Stará lavice z borového dřeva s novou lazurou vypadá jako z pohádky

Dřevěná lavice po babičce stávala v kuchyni. Pak na dlouhou dobu zmizela do kůlny u chalupy. Lavice už je dost vybledlá lety a střídání slunce a deště jí také moc neprospělo, a tak jsme se ji rozhodli zrenovovat. Potřebuje především nový nátěr, barvou nebo lazurou odolnou povětrnostním vlivům. Lazura na dřevěný nábytek, který se používá v exteriéru, musí být odolná UV záření a dešti, životnost nátěru záleží na provedení i na správném výběru.

Jak budeme postupovat

1. krok 

Lavice z borového dřeva, spojovaná bez lepidla jen na truhlářské spoje – čepy s klínkem a dlaby, je vybělená sluncem i deštěm, místy je i zašpiněná. Než budeme povrch natírat, je potřeba jej důkladně obrousit. Lavici tedy nejdříve otřeme od nečistot a prachu.

Zahradní lavice z borového dřeva s novou lazurou 1
Zahradní lavice z borového dřeva s novou lazurou 1 (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok

Povrch dřeva obrousíme, použijeme vibrační brusku nejprve s hrubým a pak jemnějším brusným papírem (hrubost 80, pak 120).

Zahradní lavice z borového dřeva s novou lazurou 2
Zahradní lavice z borového dřeva s novou lazurou 2 (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok

Abychom se dostali ke všem spojům, lavici rozložíme. Je spojená na dlab a čep, klínek, kterým se čep zajistil, už je seschlý, takže rozložit šla lehce. Jednotlivé díly obrousíme ze všech stran, prach z broušení otřeme.

Zahradní lavice z borového dřeva s novou lazurou 4
Zahradní lavice z borového dřeva s novou lazurou 4 (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok

Trnož lavice je zajištěná klíny, ty musíme vyklepnout pomocí kladívka podloženého odřezkem prkýnka.

Zahradní lavice z borového dřeva s novou lazurou 3
Zahradní lavice z borového dřeva s novou lazurou 3 (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok

Protože klíny už jsou hodně zničené, vyrobíme nové. Podle starých je omalujeme a uřízneme.

Zahradní lavice z borového dřeva s novou lazurou 5
Zahradní lavice z borového dřeva s novou lazurou 5 (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok

Klínek zajišťuje trnož tak, aby se nehýbala a lavice byla stabilní.

Zahradní lavice z borového dřeva s novou lazurou 6
Zahradní lavice z borového dřeva s novou lazurou 6 (Zdroj: Pavel Zeman)

Dřevěné díly natřeme lazurou z obou stran, po 20 minutách setřeme suchým štětcem a necháme zaschnout. Další nátěr provedeme nejdříve po 8 hodinách. Pak lavici sestavíme zpět do původní podoby

Prima tip

Některé lazury obsahují ochranné látky proti plísni a modrání, je určena pouze pro venkovní použití a nesmí se používat na dřevo, které přichází do kontaktu s potravinami nebo krmivem nebo je určeno pro dlouhodobý pobyt lidí nebo zvířat. 

Autor:

Jsem redaktor, fotograf a kutil srdcem i duší, dvacet let fotím a realizuji fotopostupy krok za krokem. Mou doménou jsou drobné i větší truhlářské realizace. Vše vymýšlím tak, aby si to mohl podle návodu vyrobit nebo vyzkoušet i se základním nářadím každý. Mám rád práci se dřevem. Umím vyrobit nábytek, ale i pergolu nebo zvýšené patro, nebo navrhnout interiér. 

Související k tématu