reklama

Rady pro začínající hospodyňky - Jak udržovat pračku v čistotě

Aby vaše prádlo skutečně čisté bylo, je nutné čistit nejen samotné prádlo, ale jednou za čas také i samotnou pračku. Na to se však často zapomíná nebo se čistí nesprávným způsobem. Jenže pokud nechcete, aby vaše prádlo zapáchalo, bílé prádlo bylo šedé a tmavé zase šmouhaté, měli byste o svou pračku pečovat. Prodlouží jí to i její životnost. A pokud nevíte jak na to, nevadí, přinášíme vám přehledný návod na její kompletní čištění.

i (Zdroj: Depositphotos)
Aby vaše prádlo skutečně čisté bylo, je nutné udržovat v čistotě i pračku (Zdroj: Depositphotos)

Co budete na čištění pračky potřebovat?

 • čistý hadřík z mikrovlákna nebo bavlněný hadřík
 • odměrku
 • misku
 • mikrovlnku
 • dřez/umyvadlo
 • kartáček
 • bílý ocet
 • prostředek na nádobí
 • bělidlo nebo sodu
 • případně borax nebo epsomskou sůl či kyselinu citronovou
Čisticí prostředky na čištění pračky
i (Zdroj: Depositphotos)
Na čištění pračky budete potřebovat běžně dostupné prostředky

Jak čistit pračku s horním plněním

Nejprve zkontrolujte, že buben pračky je skutečně prázdný. Na pračce nastavte nejdelší program a také nejvyšší možnou teplotu. Ještě před zahájením otáčení bubnu pračku stopněte a do zásobníku nalejte 1 l bělidla. Nechte projet celý cyklus praní s prázdným bubnem. Po dokončení praní nastavte stejný program. Ve stejném momentě, před zahájením otáčení bubnu, praní stopněte a do horké vody tentokráte nalijte bílý ocet. Opět nechte projet celý prací cyklus.

Matka s dvěma dětmi vytahují prádlo z pračky
i (Zdroj: Depositphotos)
Horní plnění pračky vyžaduje jiný způsob čištění než ta s předním plněním

Jak čistit pračku s předním plněním

Nejprve zkontrolujte buben pračky, zda je doopravdy prázdná. Pračka s předním plněním vyžaduje trochu jiný postup než u pračky s horním plněním. Do bubnu nalijte půl šálku bělidla. Nastavte na pračce nejdelší prací program na nejvyšší teplotu a před zahájením otáček bubnu do zásobníku nalijte půl šálku bělidla. Nechte projet celý cyklus praní.

Po tomto praní, vezměte hadřík a otřete gumové těsnění okolo dvířek a potom i samotné dveře pračky. Bílý ocet ohřejte v mikrovlnce, aby byl hodně teplý. Nastavte pračku na nejdelší cyklus s tou nejvyšší teplotou. Po napuštění vody, před zahájením otáčení bubnu, nalijte do zásobníku horký bílý ocet. Nechte chvíli působit. Spusťte pračku a nechte celý cyklus proběhnout. Nakonec umyjte všechny zásobníky.

Poznámka:

Pokud nechcete použít bělidlo, je první volbou bílý ocet a po prvním vyprání se použije k čištění pračky 120 g jedlé sody, která se nasype přímo do zásobníku a 120 g se nasype také do bubnu pračky. Místo jedlé sody můžete rovněž použít i epsomskou sůl.

Nastavování programu pračky
i (Zdroj: Depositphotos)
Pračku při čištění nastavte na nejdelší program a nejvyšší teplotu

Jak umýt zásobníky na prací prostředky?

Dávkovač pracího prostředku vyjměte z pračky a namočte ho do nádoby se zahřátým bílým octem. Nechte 15 minut působit. Po čtvrt hodině dávkovač prášku vyjměte a kartáčkem odstraňte zbytky prostředků. Opláchněte čistou vodou.

Dávkovač na prací prostředky
i (Zdroj: Depositphotos)
Pravidelně je nutné čistit i dávkovače na prací prostředky

Po vyčištění vnitřku pračky

Po vyčištění vnitřku pračky, vyčistěte také filtr pračky. Najít v něm můžete různá vlákna, nánosy, zbloudilé mince, sponky, gumičky i běžné nečistoty. Tedy špína a choroboplodné zárodky. Každá pračka jej má trochu jinde. Dejte si pod něj misku, aby zachytila případnou vodu z odtoku.

Nakonec očistěte vnější plášť pračky. Použijte k tomu teplou vodu s trochou saponátu. Pračku důkladně otřete. Zvláštní pozornost přitom věnujte knoflíkům a panelu pračky. Kartáčkem vyčistěte spáry. Na zbytky pracího prostředku a více ulpělé nečistoty použijte sodu. S vodním kamenem si poradí bílý ocet.

Čištění pračky
i (Zdroj: Depositphotos)
Po vyčištění vnitřku pračky, vyčistěte i vnější stranu pračky

Jak často čistit pračku?

Pokud chcete, aby vám pračka dobře prala a dlouho sloužila, měli byste svou pračku čistit minimálně dvakrát ročně. Pokud máte tvrdou vodu, potřeba čištění se zvyšuje. Čistit by se pak měla jednou za tři měsíce. V případě praček s předním plněním by mělo být čištění prováděno dokonce jednou měsíčně. Je tomu tak proto, že se při praní spotřebuje mnohem menší množství vody než pračka s horním plněním. Každý měsíc byste měli pračku čistit i tehdy, jestli v ní pravidelně perete i velmi znečištěné oblečení. Dávkovač na prací prostředky byste rovněž měli čistit jednou za 4 až 6 týdnů.

Žena kontrolující pračku
i (Zdroj: Depositphotos)
Pračku je nutné čistit alespoň dvakrát ročně.

Jak udržet pračku čistou co nejdéle?

 • Má-li pračka vydržet čistá, co nejdéle, nechávejte po praní dvířka pračky otevřené. To umožní bubnu i těsnění uschnout, což zamezí růstu plísním.
 • Po vyprání velmi špinavého oděvu, otřete vnitřek bubnu pračky jemným neabrazivním prostředkem. Opláchněte čistou vodou a nakonec nechte pračku, aby naprázdno projela jeden prací cyklus s bělidlem nebo pracím prostředkem.
Otevřená pračka
i (Zdroj: Depositphotos)
Po vyprání nechte pračku otevřenou, zabráníte tím růstu plísní

Do čisté pračky si vyrobte vlastní ekologický prací gel

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová