Jeden ze základních problémů, které řešíme i v naší moderní společnosti je dostatek pitné vody. Jak si tedy ekonomicky i ekologicky poradíme při získávání kvalitní a chutné vody vždy a všude?
Léto se už nezadržitelně blíží a spousta z nás, kteří jsme se chystali na dovolenou k moři, bude trávit prázdniny na chatě či někde v kempu. To může znamenat mimo jiné i potíže s přístupem ke kvalitní pitné vodě a riziko, že zdroje mohou být znečištěné. Proto si s sebou přibalíme kartony balené vody z obchodu, protože přece chceme mít jistotu, že voda, kterou budeme pít, je naprosto v pořádku. Ruku na srdce, tohle řešení ale není ani ekonomické a už vůbec ne ekologické. Naštěstí se nabízí se i jiná řešení, jak si upravit sice pitnou, ale různě znečištěnou vodu z místních zdrojů. Nemusíme tedy už kupovat vodu balenou, to znamená, že nenosíme těžké balíky vody a nezatěžujeme planetu dalšími plastovým odpadem.
Voda z vodovodu
Nejčastěji vodu odebíráme klasicky z vodovodního řadu, ta je sice nezávadná, ale obsahuje ve větším či menším množství chlor, který se běžně používá k desinfekci vody, jenže nepříjemně ovlivňuje chuť. Aby specifický zápach chloru z vody vyprchal, můžeme ji nechat několik hodin odstát. Ne vždy si na to ale vzpomeneme anebo máme dostatek času, budeme tedy potřebovat nějaké trvalejší a systémové řešení.
Voda studniční
U domu, na chatě či chalupě můžeme mít vlastní studnu. Častokrát tam stojí desítky let a voda z ní bývá osvěžující a chutná. Jenomže máme opravdu jistotu, že není znečištěná? Mohou v ní totiž být rozptýlené mikroplasty, pesticidy, herbicidy, bakterie. Hodnotu tohoto zdroje vody je proto třeba alespoň jednou ročně prověřit rozborem. Většinou, pokud testy odhalí, že je ve vodě něco, co tam být nemá, stačí vodu podle typu znečištění desinfikovat anebo použít některý z filtrů. Při závažnějších problémech ale bude třeba studnu nechat odborně vyčistit nebo dokonce zrekonstruovat.
Filtr na vodu
Pro domácí potřebu nemusíme používat drahé a rozměrné filtrační zařízení jako ve vodárnách, ale jen jednoduchý filtr, který se montuje do vodovodního řadu. Pravděpodobně si jej nenainstalujeme sami, ale radši oslovíme odborníka, který vlastní nejenom potřebné vybavení, ale hlavně má s podobným řešením zkušenosti.
Filtrů na vodu je na trhu opravdu velké množství, odstraňují problémy nejenom s chlorem, ale i vodním kamenem, železitou vodou, zakalením. Kvalitní filtry dokáží odstranit až 95 % nežádoucích látek. K řešení dospívají různými způsoby: mechanickým či uhlíkovým filtrem, dezinfekcí pomocí UV záření, filtrováním na bázi reverzní osmózy a podobně. K dalšímu zkvalitnění vody slouží také ionizátory.
Bateriový filtr
Pokud je znečištění vody jen minimální, nabízí se i jednodušší řešení, a to pořízení malého bateriového filtru umístěného přímo na vodovodní baterii. Filtr obsahuje jemné sítko, které zachytí všechny částice větší než 0,5 mikronu (1µm nebo také mikrometr se rovná jedné milióntině metru) a dále obsahuje aktivní uhlí, které zachycuje chlor, herbicidy a pesticidy a iontoměnič v podobě pryskyřice, jenž zachytává těžké kovy.
Běžný filtr vystačí podle výkonu a stupně znečištění na několik set až tisíc litrů vody. O stavu filtru informuje počítadlo, respektive odečet, který nás upozorňuje, kdy je čas jej vyměnit. Abychom zařízení šetřili a například na omývání rukou nepoužívali vodu filtrovanou, bývá opatřené přepínačem. Montáž zařízení je velmi jednoduchá a získáváme velmi chutnou vodu zbavenou chloru a dalších látek, které ovlivňují chuť vody.
Filtrační konvice
Nejjednodušším systémem založeným na odstátí vody, ale mnohem sofistikovanějším, je použití filtrační konvice. Vyplatí se jen pro přípravu vody na nápoje či vaření v menším množství. Součástí konvice je také filtr, který redukuje obsah vodního kamene, těžkých kovů, chlóru a pesticidů. Jeden filtr připraví až 100 l. Některé dražší typy konvic sami hlídají optimální čas výměny filtru a stačí pouze sledovat LED indikátor.
Tip pro vás:
Problém s tvrdou vodou trápí hodně z nás a má vliv nejenom na chuť, ale ohrožuje i spotřebiče a zařízení, jako jsou pračky, myčky, varné konvice, sprchové hlavice nebo bojlery. Kromě klasického filtru se nabízí i zajímavý ekologický způsob úpravy vody pomocí přírodních (fyzikálních) zákonů. Zařízení pracuje na principu mokrého galvanického článku a je efektivní tam, kde voda vykazuje střední, vysokou až velmi vysokou tvrdost. Technologie v podobě průtokového tělesa nevyžaduje žádný zdroj energie ani údržbu.
I rybičky potřebují čistou vodu
Publikováno: 21. 6. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová