Ruku na srdce: Máte ve své lékárničce jen léčiva, která potřebujete a která nemají prošlé datum spotřeby? Neodkládejte domácí "lékovou“ inventuru, všechny léky, kapky a masti prohlédněte a těch starých a nepotřebných se zbavte.
Jaká léčiva bychom měli z naší domácnosti odstranit? Nejen ty, které jsou staré a jejich požití by mohlo někomu ublížit. Ale také ty, o nichž bezpečně víme, že už je nebudeme užívat, i když mají datum spotřeby ještě platné. Všechny přípravky, na které se tyto charakteristiky hodí, proto raději shromážděte a odneste je tam, kam patří. Nejčastěji je to do lékárny, ale neplatí to vždy.
Malý, ale nebezpečný odpad
Šetrnost je jistě užitečná vlastnost, ale ne vždy je na místě. Třeba vám je líto vyhodit preparáty, které jsou prošlé jenom krátkou dobu, a zdá se, že jsou v pořádku. Každý lék je ale chemická látka a s takovou je neradno experimentovat, protože její užití může být skutečně nebezpečné.
Správné není rovněž skladovat léky, které už nikdo neužívá a myslet si, že se budou jednou hodit. Laickou medikaci raději ponechte v kompetenci lékařů a nepleťte se jim do řemesla. Staré a nepoužívané přípravky zkrátka patří do pomyslného koše. Proč pomyslného? Léčiva jsou svého druhu nebezpečný odpad, proto jejich likvidace vyžaduje trochu úsilí a je dokonce ošetřena zákonem. Takže žádný koš, a už vůbec ne je splachovat do toalety, aby se všechny chemické, a mnohdy opravdu nebezpečné látky, dostaly do odpadních vod.
Léky pod zákonem
Většinu léčivých preparátů můžete odnést do nejbližší lékárny, kde se jich rádi ujmou. V některých naleznete speciální boxy, do nichž můžete svůj "nebezpečný“ odpad rovnou odložit a nemusíte ho ani odevzdávat do rukou lékárnice či lékárníka. Léky nesesypávejte dohromady a nevylupujte je z hliníkových platíček, mastičky nevymačkávejte z tub. Nejlepší je vše odevzdávat v původním balení. Lékárna by měla podle zákona převzít všechna nepoužitelná léčiva, jejich povinnost se ale nevztahuje na doplňky stravy a na zdravotnické potřeby, což jsou nejen teploměry a tlakoměry, ale i injekční stříkačky a obvazy, zvláště ty prošlé, nebo dokonce použité.
Pomůže sběrný dvůr
Co tedy dělat s prostředky, které v lékárně "neudáte“? Injekční stříkačky odevzdejte lékaři, který vám je předepsal, tlakoměry a další podobné zdravotnické přístroje patří do sběrných dvorů. V některých sběrných dvorech jsou dokonce vybaveni na příjem všech léčiv, což zjistíte buď dotazem přímo v konkrétním místě nebo na internetové stránce www.kamsnim.cz, kde ostatně naleznete na jednom místě veškeré informace týkající se likvidace všech odpadů.
Jehly bezpečně
Na rozdíl od stříkaček a injekcí byste ale měli v lékárnách uspět s tzv. aplikátory léčivých přípravků, například inzulinovými pery. Lékárníci je od vás většinou bez problémů převezmou, ale vy byste měli myslet na maximální bezpečnost. Jehlu zakryjte pevným obalem (ten nemusí být nutně originální), aby se o ni při manipulaci někdo nezranil. Můžete je odevzdávat například tak, že je umístíte do plastové lahve, která vytvoří bezpečný náhradní obal.
Neplýtvejte zbytečně
Ročně se v České republice likvidují tuny nepoužitých léků, což stojí miliony korun. Ke snížení těchto položek může přispět každý z nás. Jde to zvláště u volně prodejných léků a doplňků stravy.
Nevytvářejte si jich doma zbytečnou zásobu, kupujte jen takové množství, o němž víte, že ho v dohledné době spotřebujete. Na trhu sice dochází občas k výpadkům některých preparátů, ale většinou se jedná spíše o léky na předpis, jejichž příjem musíte stejně konzultovat s lékařem. Pečlivě dbejte na to, kde a za jakých podmínek mají být jednotlivé přípravky uskladněny, což jsou údaje, které najdete vždy v příbalových letácích. Jen tak uchováte léčivé přípravky v pořádku a v bezpečí.
Bylinky pro domácí lékárnu
Publikováno: 15. 6. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová