reklama

I vašemu chlupáčovi se hodí psí lékárnička

V každé domácnosti by neměla chybět lékárnička se základními léky a prostředky první pomoci. V domácnosti, kde žije pes, by navíc neměla chybět ještě jedna lékárnička, které můžeme říkat psí. A pro svého chlupáče byste měli mít připravenou i jednu menší verzi, to když s ním vyrazíte na cesty nebo na dovolenou.

i (Zdroj: Depositphotos)
Psí lékárnička se hodí doma i na cestách (Zdroj: Depositphotos)

Sestavit psí lékárničku není nic složitého, protože do ní patří podobné věci jako do té lidské. Pokud si chcete práci usnadnit, můžete si ji objednat na internetu. Ale její cena je neporovnatelně vyšší, než když se jejího vybavení ujmete sami. Za ušetřené stokoruny raději kupte svému psovi nějakou zdravou dobrotu.

Na drobné rány

Co by tedy nemělo v psí lékárničce chybět? Určitě dezinfekční prostředky jako Ajatin nebo Betadine. Budou se hodit nejen na drobná poranění, ale také třeba na hmyzí kousnutí, která mají tendenci se zanítit. Vhodná je rovněž borová voda na vypláchnutí podrážděných očí, což ocení zvláště psi se sklony k alergiím.

Můžete využít i fyziologický roztok nebo peroxid na vypláchnutí ran. Peroxid se používá také k vyvolání zvracení, pokud pes sežere něco špatného nebo jedovatého. Jeho použití ale konzultujte s veterinářem, protože může ve spojení s některými látkami vyvolat nepříjemné reakce. Chybět by neměly ani obyčejné obvazy, gáza, vata, leukoplast a samodržící elastické obinadlo zvané koban.

Štěně, nemocná packa
i (Zdroj: Depositphotos)
Drobná zranění většinou zvládnete ošetřit bez návštěvy veterináře

Hodí se i lupa

Potřebovat budete ovšem nejen prostředky pro ošetření ran, ale také třeba proti průjmu a nevolnosti. O tom, jaké zvolíte, je nejlepší poradit se s veterinárním lékařem nebo zkušeným chovatelem. I když nemáte psa alergika, vybavte pro jistotu psí lékárničku také léky proti alergiím. Použít lze i ty "lidské“, ale zjistěte si, jaká je pro vašeho psa odpovídající dávka.

Důležité je rovněž "technické“ vybavení jako nůžky se zakulacenou špičkou, pinzeta, injekční stříkačka, háček na klíšťata, teploměr, hodit se může i malá lupa a baterka, když budete prohlížet poraněné místo nebo trn vražený do tlapky. Užitečné jsou i gumové rukavice pro bezpečné ošetření ran a jako ochrana před infikací. Nezapomeňte na tzv. fixační náhubek, který nasadíte psovi, aby vás nepokousal, když má velké bolesti, nebo když budete asistovat u ošetření cizího zvířete. Pokud nemáte tento náhubek po ruce, jako alternativní řešení lze použít obyčejné obvazy, kterými zafixujete psí tlamu.

Rodina běží
i (Zdroj: Depositphotos)
Drobná zranění většinou zvládnete ošetřit bez návštěvy veterináře

Psovi na míru

Stejně jako lidé trpí psi nejrůznějšími chronickými nemocemi. Je tedy dobré doplnit lékárničku léčivy a pomůckami „na míru“, podle toho, s čím se váš pes léčí. Do lékárničky můžete napsat i základní údaje o zdravotním stavu zvířete a konkrétních chorobách. Nikdy nevíte, co se stane, takže se může hodit, když budou mít tyto informace k dispozici i další lidé, s nimiž přijde pes do kontaktu.  Upravit obsah lékárničky můžete také podle ročního období. Například v zimě do ní přidejte vazelínu na ošetření tlapek podrážděných posypovou solí a zmrzlým sněhem.

Pes, sníh
i (Zdroj: Depositphotos)
Psi sníh milují. Ale jejich tlapkám příliš nesvědčí, proto je mazejte vazelínou

Psí lékárnička v kostce:

  • nůžky
  • teploměr (nejlépe digitální)
  • gáza a obinadlo (koban)
  • náplast (vhodná je například hedvábná)
  • injekční stříkačka
  • háček na klíšťata
  • rukavice
  • pinzeta
  • borová voda
  • peroxid a další dezinfekční prostředky
  • léky na alergii
  • vata
  • lupa a baterka
Pes, miska
i (Zdroj: Depositphotos)
Mějte vždy po ruce vodu. Přehřátí je pro psy velmi nebezpečné

Tip pro vás:

Na výlety se vyplatí nosit s sebou malou psí lékárničku, v které budete mít obvaz, obinadlo, leukoplast, dezinfekci, nůžky a léky na alergii, to vše sbalíte třeba do malé kosmetické taštičky. Pořídit si můžete také závěsnou brašničku, kterou přichytíte k batohu nebo opasku.

Dítě, pes
i (Zdroj: Depositphotos)
Většina výletů s našimi nejbližšími se naštěstí obejde bez větších problémů

I pes se může stát dárcem krve

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 6. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová