reklama

Účinný domácí prostředek na mytí nádobí jen ze tří surovin. Ušetříte peníze i ruce

Také jste radši, když víte, do čeho si máčíte ruce při umývání nádobí? Výroba domácí a zaručeně zdraví neškodlivé kosmetiky je ekonomická, ekologická a docela i zábavná.

i (Zdroj: Depositphotos)
Domácí saponát je šetrný k pokožce (Zdroj: Depositphotos)

I když máte doma myčku nádobí, občas je potřeba nějaký ten kousek nádobí opláchnout v ruce. A na dovolené, na chatě nebo třeba pod stanem se ekologický, vlastnoručně vyrobený saponát hodí ještě víc. Oceníte jej i jako první pomoc, pokud jste si třeba zapomněli koupit nový anebo jste alergičtí na ten plný chemie, máte lupénku nebo atopický ekzém. Dokonce budete moct bez obav přizvat k umývání nádobí i malé děti. A nebojte se, i pěny si užijí dost a dost.

Prostředek je šetrný nejenom k pokožce rukou, protože neobsahuje žádné dráždivé chemické látky, ale jen samé přírodní prostředky, ale také k peněžence. Vše, co budete potřebovat, totiž najdete doma anebo koupíte v drogerii za pár korun.

Pin up
i (Zdroj: Depositphotos)
Domácí saponát je šetrný k pokožce

Budeme potřebovat:

  • 0,5 kostky obyčejného olivového mýdla
  • 1 lžičku sody
  • 1 lžíci kvasného lihového octa
  • 1,5 hrnku horké vody
  • struhadlo, kastrol a láhev s dávkovačem
Suroviny
i (Zdroj: Prima DOMA)
Než začneme, vše si pěkně připravíme k ruce

Začneme tím, že si mýdlo najemno nastrouháme a nasypeme do hrnce. Jestli vás při strouhání mýdlový prach začne dráždit v nose, můžete použít látkovou roušku.

Struhadlo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Mýdlo jemně nastrouháme

Nastrouhané mýdlo zalijeme horkou vodou.

Voda
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vlijeme vodu

Přidáme sodu i ocet a dobře promícháme, dokud se všechno mýdlo nerozpustí. Vznikne krémový roztok hustotou připomínající chemický saponát.

Soda
Přisypeme sodu (Zdroj: Prima DOMA)
Ocet
Přilijeme ocet (Zdroj: Prima DOMA)

Roztok necháme v hrnci úplně vychladnout a slijeme ho do lahvičky s dávkovačem. Místo ní můžeme samozřejmě použít jakoukoli jinou prázdnou lahev, třeba i od spotřebovaného saponátu. Domácí saponát krásně voní mýdlem, můžeme jej ale ještě vylepšit a přidat několik kapek esenciálního oleje s citrusovou vůní nebo do něj ponořit kus citronové nebo pomerančové kůry, která jej také provoní.

Tipy pro vás:

  • Pěna – pokud máte pocit, že jen s pěnou bude nádobí čisté, přidejte do saponátu několik kapek kokoglukosidu. Vyrábí se z kokosového oleje a ve vodném roztoku silně pění. Koupit jej můžete v kamenných nebo e-obchodech s přírodní kosmetikou.
  • Mýdlo – využijete v první řadě starší mýdla, která jste si přivezli předloni z dovolené nebo dostali jako dárek, zastrčili do šatníku, aby provoněly prádlo, ale jejich vůně už vzala za své.
  • Soda – odmašťuje a změkčuje vodu a mycí prostředek celkem slušně zahustí. Kašičkou z jedlé sody a několika kapek vody vyčistíte i připálený hrnec, úporný povlak na hrnku od čaje nebo kávy či odstraníte zápach z houbičky na mytí nádobí.
  • Ocet – má dezinfekční účinky a rozpouští vodní kámen. Nádobí odmastí a sklenicím dodá lesk. Připálené hrnce nebo pánve máčejte 30 minut v octu, půjdou pak snadněji umýt.
  • Kyselina citronová – má podobné účinky jako ocet. Použít ji můžete i k vyčištění myčky nádobí a odstranění vodního kamene ve varné konvici.
Přírodní prostředky
i (Zdroj: Depositphotos)
Vše, co budete potřebovat, najdete doma

Vyrobte si domácí dezinfekční prostředek proti virům a bakteriím

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 6. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová