Tip na výlet: Hradozámecká noc proběhne na mnoha místech v Čechách a na Moravě

Hradozámecká noc představuje památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Osmý ročník Hradozámecké noci se uskuteční na více než osmi desítkách památek po celé České republice, kde vás čekají rytířská klání, kostýmované prohlídky, divadelní představení, koncerty a další pestrý program.

Hradozámecká noc

(noc ze soboty 26. na neděli 27. srpna)

Těšit se můžete především na noční prohlídky, většinou kostýmované, divadelní představení i koncerty. Všude si pro vás připravili speciální program, ze kterého namátkou vybíráme…

Častolovice

Noční prohlídky zámku Častolovice s hořícím krbem v Rytříském sále. Atmosféru divadelně nasvíceného zámku umocní tóny známých francouzských šansonů v podání dua Nos Dames.

Český Šternberk

Zavítejte do roku 1937 a nechte se pozvat na návštěvu k mamince současného majitele hradu, která vás provede po svém hradě a povypráví, jak se tu žije rodině s osmi dětmi a početným personálem. Dozvíte se také, jaké úpravy začátkem 20. století proběhly, aby byl hrad pohodlně obyvatelný.

Tip na výlet: Hradozámecká noc proběhne na mnoha místech v Čechách i na Moravě 3
Tip na výlet: Hradozámecká noc proběhne na mnoha místech v Čechách i na Moravě 3 (Zdroj: Hradozámecká noc Český Šternberk)

Grabštejn

Mezi osmou a jedenáctou hodinou budete moci cestou zšeřelými hradními interiéry sledovat příběh, během něhož se dozvíte strašlivé tajemství... Prohlídky plné nebezpečí, zvratů a zrady začínají s odbíjením každé celé nebo půlhodiny.

Karlštejn

Hrad Karlštejn letos nabízí večerní prohlídky hradu s průvodcem každých 20 minut i promítání filmového muzikálu Noc na Karlštejně na hradní zeď. A možná potkáte i bílou paní…

Tip na výlet: Hradozámecká noc proběhne na mnoha místech v Čechách i na Moravě 4
Tip na výlet: Hradozámecká noc proběhne na mnoha místech v Čechách i na Moravě 4 (Zdroj: Hradozámecká noc Karlštejn)

Kladruby nad Labem

Program zahájí koncertní vystoupení v zámeckém kostele sv. Václava a Leopolda. Také vás bude čekat prohlídka císařského zámku s audiencí u Marie Terezie a Františka I. Štěpána Lotrinského. Dozvíte se zajímavosti z jejich životů i komnat.

Konopiště

Bohatý výběr exkluzivních prohlídek, fanfáry, středověká hudba a dělostřelecká show na nádvoří, bohaté občerstvení. Uvidíte soukromý byt arcivévody Františka Ferdinanda d´ Este i tajemné zámecké sklepení.

Kratochvíle

Zámecká zahrada bude slavnostně iluminována svícemi a živými ohni. Proběhne divadelní představení Vokův pes Vilém. Bude zpřístupněn kostel Narození Panny Marie s možností tichého rozjímání při vystoupení souboru renesančních fléten Harmonia.

Křivoklát

Zde se můžete těšit na komponovaný program, jehož hlavním bodem bude koncert kapely Ginevra. Doprovázejí se na soudobé hudební nástroje, jako jsou kytary, mandolína, mandola, elektrická basa, housle, flétny a konga doplněné o repliky historických krumhornů a rytmických nástrojů. 

Kynžvart

Tady se můžete těšit na večerní prohlídky pro děti. Zámecké komnaty mohou děti navštívit s princeznou Markétkou a dozvědět se tak více o zámku Kynžvart nebo si od Bílé paní vyslechnout labutí pohádku spjatou s rodinou Metternichů či navštívit poslední prohlídku s hodnou Čarodějnicí Agátou.

Litomyšl

Tady návštěvníky seznámí s proměnami kuchyně v průběhu jednotlivých století. Především tedy kuchyně aristokratické. Kuchaři a zámečtí cukráři byli často nejlépe placenými sloužícími na zámku, protože střežili recepty, které se běžně nezapisovaly do kuchařek, když tak bez měr a vah. 

Tip na výlet: Hradozámecká noc proběhne na mnoha místech v Čechách i na Moravě 5
Tip na výlet: Hradozámecká noc proběhne na mnoha místech v Čechách i na Moravě 5 (Zdroj: Hradozámecká noc Litomyšl)

Mníšek pod Brdy

Každoroční oblíbená akce nabídne na zámku v Mníšku pod Brdy speciální netradiční prohlídky pro děti i pro dospělé, ohňostroj, hudbu a výstavy.

Nelahozeves

Zde je připraven rozmanitý program, během kterého si mohou návštěvníci prohlédnout zajímavou expozici s průvodci oděnými do dobových kostýmů, ochutnat lobkowiczká vína v zámeckém sklepení nebo si poslechnout klavírní koncert v Rytířském sále.

Ploskovice

Tento rok je téma zdejší Hradozámecké noci přímo hororové! Zámek Ploskovice bude v zajetí Frankensteina, Draculy nebo i samotného Golema.

Rožmberk

Večerní prohlídky hradu doplní doprovodný program k projektu Rok renesanční šlechty, výstava květinových aranží v historických interiérech.

Tip na výlet: Hradozámecká noc proběhne na mnoha místech v Čechách i na Moravě 1
Tip na výlet: Hradozámecká noc proběhne na mnoha místech v Čechách i na Moravě 1 (Zdroj: Hradozámecká noc Rožmberk)

Valtice

Mimořádnou večerní procházku zámeckým okruhem kromě jedinečného výkladu samotného kastelána doplní ochutnávka valtických vín.

Velké Březno

Program pro děti i dospělé, oživené prohlídky, ohňostroj, hudba a košt vína v komnatách.

Tip na výlet: Hradozámecká noc proběhne na mnoha místech v Čechách i na Moravě 6
Tip na výlet: Hradozámecká noc proběhne na mnoha místech v Čechách i na Moravě 6 (Zdroj: Hradozámecká noc Velké Březno)

Velké Losiny

Večer proběhnou kostýmované prohlídky zámku doprovázené divadelním vystoupením tvůrčí skupiny Díra na trhu. Krátká jednoaktová komedie na renesanční téma zavede diváky do dílny, kde mladí umělci píší představení s renesanční tématikou.

Související k tématu