reklama

Necháváte často doma psa samotného?

Samozřejmě ale není v moci žádného pejskaře být se svým čtyřnohým kamarádem 24 hodin denně. Často tak musíme nechávat pejsky doma či na zahradě na dlouhou dobu. Jak je nejlépe zabavit? A kolik hodin pejsek vydrží sám?

i (Zdroj: Depositphotos)
Necháváte často doma psa samotného? (Zdroj: Depositphotos)

Zvažte, jestli na psa máte vůbec čas

Prvně je důležité říct, že psi nemají rádi samotu. Dokážou být doma sami, ale může to být náročné pro jejich psychiku i zdraví, především opakovaná mnohohodinová samota. Je tedy ke zvážení u těch, kteří si nemohou brát zvíře do zaměstnání, jestli je vůbec dobré si psa pořizovat s vědomím, že bude každý den mnoho hodin sám. Mnoho lidí navíc po tom, co jsou v práci a v krátkosti psa vyvenčí, tak ho opět nechají samotného doma a jdou za večerní zábavou. Pejsek totiž nepotřebuje jen pravidelnou potravu a venčení, ale také socializaci se svým pánem.

pes_sam_doma1
i (Zdroj: Yoggies.cz )
Prvně je důležité říct, že psi nemají rádi samotu

Zadržování moči vede ke zdravotním komplikacím

Rozhodně není dobré, aby pejsek byl sám více než 7 či 8 hodin. Je to špatné jak pro jeho psychiku, tak i ze zdravotního hlediska, protože se nemůže vyprázdnit. Dlouhodobé zadržování moči může psům přivodit nemoci ledvin, močové kameny i oslabení svalů močového měchýře, což vede k pozdější inkontinenci.  Pejska proto než ho necháte delší dobu samotného, pořádně vyvenčete. Dobré je aspoň 30 minut aktivní vycházky, kdy se pejsek i pořádně unaví. Zkuste ho co nejvíce zabavit, hrát si s ním, trochu mu vynahradit, to, že bude mnoho hodin sám.

Délka toho, jak pes může zůstat sám, je také daná jeho věkem a tím, jak je naučený. Pokud máte psa například z útulku, tak ho musíte na samotu učit postupně, mohla by se u něj rychleji vybudovat tzv. separační úzkost. Pokud máte štěně, tak zde ho také musíte učit samotě postupně, mj. protože malý pejsek ještě neumí udržet dlouho moč.

Samota
i (Zdroj: Depositphotos)
Rozhodně není dobré, aby pejsek byl sám více než 7 či 8 hodin

"Dramatické“ loučení i vítání může být chyba

Pokud odcházíte do práce nebo se z ní naopak po mnoha hodinách vracíte, zkuste se dramaticky se zvířetem neloučit či vítat. Psi jsou velmi citlivá stvoření, a pokud se s nimi emocionálně loučíte, ještě více u nich podpoříte to, že budou mít pocit, že se děje něco "dramatického“. Spíše při odchodu dělejte, že se nic neděje, psovi to časem přijde běžné, že jdete pryč. Pejska si tak nejlépe 5 až 10 minut před vaším odchodem vůbec nevšímejte a nemazlete se s ním. Dobré je také psům těsně při odchodu říkat, aby šli na své místo. Jakmile přijdete domů, je nutné vzít pejska hned ven. Máte-li zvíře na zahradě, i přesto nezanedbávejte pravidelné vycházky (alespoň 1× denně). Pes se potřebuje pořádně proběhnout, což často na zahradě nelze.

Vyhlížení
i (Zdroj: Depositphotos)
Jakmile přijdete domů, je nutné vzít pejska hned ven

Pozor na zkažené krmivo

Rozhodně pejskovi doma nechte čerstvou vodu. Někteří pejskaři se obávají, že pes bude hodně pít, resp. bude potřebovat víc čůrat, takže pejskům nenechávají doma moc vody. A to je velká chyba. Pes potřebuje přístup k vodě celý den. Také si rozvrhněte venčení a krmení. Důležité je, aby byl pejsek po venčení chvilku v klidu, než dostane krmivo. Pokud tedy spěcháte do práce, tak na toto myslete, že pes by měl po venčení být alespoň 30 minut odpočívat, než dostane potravu. Předejdete tak potencionální torzi žaludku. Ta je nebezpečná a bohužel velmi častá u větších plemen.

V misce by měl mít pejsek jen tolik krmiva, kolik víte, že opravdu sní. Především v letních měsících si dávejte pozor, aby pes neměl misku na sluníčku. Mohlo by dojít ke zkažení potravy. Především, pokud krmíte mokrým krmivem a víte, že zvíře budou mnoho hodin o samotě. Před odchodem se také ujistěte, že máte "schované“ i ostatní jídlo či zbytky. Pejsci velmi rádi například vyjídají jídlo ze špatně zavřeného odpadkového koše či některá hbitá plemena mohou vyskočit i na kuchyňskou linku a zde spořádat něco, co jejich žaludku neprospěje. 

Pes o samote
Pokud žijete v bytě, před tím, než odejdete, nechte pejskovi bezpečně otevřené okno, aby byl na čerstvém vzduchu (Zdroj: Yoggies.cz )
Malý pes
Pomocí moderní technologie můžeme psa sledovat i na dálku (Zdroj: Depositphotos)

Zabavte pejska

Pokud žijete v bytě, před tím, než odejdete, nechte pejskovi (bezpečně) otevřené okno, aby byl na čerstvém vzduchu a mohl poslouchat ruch ulice. Máte-li zabezpečený balkon, nechte ho také otevřený, aby se pejsek mohl jít pozorovat ven, ukrátí se mu tím čas. Můžete také nechat zapnuté rádio nebo televizi, aby měl pejsek zvukovou kulisu a nepřipadal si tak sám. Především pokud si rádio, televizi a hudbu pouštíte, když jste doma běžně. Například na YouTube najdete mnoho kanálů, kde jsou k dispozici speciální hudební mixy pro psy.  Než odejdete, je dobré dát pejskovi pamlsek, který ho zabaví a vy můžete v klidu odejít do práce. Naučte pejska také hrát si s různými psími hračkami, které pejska zabaví. Například ty, do kterých se dají dát pamlsky a zvíře si tak krátí čas, že se je snaží dostat ven.

Moderní technologie

V dnešní době je již možné mít svého mazlíka pod dohledem i na dálku. Stačí internetové připojení a kamera. Dnes se dá již koupit nejrůznější vybavení, které vám umožní na dálku (např. pomocí mobilního telefonu a připojení k internetu) sledovat, co doma váš pejsek dělá nebo něj dokonce i skrze kameru s mikrofonem mluvit. To se může hodit např. u pejsků, se kterými odloučení teprve trénujete.

Vyrobte vašemu pejskovi psí nanuky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 6. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce