reklama

Kobereček z odstřižků. Zužitkujte nenošená trička a vyrobte něco krásného

Stará a opraná trička nemusí skončit v koši. Pod šikovnýma rukama z nich během odpoledne vznikne úplně nový kobereček, který se hodí třeba jako předložka do koupelny nebo pelíšek pro pejska.

Stará trička můžete ještě dále zužitkovat (Zdroj: Prima DOMA)

Mnoho z nás si z dětství pamatuje takzvané "hadráky“, koberce, které zdobily například babiččin obývák nebo chatu našich rodičů. Byly tkané na dřevěném stavu a k jejich výrobě se zužitkovaly různé zbytky látek, například staré košile či povlečení. Pestrobarevné koberečky se dají vyrobit i z moderního materiálu, kterým je pružná tričkovina.

Koberce
Ze starých hadrů vyrobíme krásné nové koberce (Zdroj: Depositphotos)

Proužky z triček můžeme používat jako běžnou přízi, a plést z nich nebo háčkovat, ale můžeme je také jen jednoduše tkát, a to si právě teď předvedeme pěkně krok za krokem. Na tkaní koberečku budeme potřebovat jen proužky látky, vzor nebude vidět, proto, pokud je na tričku nějaký pěkný obrázek nebo výšivka, které můžeme později zužitkovat například pro dekorování kabelky, motiv si obkreslíme, vystřihneme a odložíme k pozdějšímu využití.

Klubka
Z nepotřebných triček získáme materiál pro další tvoření (Zdroj: Prima DOMA)

Budeme potřebovat:

  • ostré nůžky
  • pravítko
  • fix
  • provázek
  • rám na tkaní anebo desku či karton
  • hřebíčky
  • několik starších triček.

Od trička odstřihneme rukávy tak, abychom odstranili i švy, stejně ustřihneme i spodní lem a pevný okraj u krku.

Stříhání
Odstřihneme rukávy i lemy (Zdroj: Prima DOMA)

Látku nastříháme na proužky široké zhruba 4 cm. Není třeba proužky rozměřovat, mírné rozdíly se při tkaní ztratí.

Stříhání proužků
Z látky nastříháme proužky (Zdroj: Prima DOMA)

Abychom získali nekonečný provázek je třeba proužky na sebe navázat. Na konci jednoho pásku si prostřihneme dírku a stejnou uděláme i na druhém pásku, vzájemně je provlékneme a máme navázáno. Takto pokračujeme stále dál. Můžeme střídat různé barvy anebo vždy spotřebovat barvu jednoho trička. To záleží na tom, jak pestrý koberec chceme mít.

Navazování
Proužky navážeme na sebe (Zdroj: Prima DOMA)

Napneme si osnovu, na které budeme tkát kobereček. Na připravený podklad (rám, karton nebo desku) přitlučeme ve 2cm rozestupech hřebíčky. Na hřebíčky napneme provázek, který bude tvořit osnovu. Pevně jej vypínáme, protože na uvolněném by se nám špatně tkalo a výsledné dílo by bylo nerovné.

Příprava
Na podložky natlučeme hřebíčky (Zdroj: Prima DOMA)

Můžeme se pustit do tkaní. Jako útek použijeme připravenou tričkovinu. Podstatné je, abychom ji provlékali přes osnovu střídavě, to znamená nit osnovy, která je v jedné řadě útku dole, musí být ve druhé řadě nahoře. Jinak se nám dílo rozpadne.

Útek
Útek pečlivě provlékáme (Zdroj: Prima DOMA)

Při tkaní můžeme útek obracet a tkát zase zpět anebo jej na konci každé řady dostatečně dlouhý odstřihnout a vázat uzlíky. Uzlíky vypadají dekorativně, a navíc je tento postup pohodlnější a nehrozí, že si postupně stáhneme osnovu a hrany koberce pak nebudou pěkně rovné. Až kobereček dotkáte do potřebné délky, tak si jednotlivé provázky osnovy mezi hřebíčky rozstříháme a po dvou je svážeme dvěma pevnými uzlíky. Tím si vytvoříme okraj a útek nebude mít příležitost se rozplétat.

Tip pro vás:

Využití tričkoviny na kobereček je vlastně upcyklace, protože, jak říká definice, přeměňujeme a upravujeme nepotřebný materiál nebo přímo odpad v nový výrobek. Mimochodem, tento aktuální trend je jedním z hlavních proudů udržitelné módy a designu. Takhle se například ze starých autoplachet šijí kabelky, ze starých džínsů šatičky pro holčičky a z kapslí od kávy vyrábí šperky.

Upcyklace
Při upcyklaci vyrábíme ze staré věci novou (Zdroj: Depositphotos)

Produkty, které díky upcyklaci vznikají, mají na rozdíl od výrobků z nového materiálu často zajímavý příběh. Takže vdechnout život starým věcem, využít staré materiály a vytvořit něco nového místo toho, abychom nakupovali stále nové a nové výrobky, tak vypadá zodpovědný etický a ekologický spotřebitelský přístup. A navíc vás bude těšit, že jste si vlastníma rukama vyrobili něco krásného a užitečného.

Podívejte se na video:

Osnova
Osnovu pevně vypneme (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 19. 6. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová