Balkonové truhlíky osazujeme nejčastěji muškáty nebo petúniemi, protože to jsou velmi odolné květiny vůči pražícímu slunci i prudkým dešťům, po nichž se dokážou rychle vzpamatovat. Chcete změnu? Tak vsaďte na trojkombinaci žluté, červené a bílé se zelenou, a vytvořte barevné kompozice květů.
Balkonové truhlíky a květiny v nich
V období května a června je nejvyšší čas na zasázení balkonových rostlin do našich balkonových truhlíků. Většinou naše balkony zkrášlují stovky různobarevných muškátů nebo petúnií, sem tam je vidět balkonové begónie, případně surfinie a milionbells. Chcete mít letos balkon osázený trochu jinak a přesto krásně?
Vsaďte na méně obvyklé truhlíkové rostliny
Mezi takové můžeme zařadit třeba kejklířku (Mimulus). Je to rostlina, která se velmi ochotně rozrůstá a je schopná kvést až do samého zámrazu. Je to letnička ze Severní a Jižní Ameriky, podle původu nalezneme neskutečně velké množství kultivarů. Barva květů je bílá, tmavě hnědá, krémová, růžová, červená, žlutá nebo zlatá, oranžová, dvoubarevná, ale také kombinovaná z několika barev, dokonce i různobarevně tečkovaná. Kejklířka potřebuje pravidelný příjem živin, stále vlhkou zeminu a řez po prvním kvetení. Její nároky na substrát jsou malé, vyžaduje propustnou, humózní, hlinitou půdu.
Další netradiční balkonovkou je bakopa (Bacopa). Bakopa je převislá, jemná rostlinka. Je bohatě rozvětvená a pokrytá drobnými srdčitými lístky. Bakopa kvete po celé léto záplavou bílých, modrých nebo růžových drobných kvítků. Na rozdíl od většiny balkonovek vyžaduje bakopa kyselý substrát, který bude vždy alespoň minimálně vlhký. Nesnáší přesušení. Může být umístěna i na plném slunci, případně v polostínu.
Sanvitálie neboli vitálka je miniaturní napodobeninou slunečnice. Je to nenáročná pokryvná rostlinka, která se rozrůstá do hustých koberců až do podzimu. Vyhovuje jí slunné stanoviště, poradí si i s krátkodobým suchem, ale je potřeba jí zajistit propustnou a lehkou zeminu, nesnáší těžké a jílovité substráty.
Letošní rok bude fandit především barevným kombinacím červené, žluté a bílé, doplněné nezbytnou zelenou. Vsaďte proto na různorodost balkonovek v truhlících tak, abyste použili několik odlišných druhů. Zkombinujte muškáty s převislými bakopami, doplňte petúniemi a máte jedinečnou a barevnou kompozici balkonových rostlin. Také bychom neměli zapomenout na verbenu (sporýš) nebo miniballs.
Osázení truhlíků
Truhlíky na balkon nejprve připravíme a vymyjeme od nečistot a možných zárodků plísní nebo chorob. Dbáme na to, abychom truhlíky také dobře vydezinfikovali. Na to nám bude stačit octová voda. Na balkony používáme truhlíky se spodními otvory, aby mohla odtékat přebytečná voda ze zálivky.
Na dno truhlíku nasypeme drenážní vrstvu, ideální je keramzit.
Abychom po skončení sezóny balkonových květin nemuseli složitě čistit keramzit od zeminy, proložíme jako další vrstvu netkanou textilii.
Následuje nasypání samotného substrátu. Zde je nutné, abychom použili substrát určený pro muškáty a balkonové rostliny. Tento substrát totiž obsahuje už potřebné živiny včetně fosforečnanů, které podporují kvetení rostlin.
Do substrátu pak zasaďte balkonové rostliny podle vlastního uvážení. Bude hezké zkombinovat převislé rostliny s těmi vzpřímenými, truhlíky budou vypadat bohatě, a jakmile rostliny zakoření a rozrostou se, budete mít bezesporu nejkrásněji rozkvetlé balkony, ale i okna terasy a další místa, kde můžete truhlíky usadit.
Pěstujte květiny v originálních truhlících
Publikováno: 3. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová