reklama

Jednoduchý návod na výrobu účinného domácího čisticího prostředku. Vystačíte si jen se dvěma surovinami

Marně hledáte univerzální, levný a ekologický domácí čistič? Ty nejlepší suroviny se skvělým účinkem přitom máte doma při ruce – vystačíte si jen s octem a citrusovými slupkami. Postup výroby je jednoduchý a výsledek ohromující.

Bez domácího univerzálního čisticího prostředku se už doma neobejdete (Zdroj: Depositphotos)

Čistota je půl zdraví, říkávala naše babička a měla svatou pravdu. Proto o své domácnosti úzkostlivě pečujeme a udržujeme je co možná nejčistější. Jenomže, speciální čisticí prostředky, které nabízejí drogerie, jsou ve většině případů dost drahé, a navíc vzhledem k obsaženým chemikáliím ohrožující zdraví a problematické pro životní prostředí.

Stejně dobrých a častokrát i lepších výsledků lze přitom docílit pomocí běžně dostupných, a hlavně podstatně levnějších domácích surovin. Pojďme si tedy podle tradičního domácího receptu vyrobit univerzální a ekologický čistič, který je zaručeně šetrný k pokožce rukou i plicím, takže nedráždí ani alergiky. Jeho základem jsou totiž jen oloupané kůry z citronů, pomerančů nebo mandarinek a nepostradatelný ocet, který má prokazatelně dezinfekční a také odmašťovací účinky.

Budeme potřebovat:

  • hrst čerstvě oloupané citrusové kůry
  • ocet a voda
  • zavařovací sklenici se šroubovým uzávěrem
  • lahev s rozprašovačem

Do velké zavařovací lahve nasypeme všechnu kůru a zalijeme vodou s octem v přibližném poměru 1:1. Tekutiny lijeme zhruba do výšky ⅔ objemu sklenice, protože slupky ji nasávají a zvětší svůj objem.

Ocet, voda, slupky
Slupky zalijeme (Zdroj: Prima DOMA)

Sklenici uzavřeme víčkem a necháme zhruba 10 dnů až 2 týdny macerovat, aby se všechny účinné a vonné látky vylouhovaly. Hotový prostředek slijeme do láhve s rozprašovačem a můžeme používat. Hodí se například k čištění oken či parapetů.

Rozprašovač
Čistič přelijeme do rozprašovače (Zdroj: Prima DOMA)

Tip pro vás:

V domácnosti se při úklidu v pohodě obejdeme bez zbytečné chemie, pokud máme ve spíži těchto několik základních pomocníků:

Jedlá soda – pastou z octa a jedlé sody odstraníme i hodně připečené nečistoty ze sporáku, pánve nebo hrnce.

Ocet – mimo jiné své skvělé vlastnosti také perfektně dezinfikuje a odstraňuje zápach. Vytíráme jím například vnitřní prostory chladničky nebo mikrovlnky.

Kyselina citronová – je vhodná na odstraňování vodního kamene všude tam, kde by nám zápach octa mohl vadit. Nasypeme ji do zanesené varné konvice, dolijeme vodou až po rysku a přivedeme k varu. Necháme stát několik minut až hodinu a konvice je jako nová.

Domácí prostředky
Doma najdete spoustu prostředků pro úklid (Zdroj: Depositphotos)

Olivový olej – hodí se například k péči o dřevěný nábytek. Leštěnku připravíme ze směsi vody, oleje, bílého octa a levandulového esenciálního oleje.

Kokosový olej – naleštíme jím kovové nebo mramorové plochy do vysokého lesku. Stačí jej jen nanést v menším množství a po povrchu rozetřít měkkým hadříkem.

Líh – perfektně a bez šmouh vyleští špinavá okna i zaprášená zrcadla. Stačí ho jen přilít do vody s octem.

Vyrobte si voňavou domácí aviváž

Publikováno: 21. 6. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová