V průběhu června nezapomínáme ani na balkonové rostliny, které si zaslouží odpovídající péči. Pravidelně zaléváme a hnojíme, ale také sledujeme, zda se na rostlinách neobjevují škůdci. Jak na výživu balkonových rostlin tak, aby tyto barevné krásky byly zdravé a silné?
Z balkonových rostlin nejčastěji pěstujete pelargonie, petúnie, millions bells a verbeny. Jsou to rostliny, které jsou velmi dekorativní díky svým květům. Pelargonie pak mají krásné listy, především pak jejich kultivary nebo druhy s výraznějším páskováním listů. Aby se těmto rostlinám dobře dařilo, postavte nádoby nejlépe tam, kde není po celý den přímé sluneční světlo. To dokáže rozpálit tmavé pěstební nádoby tak, až to často vygraduje ve spálení kořenového systému a následuje úhyn rostlin.
Pravidelná zálivka je nutná, hlavně pokud je teplo a dochází tak k rychlému odparu vláhy. Pro tyto účely se hodí samozávlahové nádoby, které mají spodní rezervoár a tak vláha nikdy není v přímém dlouhodobém kontaktu s kořenovým balem. Voda vzlíná k zásobníku do hlíny pomocí speciálního knotu, který je součástí téměř každé nádoby. Přímé zalévání je vhodné jen asi jeden měsíc po vysazení a poté už zalévejte pouze do rezervoáru. Zásoba vody je perfektní třeba ve chvíli, kdy více dní za sebou nejste doma.
Velké otázky vyvolává správný způsob hnojení balkonových rostlin. Tak především, je nutné zajistit dostatečnou startovací dávku živin v rámci času růstu ihned po zasazení. Proto je nejlepší kupovaný substrát smíchat v poměru jedna ku jedné s kvalitní prosítovanou zeminou z kompostu, která je na živiny nesmírně bohatá a brání rychlému slehávání substrátu, ve kterém rostliny pěstujete. Poté, co začnou všechny balkonovky kvést, hnojte klidně jednou za dva týdny a to můžete provádět v zásadě více různými způsoby. Příznivci klasické metody hnojení určitě využijí některé z nabízených tekutých hnojiv, kdy se malé, přesně dané množství přípravku, nalije do odstáté zálivkové vody a zamíchá.
Speciální hnojiva pro balkonové rostliny jsou 2 v 1, to znamená, že obsahují kromě hnojiva i insekticidní přípravek, který brání v napadení rostlin některým z hmyzích škůdců.
Jde především o druhy, které se živí žírem listů a jeho výsledkem jsou pak díry v jednotlivých listech. Také dochází k churavění rostlin z důvodu jejich oslabení. Tyčinky pro hnojení stačí aplikovat jednou za měsíc tak, že ji vsunete do pěstebního substrátu. Pravidelným zaléváním se hnojivo postupně rozpustí ve vodě a putuje ke kořenům.
Veledůležité je v sezóně také opatrně kypřit substrát kolem rostlin v nádobách. Tím se brání slehávání substrátu, jeho postupnému zamokřování a poškození kořenů. Je to o to důležitější, pokud muškáty a další druhy pěstujete pouze v kupované zemině, protože vlastní kompost nemáte. Pokud se na povrchu vytvoří bílý škraloup, zastavte i hnojení. Značí to vysrážení krystalů minerálních látek na povrchu. Nakypřením a vhodně naplánovanou, pravidelnou péčí se tomuto jevu zabrání.
Víte, že se dají na balkoně pěstovat i fíky?
Publikováno: 10. 6. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček