Lidé pěstují rostliny v nádobách od té doby, kdy začali zakládat zahrady. Jedny z prvních zahrad byly malé prostory mezi budovami na vnitřních nádvořích římských vil nebo uprostřed středověkých klášterů, kde se pěstovaly léčivé bylinky nebo květiny pro náboženské události. Pěstování rostlin v nádobách je neformální způsob, který celá staletí dotváří vytříbený styl a snoubí v sobě půvab i nenáročnost pěstování.
Netradiční květináče a truhlíky
Zahradničení v nádobách vám umožní vytvořit si svůj vlastní miniaturní svět. Můžete mít zahradu i na 1 m2. Máte rádi azalky nebo rododendrony, ale půda okolo vás je pro ně nevhodná? Chtěli byste v písčité krajině vybudovat mokřad? Nádoby na rostliny to umožní. A pokud se příští rok rozhodnete zcela zásadně změnit vzhled vaší zahrady v nádobách, není nic snazšího. Jednoduše vyměníte substrát i rostliny a je hotovo. Odpadne vám problém s prostorem, rytím a pletím záhonů, a navíc budete ekologicky šetřit vodou, neboť rostliny v nádobách spotřebují o dvě třetiny méně vody než na záhonech.
A procházka s konvičkou okolo vaší vegetace je příjemný relax na konci namáhavého dne spíše než další práce. Obhlídka vašich "latifundií" vám přinese uspokojení a odpočinek, přičemž se můžete těšit z kvetoucích rostlin i nových přírůstků. V nádobách pak nemusíte pěstovat jen květiny, jsou vhodné i pro keře, zakrslé stromky, zeleninu, bylinky i drobné ovoce. Stačí si jen správně vybrat.
Výběr nádoby
Když vybíráte vhodnou nádobu, záleží především na jejím vzhledu. Musíme ale brát v úvahu také to, kde bude nádoba stát a co v ní poroste. Velký květináč pojme více zeminy a je ideální pro zajímavé kombinace rostlin. Jakmile jej však jednou osázíte, jen velmi těžko a s velkou námahou jej budete přemisťovat. Hmotnost takové nádoby můžete snížit tím, že na dno nasypete drenážní vrstvu promíchanou s polystyrenovými kuličkami, které celý obsah odlehčí. Výhody velkých nádob jsou pak v tom, že tak snadno nepromrznou a v létě substrát tolik neproschne.
Při výběru květníku musíme brát v úvahu i výšku dospělé rostliny, která bude pěstební nádobu obývat. Drobné rostlinky budou ve velkých nádobách utopené, zatímco třeba hustý keř bude v nízké nádobě vypadat disproporčně.
Vysokým rostlinám pak musíme zajistit stabilitu, aby je poryvy větru nepřevrátily. Zvláště choulostivé na stabilitu jsou nádoby kuželovitého tvaru. Nejstabilnější jsou nádoby hranaté, vyšší baňaté nebo velké kulaté mísy. Velmi elegantně pak vyhlížejí nádoby v řeckém stylu. Do nich je ideální zasadit převislé rostliny, které podtrhnou jejich ladný tvar.
Nemusíme ale ihned kupovat originální květníky, keramické nádoby nebo nechávat u hrnčířů vyrábět amfory a květinové mísy. Popusťme uzdu fantazie naplno a použijme (i třeba v rámci upcyklace) všechno, co se bez užitku povaluje okolo nás.
Vyřazené bedničky od zeleniny, staré kbelíky nebo popraskané nádobí, děravé hrnce, ale i třeba nepoužívaná obuv, rozbité šuplíky, proutěné koše, starý gril nebo rozlámané jízdní kolo, to všechno může suplovat pěstební nádoby. Nebojte se žádných materiálů, každý má své osobité kouzlo. Pokud jste příznivci minimalismu a jednoduchosti, použijte jako pěstební nádoby třeba staré nádobí po babičce, které by v kuchyni už moc parády nenadělalo. Máte stejný dekor a ve finále tak můžete vytvořit jednolitou, a přitom originální kompozici.
Vysoké a hluboké nádoby
Jako vysoké květináče je možné také použít komínové nástavce, sudy nebo vyřazené keramické potrubí. Takovéto nádoby ale není nutné plnit substrátem po celé délce, nejspíš by to totiž vedlo k popraskání nádoby vlivem velkého objemu zeminy, případně by se takové nádoby ihned nastěhovali mravenci a další ne zrovna oblíbený hmyz. Minimálně dvě třetiny nádoby vyplňte lehkým materiálem nebo do horní části zasuňte stejně velký květináč a do něj teprve sázejte.
Takto hluboké nádoby jsou vhodné pro jehličnany s dlouhými kořeny, vavřín nebo zimostráz, z okrasných květin sem zasadíme lilie v kombinaci s převislými rostlinami, které odekorují celou nádobu. Nemusíme se bát sem zasadit ani ovocné stromky nebo plodící keře. Vybíráme ale vždy zakrslou odrůdu.
Mělké nádoby
Mísy a nízká koryta, starý kufr, vyřazený šuplík z komody, staré porcelánové umyvadlo nebo děravý džber jsou originálními mělkými nádobami pro vaše rostliny. Budou vhodné pro skalničky, půdopokryvné rostliny nebo nízké cibuloviny. Velmi příjemně se v nich vyjímá netřesk, ale také další druhy sukulentů. Zkombinujte je s drobnými violkami nebo sedmikráskami a máte téměř celý rok kvetoucí zahrádku jako na dlani. Zkuste také hvozdíky společně s trávničkami, které tvoří jemné polštářky přízemních listů, lomikámen nebo mateřídoušku.
Trvalým evergreenem našich oken a balkonů jsou truhlíky. I těm ale můžeme vtisknout originální nádech. Klasické plastové truhlíky můžeme natřít či polepit kamínky, vsadit je do dřevěných bedniček od zeleniny, oplést proutím nebo z cementové směsi vytvořit betonové korýtko, do kterého truhlík posadíme.
Velmi dekorativně pak vypadají květiny a keříky v dřevěném trakářku nebo ve vyřazeném stavebním kolečku. Použijte vzpřímené rostliny jako středový bod a okolo nich zasaďte několik druhů pokryvných a převislých rostlin. Nevzhledné kolečko se schová pod záplavou květin a vy navíc získáte mobilní květináč.
Závěsné nádoby
Malý prostor nenafoukneme. Ale můžeme využít ten, který se za normálních okolností moc využít nedá. A to prostor nad našimi hlavami. Vsaďte na závěsné nádoby. Rostliny zde zasazené pak mohou vypadat, jakoby se v prostoru vznášely. Závěsné nádoby můžete mít jednotlivě nebo v řadě za sebou, vedle sebe či různě podle možností. Dávejte pouze pozor při zavěšování takových nádob blízko dveří, zde musíte brát v potaz svou výšku i výšku ostatních spolubydlících. Nic tak nerozjasní den jako pořádná rána do čela od zavěšeného květináče těsně nade dveřmi.
Pokud se vám nelíbí prefabrikované plastové nebo kovové závěsné květináče a nádoby, zavěste si do prostoru třeba staré nákupní tašky nebo plechové nádobí. Krásně také budou vypadat proutěné košíky. Takové nádoby osaďte rostlinami, které si vystačí s minimem vody. Vhodné jsou begónie, všelichy, netýkavky, petúnie nebo sporýše. Nezapomeňte na dno závěsných nádob umístit ochranu před protečením vody. Pro odlehčení celé kompozice použijte místo části substrátu keramzit. Výstelku nádoby také můžete zakrýt mechem nebo dřevitou vlnou, získáte tak nádech lesní mýtiny.
Jednu takovou nádobu si můžete sami vyrobit
Publikováno: 3. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová