reklama

Poradíme vám, jak si vycvičit své morče

Věděli jste, že svá morčata můžete naučit různým kouskům? I Když o nich koluje tvrzení, že jsou hloupá, není to vůbec pravda. Ve skutečnosti to jsou velmi chytrá zvířata, která s trochou času a trpělivosti můžete ledasčemu naučit. Mějte však na paměti, že každé morče je jiné a každému bude trvat jinak dlouho, než se nějaký ten trik naučí.

Pokud jste to dosud nevěděli, tak vězte, že i morče můžete naučit různým kouskům (Zdroj: Depositphotos)

Tajemstvím úspěchu každého výcviku morčat je mít vždy po ruce dostatečné množství pamlsků, které má vaše morče rádo. Dobrůtky slouží jako odměna. Dost významně totiž povzbuzují vašeho mazlíčka k dalšímu učení. Další podmínkou úspěšné výuky je i to, že vám budou zcela bez obav a rádi sbírat dobroty z ruky. Pokud se vaší ruky už nebojí a jí z ní rádo, můžete se pustit do dalšího tréninku.

Morčátko tlačící malou činku
Morčata jsou chytrá společenská zvířata, která jsou schopna za odměnu dávat pac (Zdroj: Depositphotos)

Výcvik morčete, aby přišlo na zavolání

Vycvičení morčete k tomu, aby k vám přišlo na zavolání, patří k tomu nejjednoduššímu, co své morčátko můžete naučit. Pokud se k tomu rozhodnete, ujistěte se, že je morče v pohodě a ochotné s vámi komunikovat. Držte v ruce pamlsek a zavolejte ho jménem. Nejprve ho cvičte, aby přišel ze svého domečku v kleci a pokud začne reagovat, zkuste jej to naučit i ve chvíli, když bude volně pobíhat venku mimo klec.

Morče u otevřené klece
K nejjednodušším trikům patří naučení morčete, aby přišlo na zavolání (Zdroj: Depositphotos)

Udělej kolečko

Pokud vaše morče zvládne přijít na zavolání, můžete to zkusit s piruetou. Výcvik udělání kolečka podle vašeho pokynu, však vyžaduje pozornost zvířete. Mějte přitom v ruce také nějaký pamlsek. Aby zvíře udělalo kolečko, musíte rukou s pamlskem provést pomalý kruh. Oslovte u toho své morčátko jménem a opakujte: „Udělej kolečko.” Potom, co morče udělá kolečko, zaslouží si pamlsek. Je sice jasné, že morče bude zpočátku následovat pamlsek, ale jestli budete trpěliví a budete mu to často opakovat, po čase se to naučí a nakonec začne kolečka dělat po pouhém provedení gesta nebo vyslovení hesla. Někdy dokonce může dělat kolečka i sám, když bude chtít dostat pamlsek.

Holčička, která dává morčátku pamlsek
Při správném přístupu se vaše morče může naučit dokonce i piruetu (Zdroj: Depositphotos)

Panáčkování morčete

Podobně jako učení piruety, je stejně jednoduché i naučení morčete, aby panáčkovalo. Tentokrát mu ale při výcviku podržte lahůdku nad hlavou, a to tak vysoko, aby se pro ni muselo postavit. Potom, co se váš mazlíček postaví na zadní nohy, řekněte mu: „Postav se,”  teprve až pak mu dejte odměnu. Pozor však, tento cvik nedělejte příliš často a své morčátko nenechávejte ani příliš dlouho panáčkovat. Není to pro něj nejzdravější. 

Morče, které panáčkuje
Když morče zvládne udělat kolečko na povel, je pro něj panáčkování hračka (Zdroj: Depositphotos)

Do domečku!

Chcete, aby se vaše morčátko naučilo chodit zpátky do klece? Není problém, dokáže to. Před výukou se ujistěte, že vás dobře vidí a pak mu do domečku vhoďte pamlsek s heslem: „Do domečku.” Cvičení je nutné opakovat do té doby, než začne poslouchat na povel.

Morče u svého domečku
Když se morče naučí přijít na zavolání, může se naučit i vrátit zpátky do svého domečku (Zdroj: Depositphotos)

Morčátko můžete naučit přeskakovat přes překážky

Nevíte, jak na to? Sežeňte si k tomuto tréninku obruč. Při výcviku pak jednou rukou držte na podlaze obruč a v druhé ruce potom za obručí mějte pamlsek. Umístěte ji přitom tak, aby vaše morčátko muselo projít obručí, aby se k pamlsku dostalo. Ve chvíli, když se tomu tak stane, řekněte mu: „Hop.” Po průchodu obručí jej pochvalte a odměňte pamlskem.

Holčička ležící na podlaze s morčetem
Výuka morčete, aby skákalo přes překážky, vyžaduje více trpělivosti. I skákat ho však můžete jednou naučit (Zdroj: Depositphotos)

Morče můžete naučit i to, aby na povel tlačilo míček

Trik spojený s kutálením balonku patří k těm složitějším. K tomuto výcviku potřebujete malý míček, který nesmí být ani příliš velký, ani příliš těžký, aby s ním morče mohlo snadno manévrovat. I tento trénink se neobejde bez pamlsku. Pamlsek položte na zem a na něj postavte míček. Povzbuďte své morče, aby se pokusilo odtlačit míček z pochoutky. Řekněte mu: „Zatlač.” Abyste byli úspěšný, je nutné cvik opakovat tak dlouho, dokud morčátko nebude reagovat na heslo. Pokud se výcvik povede, nakonec to bude fungovat i tak, že bude do balonku tlačit sám, i když pod ním žádný pamlsek nenajde.

Morče s mandarinkou
Morče si rádo hraje a učí se novým věcem (Zdroj: Depositphotos)

Naučte své morčátko chodit na záchůdek

Víte, že své morče můžete naučit i tomu, aby chodilo na záchůdek? Tento výcvik není zrovna jednoduchý, protože vyžaduje hodně trpělivosti a praxe, ale rozhodně to nepatří mezi nereálné cviky. Musíte však počítat s nehodami. Trénink spočívá v tom, že záchůdek vyplníte pilinami a uložíte ho tam, kde morče často chodí i za běžných okolností. Když si potom všimnete, že zrovna používá vybrané místo, pochvalte ho. Může za to dostat dokonce i pamlsek. Rychleji si tak na toto místo zvykne.

Roztomilé morče v dlani
I když to nepatří zrovna k nejjednodušším úkolům, nikoliv však k nemožným. I morče můžete naučit, aby chodilo na záchůdek (Zdroj: Depositphotos)

Dej pac

Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale své morče můžete naučit dokonce i: „Dej pac.” Chce to sice více trpělivosti, ale i tohle morče dokáže. Morče cvičte tak, že dáte jednu ruku na plocho na zem s rozevřenou dlaní a v druhé ruce držte pamlsek. Zavolejte své morčátko a počkejte, až vám dá jednu tlapku do ruky. Když se tomu tak stane, vyslovte formuli: „Dej pac” a dejte morčátku pamlsek. V případě, že dá do ruky obě tlapky, pohněte rukou a zkuste to znovu. Pokuste se pokaždé podržet tlaku zvířete o něco déle. Nakonec trénování může skončit tak, že vám dá tlaku automaticky bez výzvy i pamlsku. Nicméně jestli to sám od sebe udělá, okamžitě mu nějaký pamlsek dejte. Nezapomeňte ho vždy také pochválit.

Morče, které panáčkuje a dává tlapku
Morčata jsou schopny se naučit spoustu věcí, které je schopen naučit i pes. Třeba takové “Dej pac”. (Zdroj: Depositphotos)

I papoušek vás bude poslouchat

Publikováno: 9. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová