I ty nejbělejší spáry se časem potýkají s nečistotami, mýdlovými nánosy, mastnotou a díky neustálé vlhkosti mnohdy i s plísněmi. Postupně tak mění svůj vzhled, zachází a nakonec žloutnou. Kromě drhnutí vany a sprchového koutu byste proto neměli opomíjet ani pravidelné čištění spár obkladů a dlažby. Postupů existuje hned několik. Ne však každý je ten správný. Zjistili jsme, které způsoby čištění spár v koupelně jsou nejefektivnější, a které mohou spáry naopak poškodit.
Spáry jsou největší slabinou každého obkladu. Nutno také přiznat, že čištění již jednou zašlých a plesnivých spár není žádný med. Lepší je tomu proto předejít. Webové stránky jsou plné zaručených babských rad, které vás s pomocí sody, octu a citronu hravě zbaví plísní i nepěkného zbarvení spár. Jenže opomíjí jistý fakt, že všechny tyto přírodní prostředky, kromě jejich čištění, spáry také likvidují a mimo to, nejsou vhodné ani pro všechny povrchy kachliček. Takže, co s tím? Jak tedy spáry mezi kachličkami čistit, aniž bychom je zničili?
Jaké čisticí prostředky jsou nejlepší?
Spáry jsou tvrzenou směsí cementu a písku nebo v modernějších případech latexu a polymeru. Nejjemnějším a nejlépe fungujícím prostředkem k jejich očištění je proto teplá voda, která má neutrální pH 7. Hodí se pro každodenní používání.
Kyselé prostředky
Všechny kyselé čisticí prostředky mají obvykle pH okolo 2, což je pro spáry velmi nebezpečné. Pravdou ale je, že všechny tyto kyselé prostředky jsou skvělé na odstraňování minerálních usazenin, vodního kamene, rezavých skvrn, zbytků cementu, sádry i mýdlových pozůstatků. Zdají se být proto ideálním čisticím prostředkem pro čištění spár obkladů v koupelně. Ale pozor, velmi snadno mohou zničit obklady z vápence, travertinu i mramoru. Navíc, jejich příliš časté používání nebo užívání příliš silného prostředku, spáry výrazně poškozuje.
Alkalické prostředky
Alkalické čisticí prostředky se zase pohybují na opačné hranici pH, tedy okolo 12. I jejich používání na spáry není tedy zrovna ideální, ale když se s nimi zachází opatrně a nepoužívají se příliš často, jsou přípustnější než kyselé prostředky. Alkalické prostředky je proto vhodnější používat pouze pro důkladnější čištění spár. Díky svým vlastnostem se hodí spíše do kuchyně, protože jsou vynikající na odstraňování mastnoty. Nesmí se používat tam, kde je obklad z křemene. I jejich časté používání může snížit životnost tmelu.
Co potřebujete k čištění spár v koupelně?
K čištění spár si nachystejte: teplou vodu, mýdlový prostředek, kartáč s tuhými štětinami (může být i kartáček na zuby s tuhými štětinami, ne měkký kartáček), další čistič, čisté bavlněné hadříky nebo hadříky z mikrovlákna, mycí houbu, ochranné rukavice, kbelík, ochranné brýle.
Jak tedy čistit spáry v koupelně?
Spáry byste měli začít čistit těmi nejjemnějšími prostředky a podle efektivity postupně přitvrzovat. Důležité je také čistit směrem od shora dolů. Nebudete si tak na jednou vyčištěnou plochu zanášet špínu z okolí. Pro pravidelnou každodenní údržbu je nejlepší na spáry v koupelně použít obyčejnou čistou horkou vodu a mýdlové prostředky. Jednou za čas je však nutné přistoupit k tvrdším čisticím prostředkům. Takovým čisticím prostředkem je kyslíkové bělidlo, které je šetrné k životnímu prostředí i ke spárám. Prostředek je na bázi peroxidu vodíku, a proto by se měl nejprve smíchat s vodou.
Po nanesení na spáry byste měli nechat bělidlo 15 minut působit. Pak spáry kartáčkem vydrhněte a opláchněte proudem čisté vody. V případě zaschlého mýdla a větších nánosů, je vhodné spáry jednou za čas vyčistit teplou vodou a speciálním čističem na spáry. Tento prášek se smíchá s teplou vodou, a potom se nanáší na suché spáry. Aby se do nich prostředek hluboce vsákl, je vhodné nechat prášek 15 minut působit. Potom na spáry použijte kartáček a nakonec vše opláchněte čistou vodou. Velmi účinným prostředkem na zašlé spáry je roztok vytvořený z 850 ml teplé vody, 60 g jedlé sody, 40 ml čpavku a 30 ml octa. Roztok naneste na spáry, nechte 15 minut působit, následně spáry vydrhněte kartáčkem s měkkými štětinami a opláchněte vodou.
Nutno upozornit, že jde však o velmi silný prostředek, který by neměl být používán často. Asi nejlepším moderním prostředkem k čištění spár, a to nejen v koupelně, je parní mop nebo parní vysavač. Pro čištění koupelny je vhodné použít mop s nástavcem s bodovým proudem páry spolu v kombinaci s kruhovým kartáčem. Parní čistič dokáže vyčistit všechny tvrdé povrchy bez použití chemie pouze za pomocí horké vody a tlaku. Pozitivní také je, že nelikviduje pouze špínu, ale i bakterie a plísně. Pozor, u silikonových spár, nechte páru působit jen krátce, abyste je nepoškodili. Po vyčištění potom všechny nečistoty ihned setřete utěrkou z mikrovlákna.
Tip pro dlouhodobé uchování čistoty spár
Jestliže chcete, aby vám již jednou vyčištěné spáry zůstaly dlouho čisté, doporučujeme vám je ošetřit parafínem. Ptáte se jak? Potom, co spáry dokonale uschnou, vezměte si do ruky obyčejnou bílou parafínovou svíčku a jejím tupým koncem přejeďte všechny spáry v koupelně. Pro větší efekt to proveďte opakovaně. Bílý vosk spáry rozzáří a zároveň i impregnuje. Díky tomu se v nich pak nebude držet voda, ani nečistoty nebo plísně.
Jak často byste měli čistit spáry v koupelně?
Obecně byste měli spáry čistit kdykoliv se zašpiní nebo kdykoliv se na nich objeví plíseň. Předejdete tím dalším nepříjemnostem i nutnosti použití drastičtějších čisticích prostředků. Pro každodenní péči jsou přitom nejlepší neutrální čisticí prostředky. Jednou týdně byste svou koupelnu měli vyčistit alkalickými prostředky, které spáry vyčistí více do hloubky a zbaví je nejen špíny, ale i choroboplodných zárodků. V případě aplikování těch nejagresivnějších čisticích prostředků byste měli být velmi opatrní. Kvůli zkracování životnosti spár je vhodné jejich použití maximálně 2-3× ročně v rámci generálních úklidů.
Zanedbali jste čistotu spár? Obnovte je
Publikováno: 8. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová