reklama

Skvrny od barev na vlasy již nemusí být problém, víme, jak je odstranit

Barvu na vlasy používáme k tomu, abychom změnili barvu našich vlasů, případně skryli naše šediny. Barvivo z těchto přípravků přitom proniká hluboko do vlasů a mnohdy na vlasech vydrží skutečně hodně dlouho. Znamená to ale i to, že pokud něco takovou barvou něco zašpiníme, nebývá to obvykle příliš jednoduché to odstranit. Jenomže, můžete se snažit sebevíce, stát se to prostě může, co s tím? My víme.

i (Zdroj: Depositphotos)
Skvrny po barvení vlasů jsou nepříjemnou komplikací, jichž se člověk těžko zbavuje, pokud na ně nezná nějaké triky (Zdroj: Depositphotos)

Nejčastěji skvrny od barvy na vlasy najdete na oblečení

Pokud na svém oblečení odhalíte skvrnu od barvy na vlasy, jednejte okamžitě. Skvrnu nejprve otřete čistým papírovým ručníkem nebo ubrouskem, posypejte kyslíkovým bělidlem nebo postříkáte lakem na vlasy a okamžitě textil vložte do pračky, kde ho vyperte s použitím silného pracího prostředku. V případě, že se jedná o bílé oblečení, tak ho ještě před vypráním namočte do bělidla zředěného s vodou.

Poměrně efektivním odstraňovačem skvrn od barvy na vlasy je také směs mýdla a čpavku. Skvrnu byste měli odstranit za pomocí 1 lžíce čpavku a 1 lžíce mýdla, které smícháte s 500 ml vody. Roztokem je zapotřebí skvrnu nasytit a nechat působit 30 minut. Potom vše opláchněte studenou vodou. Pozor, tento návod není vhodné použít na skvrny nalezené na vlně. 

Skvrna po barvení vlasů
i (Zdroj: Depositphotos)
Skvrny po barvení vlasů z oblečení dostanete, když ji okamžitě posypete kyslíkovým bělidlem a vložíte do pračky

Skvrny po barvení vlasů na čalouněném nábytku

Skvrn po barvení vlasů se jednoduše zbavíte, když na čalounění použijete směs vytvořenou z 1 lžíce tekutého čisticího prostředku, 1 lžíce bílého octa a 500 ml studené vody. Roztok s pomocí čistého hadříku vetřete do skvrny a nechte 30 minut působit. Potom ji opatrně vysávejte každých 5 minut čistým hadříkem. Pokud skvrna stále přetrvává, doporučuje se vyzkoušet roztok namíchaný z 1 lžičky prostředku na nádobí, 1 lžíce čpavku a 500 ml vody. Naneste roztok opět na skvrnu a počkejte 30 minut. I v tomto případě každých 5 minut mokré místo odsajte čistým hadříkem.

Také se osvědčilo nasycení skvrny alkoholem nebo lakem na vlasy. Důležité u tohoto způsobu čištění je, abyste lak i alkohol hned po nanesení osušili. Pokud se vám nedaří, můžete samozřejmě použít i profesionální odstraňovač skvrn. V jeho případě se vždy řiďte tím, co má napsáno na obalu. V případě, že tkanina snese bělidlo, je tedy stálobarevná, můžete v tom nejzazším případě bělidlo zředěné s vodou v poměru 1:1.

Čištění skvrny na čalounění
i (Zdroj: Depositphotos)
Skvrn po barvení vlasů, které objevíte na čalouněném nábytku, odstraníte s pomocí čisticího prostředku, bílého octa a studené vody

Odstranění skvrny od barvy na vlasy ze dřeva

Velkým problémem se jeví skvrna na dřevě, ale nemusí být tak zle. Vzhledem k tomu, že však jde o porézní materiál, bude zřejmě zapotřebí více pokusů. Při čištění začínejte vždy od těch nejméně agresivních prostředků. V případě skvrny na dřevě si proto nejprve vytvořte pastu z 1 lžíce sody a 1 lžíce vody. Použít k tomu však můžete i prášek na pečení. Vezměte si čistý hadřík a pastou zkuste skvrnu vytřít. Pozor, moc ji nedrhněte. Nakonec místo otřete teplou vodou.

Když, to nepomůže, můžete pak vyzkoušet ocet a sodu. Opět vytvořte pastu v podílu 1:1. A snažte se skvrnu vytřít. Nakonec místo otřete teplou vodou. Na skutečně zarputilé skvrny tu je ještě peroxid. Jenže s jeho použitím pozor, může totiž obarvit dřevo! Jestli je vůbec vhodným prostředkem je proto nejprve vyzkoušet na nějaké skryté oblasti. V případě, že ano, smíchejte sodu s peroxidem a použijte podobně, jako výše zmíněné prostředky.

Dvě ruce čistící skvrny na dřevě
i (Zdroj: Depositphotos)
K odstranění skvrn po barvení vlasů je nutné přistupovat opatrně. Jde o porézní materiál, takže k vyčištění budete zřejmě potřebovat více pokusů

Skvrny od barvy na vlasy umístěné na vaně nebo umyvadle

Skvrny z vany, ale také z umyvadla, keramiky, smaltu a skla, odstraníte nejlépe s pomocí naředěného bělidla a vody v poměru 1:1. Prostředek nechte 5 až 10 minut působit a pak setřete. Velmi efektivní je ale i pasta ze sody a vody. Skvrnu pastou třete do té doby, dokud nezmizí a pak opláchněte teplou vodou. Stejně dobře fungují i běžné práškové čisticí prostředky.

Barevné skvrny ve vaně
i (Zdroj: Depositphotos)
Skvrny po barvení vlasů z povrchu vany dostanete poměrně snadno s pomocí pasty ze sody a vody

Jak dostat skvrnu od barvy na vlasy z podlahy?

Skvrn na podlaze se zbavíte díky pasty z jedlé sody. Naneste ji na poskvrněnou oblast a nechte ji tam, dokud neztvrdne. Pak ji setřete vlhkým hadříkem. Skvrnu na dřevěné podlaze zkuste vyčistit vodou zředěným bělidlem v poměru 1:1. Po otření suchým hadrem pak místo navoskujte.

Čištění podlahy
i (Zdroj: Depositphotos)
Skvrny z podlahy dostanete pastou z jedlé sody nebo také i s naředěným bělidlem

Skvrny od barvy na vlasy na koberci

Odstranit takovou skvrnu od barvy na vlasy z koberce, je asi nejvíce obtížné. Ale i zde jsou cesty a způsoby, které se osvědčily a můžete je vyzkoušet. K čištění koberce můžete použít vesměs všechny postupy, které jsou vhodné pro čištění čalounění. Kromě nich pak na koberci může fungovat také lak na vlasy.

Čištění koberce
i (Zdroj: Depositphotos)
Odstranit barvu po barvení vlasů z koberce dává nejvíce zabrat. Jsou však triky, které se osvědčily i v těchto případech

Krásné vlasy s kadeřnickými vychtávkami

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová