reklama

Uháčkujte si tote bag, praktickou tašku, kterou můžete nosit nejen na nákupy

Háčkovaná móda se těší oblibě již několik let. Není proto překvapením, že i letos k nejžhavějším trendům tohoto léta patří háčkovaný kousek. Jde o tzv. “tote bag”. Je to velmi praktická a taška ideální na nákupy, do práce nebo třeba na nošení knih. Její háčkovaná verze vypadá velmi elegantně, je praktická, nadčasová a skutečně už něco vydrží. Líbí se vám háčkované “tote bag” tašky? Kdybyste si ji chtěli koupit, může vás vyjít na stejnou cenu jako její kožená verze, což není rozhodně málo. Když si ji však sami uháčkujete, vyjde vás zhruba o 85 % levněji. K její výrobě toho příliš mnoho nepotřebujete a náš návod je vytvořen i pro začátečníky.

i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Háčkovaná Tote bag taška je velice stylová, ale i praktická. Vleze se vám do ní i pořádný nákup. Nosit ji však můžete i místo kabelky. Uháčkujte si ji s námi (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Co k uháčkování tašky potřebujete:

  • 4 klubka háčkovací přízi pro háček 7 či 8 ribbon nebo macramé, zhruba 500 m (všímejte si i poměru gramáže, některé příze jsou příliš těžké)
  • háček číslo 8
  • nůžky
  • rozlišovače
Vše, co potřebujete k háčkování, čili: příze, nůžky, háčky a rozlišovače
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Na uháčkování tašky toho příliš mnoho nepotřebujete, pouze dostatečné množství příze, háčky příhodné velikosti, rozlišovače a nůžky

Postup práce:

Uháčkujte si řetízek s 24 oky. Pak vezměte háček a píchněte ho do 3. oka od začátku a začněte s háčkováním double crochet stitch, čili dvojitého háčkovacího stehu. Mimochodem, základem celé této tašky je tzv. double crochet stitch. Jde o jeden ze základních stehů, které byste se měli naučit háčkovat mezi prvními. A v našem případě k uháčkování tašky budete používat pouze tento háčkovací steh. První uháčkované oko si označte rozlišovačem. Háčkujte až na konec řady a u posledního oka se zastavte. Aby vám vznikl krásný oblouk, musíte poslední oko v řetízku použít k uháčkování 6 double crochet stitch. Těchto 6 stehů v jednom oku vás překlene na spodní stranu. Následně háčkujte opět double crochet stitch směrem zpět. Na konci se opětně zastavte a do posledního oka uháčkujte 3 double crochet stitch.

Háčkování zblízka
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Potom, co máte uháčkovaný řetízek, začněte plést double crochet stitch, základní steh, který se bude v tomto projektu neustále opakovat

Máte na konci rozevřený pásek. Ten potřebujete spojit. Uděláte to velmi jednoduše. Do 1. oka na levé straně píchněte háček, naberte vlnu a protáhněte. Na háčku máte 2 očka. Nové očko bez delšího nabírání vlny protáhněte prvním očkem na háčku. Pořádně přitáhněte k základně a uháčkujte 2 řetízková očka. Očko ihned u háčku si označte rozlišovačem.

Ukončený druhý krok v háčkování. Začátek háčkovaného dna tašky
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Po dokončení háčkování, máte vytvořený souvislý ovál

Stále ještě budete pracovat na uháčkování dna. Nyní půjdete double crochet stitch po celém oválném obvodu. Háček vždy píchněte pod obě vlákna, která tvoří kapku. Začněte hned od 1. oka od háčku. V každém druhém oku uháčkujte 2 double crochet stitch. Na konci oblouku pak budete mít o polovinu více ok. Oblouk uzavřete stejným postupem jako poprvé. Provlékněte háček do 1. označeného oka. Rozlišovač si sundejte, protáhněte vlnu a nové oko protáhněte tím starým, vytvořte 2 řetízková oka a nasaďte si opět rozlišovač.

Háčkované dno tašky
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Potom, co základnu ještě jednou obháčkujete, máte hotové dno tašky

Nyní budete háčkovat double crochet stitch, ale ne pod dvě příze (které tvoří kapku), ale pouze pod zadní vlnu. Do každého oka patří tentokrát pouze 1 steh. Háčkujte po celém obvodu a na konci ovál uzavřete tradičním jako v předešlých krocích. Máte uháčkovanou první řadu tašky, která se vám tím, že jste ji háčkovali přes zadní vlnu, přirozeně přetočila a jde vzhůru.

Háčkování tašky
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Potom, co budete háčkovat za zadní vlákno, okraj se sám zvedne směrem vzhůru

Dalších 14 až 17 řad, podle vaší velikosti a vkusu, háčkujte již klasickým double crochet stitch, kdy půjdete pod obě vlákna vlny. Na konci oblouk vždy uzavřete. K rozlišení prvního oka používejte vždy rozlišovač, zjednoduší vám to práci.

Háčkování tašky
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Abyste mohli háčkovat uši, potřebujete ode dna uháčkovat celkem 15 až 18 řad

16 nebo v našem případě 19 řada se bude háčkovat trochu jinak. Uháčkujte nejprve 13 ok double crochet stitch. Od 13. oka pak veďte háčkovaný řetízek o 45 okách.

Jeho konec připojte zpět k tašce s pomocí double crochet stitch v 12. oce od posledního háčkovaného oka v řadě. Následně uháčkujte 26 ok double crochet stitch a po uháčkování 14. oka začněte s háčkováním řetízku o 45 okách, který navažte v 12. oku od posledního háčkovaného oka v řadě. Dokončete řadu s použitím double crochet stitch. Konec opět klasicky ukončete a připravte se na pletení další řady. Abyste věděli, kde začít háčkovat řetízek, tedy budoucí uši tašky, doporučuji si celý obvod rozpočítat, přiměřit a použít k tomu rozlišovače.

Uháčkovaná taška
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Abyste věděli, kde začít háčkovat uši tašky, rozpočítejte si obvod

Poslední 2 řady háčkujte double crochet stitch. V momentě, když dorazíte k řetízku, najeďte na něj. Háčkujte opět double crochet stitch a po obháčkování se plynule napojte na základnu. Tak pracujte po celém obvodu tašky. Na konci oblouk uzavřete. Poslední řadu nakonec uzavřete zcela. Na konci již neháčkujte 2 řetízková oka. Taška je po uháčkování těchto 2 řad hotová.

Háčkovaná taška zavěšená na lavičce
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Hotová háčkovaná taška je prostorná a taky něco unese

Uháčkujte si borduru na stylové podtácky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.