reklama

Vytvořte si snadné podtácky s háčkovanou bordurou

S jarem přišel čas obléct domov do nového hávu. Zkusit to můžete s háčkem a bavlnkou oblíbené barvy. Za pár chvil vykouzlíte podtácky s bordurou, které rozzáří váš stůl. A nemusíte zůstat jen u nich. Stejnou technikou si můžete ozdobit ubrusy, utěrky nebo deky a vše doma hned získá nový rozměr.

Ozdobte si filcové podtácky háčkovanou bordurou (Zdroj: Prima DOMA)

 Na podtácky si nachystejte:

  • bavlněnou přízi vaší oblíbené barvy
  • háček podle síly příze
  • filc vámi vybrané barvy
  • velkou jehlu, nůžky, fixu
  • šablonu v podobě papírového kolečka
Materiál
Vše si nachystejte (Zdroj: Prima DOMA)

Z papíru, nejlépe nějakého pevnějšího, třeba ze čtvrtky, si vystřihněte šablonu na podtácky. Velikost si zvolte podle svého. Pak si podle šablony vystřihněte kolečka i z filcu.

Šablona
Vystřihněte si šablonu (Zdroj: Prima DOMA)

Na papírové šabloně si vyznačte body po 0,5 cm, ty pak přeneste na filcová kolečka.

Filcová kolečka teď musíte prošít, abyste pak do nich mohli uháčkovat borduru. Přízi si navlékněte do jehly. K obšití použijte smyčkový steh. Stejně se ručně obšívají i knoflíkové dírky. Bordura pak bude hezky pravidelná. Filcové kolečko propíchněte jehlou a rovnou ji provlékněte pod smyčkou příze. Pak utáhněte. Na konci si dejte záležet, aby na sebe první a poslední steh pěkně navazovaly, aby všechny stehy po obvodu vypadaly stejně. Přízí zakončete a ustřihněte.

Šití filcu
Filcová kolečka prošijte (Zdroj: Prima DOMA)

Pokračujte přízí z klubíčka. Do každého stehu uháčkujte dva krátké sloupky. Na konci řady ukončete pevným okem. V další řadě už budete tvořit obloučky - vždy vynechejte jedno oko a do dalšího vháčkujte 5 dlouhých sloupků. Takto pokračujte po celém obvodu. Na konci spojte opět pevným okem a zakončete.

Háčkování
Háčkujte do předšitých stehů (Zdroj: Prima DOMA)

Háčkované podtácky budou slušet vašim originálním ručně zdobeným hrnečkům

Publikováno: 6. 6. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová