reklama

Správný výběr lůžkovin vám zajistí klidné spaní

Ložní povlečení seženeme v obchodech v desítkách variant co do materiálu, barev i vzorů. Výjimkou není ani povlečení atypické. Víte, jak bychom se správně měli o své lůžkoviny starat a jaký materiál na povlečení je vhodný na zimu či na léto?

Správný výběr lůžkovin vám zajistí klidné spaní (Zdroj: Depositphotos)

Výběr lůžkovin

Lůžkoviny vybíráme nejen podle barvy a vzoru, ale především podle materiálu. Díky obrovské nabídce si můžeme dovolit střídat povlečení podle nálady nebo podle počasí. V chladných měsících tak vsázíme na teplé materiály jako je třeba flanel. Pod měkkou a teplou flanelovou přikrývkou se báječně spí.

Teplejší měsíce jsou pak jako stvořené pro lehké povlečení z bavlny, ve vysloveně horké noci pak naše tělo ochladí lůžkoviny ze saténu. 

Mezi nejoblíbenější materiály pro jarní období patří hladká bavlna, krep, jersey nebo bavlněný satén. 

Ložní prádlo
Lůžkoviny přizpůsobujeme ročnímu období (Zdroj: Prima DOMA)

S příchodem teplejších dnů pak měníme nejen materiály lůžkovin, ale také vzory. Víme přeci, že i barvy dokážou navodit pocit tepla či chladu. Tak, jak se na jaře v posteli obklopujeme květinovými vzory a pastelovými barvami, na zimu dáme přednost bílé a typickým zimním dekorům s vločkami nebo sněhuláky. 

Samostatnou kapitolou jsou pak lůžkoviny na dětská lůžka, kde vládne skutečná revoluce módního průmyslu. Většina dětí upřednostňuje povlečení podle oblíbených pohádkových postav a akčních komicsových hrdinů, děvčátka dávají většinou přednost sladce růžovým tónům, chlapci volí barvy spíše zemitější. Velmi často se na dětském povlečení objevují také motivy zvířecích mazlíčků. 

Motivy
Zejména děti milují zvířecí a kreslené motivy (Zdroj: Prima DOMA)

Pokud chcete mít neustále pocit, že uléháte do čisté postele, je dobré měnit povlečení každý týden. Zejména se to doporučuje u lidí, kteří jsou náchylní na mastnou pleť či se více potí, ale je to také nutnost v případě alergiků. 

Dnes již víme, že naše postele zdaleka neobýváme sami. Společnost nám dělají miliony bakterií a roztočů. A tyto potvůrky jsou živy především z naší kůže, resp. z mikroskopických částeček, které se nám i během spánku olupují z pokožky. Abychom alespoň částečně eliminovali počet těchto nezvaných návštěvníků, je nutné nejen často naše postele vysávat a větrat, ale také měnit lůžkoviny. 

Vysávání
Vysávejte matrace v posteli, zbavíte se roztočů (Zdroj: Prima DOMA)

Z hygienických důvodů bychom měli ložní prádlo prát na co nejvyšší teplotu. Většina materiálů je ale s příměsí umělých vláken, kterým vysoká teplota škodí. Proto vždy, než dáme použité lůžkoviny do pračky, zjistíme, jaké doporučení nám dal výrobce. Tato doporučení jsou v přehledných značkách a symbolech na každé etiketě výrobku. 

Vyprané prádlo
Vyprané a správně usušené prádlo by mělo svěže vonět (Zdroj: Depositphotos)

Obecně se můžeme řídit doporučením, že bílé lůžkoviny lze prát až na 60 °C, barevné povlečení pak zásadně otočené naruby a pouze na 40 °C. Pokud máme náhodou po babičce staré dobré povlečení z lněného plátna a navíc bílé, můžeme jej i tzv. vyvařit, tedy vyprat s předpírkou na 90 °C. Takové povlečení by si také zasloužilo i pořádné vybělení na slunci. Většinu moderních materiálů však na přímém slunci nechávat nemůžeme, protože některé textilní barvy vlivem slunečních paprsků vyblednou a lůžkoviny tzv. vyšisují. Stejně tak bílé povlečení s příměsí umělých vláken na přímém slunci spíš zežloutne, než se vybělí. I zde proto respektujeme doporučení výrobce.

Sušení
Nic se nevyrovná sušení prádla na slunci a čerstvém vzduchu (Zdroj: Depositphotos)

Většinu lůžkovin dnes není nutné žehlit, zejména mačkaný krep je vysloveným nepřítelem žehličky, přesto v rámci možností lůžkoviny přežehlíme. Určitě se doporučuje žehlit lůžkoviny pro miminka a malé děti, ale i takové, které trpí respiračními chorobami či alergiemi. Působením horké páry v žehličce zahubíme možné choroboplodné zárodky a prádlo bude příjemně vonět.

Žehlení
Pokud to materiál snese, lůžkoviny žehlete (Zdroj: Prima DOMA)

Taková péče se ovšem netýká jen samotných lůžkovin. Už jsme si řekli, že roztoče a nečistoty z postele vyženeme častým vysáváním a větráním. Pokud používáme matracové chrániče, nerozpakujte se je také vyprat, a to vždy, když postele převlékáte do čistého. Opravdu touto metodou velmi prospějete svému zdraví a klidnému spánku.

Pes
Mazlíčci v posteli jsou častým nešvarem (Zdroj: Depositphotos)

Obrovským nešvarem je sdílet postel se svými čtyřnohými miláčky. Domácí zvířata by měla mít vždy své místo a svůj pelíšek. Pokud v noci trpí steskem, přestěhujte jejich pelíšek do blízkosti své postele, aby na vás dobře viděli. Nedovolujte jim ale skákat vám do postele. A to i přesto, že je po vyvenčení umyjete a často je koupete. Zvířecí srst je taktéž velmi bohatá na nejrůznější bakterie a roztoče, nadto jak kočka, tak pes trousí své chlupy prakticky všude, čeho se jen dotknou. Dokonce i přesto, že psa nebo kočku koupete, je nezbavíte nečistot, které si v srsti nashromáždí během dne. A přinést vám do postele blechu nebo jiného cizopasníka je asi to poslední, co byste chtěli. 

Dělá vám problémy skládat napínací prostěradlo? Vyzkoušejte metodu Ládi Hrušky!

Publikováno: 5. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová