reklama

Máte doma málo denního světla? Řešení nabízejí světlovody

Denní světlo je pro lidský organismus nesmírně důležité. Proto se snažíme své domovy co možná nejvíce prosvětlit. Zpravidla k tomu využíváme klasická nebo střešní okna. Ovšem jsou místa, například schody, chodby nebo centrální prostor domu, kam tímto způsobem přirozené světlo nedosáhne. Nabízí se progresivní řešení – světlovody.

i (Zdroj: Depositphotos)
Světlo je pro život důležité, někdy ale složitá dispozice domu neumožňuje přivést jej okny do všech prostor uprostřed budovy (Zdroj: Depositphotos)

Obytný prostor bez přirozeného světla není zrovna nejpříjemnější. Působí pochmurně a chladně. Proto mnozí majitelé domů, bytů či kanceláří zvažují stavební úpravy v podobě zvětšení stávajících oken nebo přidání oken střešních. To se ale neobejde bez zásadních stavebních úprav. Velmi dobrou a komfortní alternativu však představují světlovody, dají se instalovat snadněji, rychleji a levněji.

Světlovody
i (Zdroj: Prima DOMA)
Světlovod přivádí denní světlo z venkovního do vnitřního prostředí

Jednoduché zařízení

Jak lze z názvu odvodit, jedná se o prostředek, jenž "vodí světlo“.  Ve zkratce by se dalo říct, že světlovod je jednoduché zařízení, které dokáže přivádět denní světlo z venkovního do vnitřního prostředí. Princip spočívá v jednoduchém zařízení – na střeše je umístěna skleněná kopule, která je svou technikou schopna zachytávat denní světlo a přenášet jej dále do interiéru domu pomocí vysoce odrazných tubusů. Na konci v interiéru je systém zakončený rozptylovým difuzérem.

Tubus
i (Zdroj: Solatube)
Účinnost světlovodu ovlivňuje kvalita tubusu

Pro konkrétní prostor

Světlovod je potřeba vždy dimenzovat podle typu prostoru, jeho světelné náročnosti a také je nutné vycházet ze znalosti výkonu jednotlivého zařízení. Berte v úvahu, že každý světlovod se svou výkoností liší, i když má třeba stejný průměr. Účinnost tedy ovlivňuje kvalita tubusu, respektive jeho vnitřní zrcadlová plocha.

Instalace
i (Zdroj: Prima DOMA)
Světlovody, dají se instalovat snadno, rychle a levně

Kvalitu určuje tubus

Povrch tubusu je tvořen silně reflexní vrstvou a musí být dokonale hladký. Pro odrazovou plochu se používá leštěný hliník, stříbro nebo nově také odrazný polymer. Ten má lepší odraznost, zajistí vyšší účinnost světlovodu, vynikající prostup slunečního světla do interiéru a zároveň i správnou barvu denního světla. Dnes používané polymery dokonce ani nevedou teplo a nepřehřívají tudíž interiér.

Materiál
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pro odrazovou plochu se používá leštěný hliník, stříbro nebo odrazný polymer

Světlo od rána do večera

Důležitá je nejenom prostřední část, tedy tubus, ale také vrchní kopule usazená na střeše domu. Světlovod totiž svítí jenom tolik, kolik světla dokáže zachytit a kolik jej zachová. K optimálnímu zachycení se dnes používá vyklenutá Fresnelova čočka (najdete ji ale třeba i u majáčků policejních aut nebo sběračů slunečních kolektorů), jež funguje na jednoduchém principu – dokáže kosit ostré úhly světla a tím zajistí, že výkon světlovodu je i v ranních a odpoledních hodinách vyšší.

Čočka
i (Zdroj: Solatube)
Vyklenutá Fresnelova čočka

Pro představu si na testovacím terči provedeme malý optický test. Fresnelovu čočku postavíme přímo nad terč a bočním pohledem ihned vidíte, jak plocha dokáže vynášet obrázek vnitřního terče jakoby nad povrch stolu. To nám naznačuje, jak čočka snižuje počet odrazů v tubusu a zvyšuje tak účinnost světlovodu.

Pokus
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pokus naznačuje, jak Fresnelova čočka snižuje počet odrazů v tubusu a zvyšuje tak účinnost světlovodu

Difuzér funkční i krásný

Poslední, neméně důležitou, částí světlovodu je zakončení, tedy to, co vnímáme uvnitř domu. Aby byl pocit z denního světla příjemný je potřeba, mít světlovod v interiéru zakončen vhodným difuzérem vybaveným ideálně mléčným sklem. To nám umožňuje příjemné a měkké rozptýlení denního světla, jež není ostré a oslňující.

Mléčný difuzér
i (Zdroj: Solatube)
Difuzér s mléčným sklem

Nabídka difuzérů je široká a správná volba dokáže podtrhnout charakter interiéru i odstranit některé jeho nedostatky. Kromě již zmiňovaného mléčného skla může být difuzér doplněný dalšími čočkami, které ještě víc rozšíří záběr světelného toku. Kruhové či čtvercové rámečky se jednoduše zapustí do podhledu.

Difuzér s čočkami
i (Zdroj: Solatube)
Difuzér Optiview je vybaven rovinnou Fresnelovou čočkou

Světlo dokážete ovládat

Pokud máte přes den pocit, že jsou prostory přesvícené, dá se tok pomocí doplňkové technologie dokonce i stmívat. Další možností je doplnění světlovodu integrovaným elektrickým LED světlem. Díky této možnosti stropní podhled obsahuje méně svítidel a je jednotnější, čistší.

Stmívač
i (Zdroj: Solatube)
Stmívačem můžete omezit tok světla

A konečně jistě oceníte dodatečnou odvětrávací ventilační sadu v podobě separátní ventilační jednotky, která je určena pro odvětrávání vlhkých prostor například koupelny či místnosti s vířivkou. Elektromotorek vykazuje vysoký výkon a minimální hlučnost. Díky světlovodu tedy získáte denní světlo po maximální možnou dobu v celém interiéru, kde se budete cítit mnohem lépe. Investice se vyplatí i proto, že ušetříte za energie při dodatečném osvětlování.

Ventilace
i (Zdroj: Solatube)
Separátní ventilační jednotka

Tip pro vás

Najdete je i mimo střechu

I když se v drtivé většině případů světlovody umisťují do šikmé či ploché střechy, můžete je najít i na jiném místě obvodového pláště budovy. Sbírat denní světlo mohou na fasádě, terase či chodníku a stejným způsobem je přenáší do interiéru, který potřebuje prosvětlit. Výhodou je také skutečnost, že nemusíte podstatně zasahovat do obvodových zdí domu, které jsou zpravidla nosné.

Půda
i (Zdroj: Prima DOMA)
Reflexní tubusy dovedou nepozměněné světlo s minimálními ztrátami až na místo

Někdy může být součástí světlovodu i fotovoltaický systém, díky němuž světlovod akumuluje sluneční energii a v noci poté svítí. Rozhodující není ani vzdálenost kopule od difuzéru, tedy to, zda se prostory s nedostatečným osvětlením nachází v podkrovním prostoru či sklepení. Reflexní tubusy totiž vždy spolehlivě dovedou nepozměněné světlo s minimálními ztrátami až na místo.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 6. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová