Dřevěná lavice po babičce stávala v kuchyni. Pak na dlouhou dobu zmizela do kůlny u chalupy. Lavice už je dost vybledlá lety a střídání slunce a deště jí také moc neprospělo, a tak jsme se ji rozhodli zrenovovat. Potřebuje především nový nátěr, barvou nebo lazurou odolnou povětrnostním vlivům. Lazura na dřevěný nábytek, který se používá v exteriéru, musí být odolná UV záření a dešti, životnost nátěru záleží na provedení i na správném výběru.
Jak budeme postupovat
Lavice z borového dřeva, spojovaná bez lepidla jen na truhlářské spoje – čepy s klínkem a dlaby, je vybělená sluncem i deštěm, místy je i zašpiněná. Než budeme povrch natírat, je potřeba jej důkladně obrousit. Lavici tedy nejdříve otřeme od nečistot a prachu.
Povrch dřeva obrousíme, použijeme vibrační brusku nejprve s hrubým a pak jemnějším brusným papírem (hrubost 80, pak 120).
Abychom se dostali ke všem spojům, lavici rozložíme. Je spojená na dlab a čep, klínek, kterým se čep zajistil, už je seschlý, takže rozložit šla lehce. Jednotlivé díly obrousíme ze všech stran, prach z broušení otřeme.
Trnož lavice je zajištěná klíny, ty musíme vyklepnout pomocí kladívka podloženého odřezkem prkýnka.
Protože klíny už jsou hodně zničené, vyrobíme nové. Podle starých je omalujeme a uřízneme.
Klínek zajišťuje trnož tak, aby se nehýbala a lavice byla stabilní.
Dřevěné díly natřeme lazurou z obou stran, po 20 minutách setřeme suchým štětcem a necháme zaschnout. Další nátěr provedeme nejdříve po 8 hodinách. Pak lavici sestavíme zpět do původní podoby
Tip:
Některé lazury obsahují ochranné látky proti plísni a modrání, je určena pouze pro venkovní použití a nesmí se používat na dřevo, které přichází do kontaktu s potravinami nebo krmivem nebo je určeno pro dlouhodobý pobyt lidí nebo zvířat.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 30. 6. 2022, Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman