Hadříky z mikrovlákna

Pokud preferujete na mytí nádobí hadříky, péče o ně je hodně podobná jako u houbiček. Po každém použití je pořádně propláchněte, důkladně vyždímejte a nechte volně rozprostřené uschnout. Zmuchlané a mokré vám nepříjemně zasmrádnou a navíc se v nich budou množit zdraví škodlivé bakterie. Hadříky nedávejte do myčky na nádobí, ale můžeme je vyprat na 60 °C (nebo podle pokynů od výrobce) v pračce, například s utěrkami na nádobí.

Kuchyňské utěrky

Z praktických důvodů použité utěrky určené už k vyprání skladujte samostatně, ne s ostatním prádlem. Jsou přece jen mastnější a často zbytečně napáchne i zbytek prádla více, než je nutné. Navíc je potřeba je prát samostatně. Používejte raději sypký prášek a klidně bělící a silnější, jedná se o pevné utěrky, ne jemné prádlo. Při praní utěrek můžete využít i toho, že do praní přidáte půl litru octu, čím vydezinfikujte jak utěrky, tak pračku. Ocet navíc rozpustí i usazeniny z prášků a gelů uvnitř automatické pračky, usazené z předchozích praní klasického prádla.

Kuchyňské utěrky
i (Zdroj: Depositphotos)
Kuchyňské utěrky perte samostatně na vysokou teplotu

Mopy a hadry na podlahu

Při vytírání podlahy mnohem více řešíme špínu a bakterie. Ať se nám to líbí nebo ne, na zemi se nám toho usadí více a pokud chodíme po bytě či doma v obuvi, o to větší pozornost bychom měli čištění podlahy věnovat.

Z toho vyplývá, že i hadr nebo mop na podlahu je potřeba po použití důkladně vyčistit. Určitě je po každém použití důkladně vymáchejte a poslední opláchnutí by mělo být ve vlažné vodě s octem, nebo jinou dezinfekcí. Tady pak stačí pořádně vyždímat a nechat volně uschnout. Ocet dezinfikuje a také pohlcuje pachy. Hadry i látkové a cvernové mopy je možné prát v pračce stejně jako utěrky. Perte je samostatně na 60 °C a po vyprání pusťte pračku na krátký program naprázdno, abyste pračku uvnitř ještě opláchli.

Mytí podlahy mopem
i (Zdroj: Depositphotos)
Mop na mytí podlahy je také možné vyprat v pračce

Dali jste se do úklidu? Využijte techniku Kon Mari

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 6. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná