reklama

Propadněte kouzlu Diamond Painting

Diamond Painting je novou výtvarnou technikou, která pochází zřejmě z Asie. Velmi rychle si získala oblibu po celém světě a pozvolna své fanoušky získává i u nás. Skvělé na Diamond Painting je to, že jde o jedinečnou techniku pro dospělé i pro děti, u níž nemusíte umět kreslit a pro její vykonávání nepotřebujete absolvovat žádné kurzy. Vše je u ní založeno na jednoduchém principu.

i (Zdroj: Depositphotos)
Diamond Painting je novou výtvarnou technikou, která každému umožní, aby se stal umělcem (Zdroj: Depositphotos)

Co je Diamond Painting?

Diamond Painting je mozaikovou tvorbou, která spočívá v tvoření jedinečných obrazů prostřednictvím lepení malých pryskyřicových kamínků na předtištěné plátno. Po správném nalepení všech kamínků vzniká hotové umělecké dílo. A jelikož se kamínky nalepené na plátně jiskří jako diamanty, technika získala jméno Diamond Painting. Techniku mohou vyzkoušet i děti, protože se vše odvíjí od náročnosti obrázku, který si vyberete. Berte přitom v úvaze i to, že čím větší velikost obrázku si vyberete, tím bude i náročnější, ale i detailnější.

Kluk, který tvoří obrázek způsobem Diamond Painting
i (Zdroj: Depositphotos)
Diamond Painting baví i děti.

Proč byste měli propadnout kouzlu Diamond Painting?

Diamond Painting přináší celou řadu pozitiv. Nejenže se u něj může realizovat i ten, kdo neumí namalovat berušku, ale také i ti, co si chtějí vyčistit hlavu. Kromě toho však malování s kamínky rozvíjí jemnou motoriku, zlepšuje paměť, učí soustředění, vypíná stres, zbavuje úzkosti, zlepšuje náladu, podporuje učení a zvyšuje také disciplínu.

Rozpracovaný obrázek technikou Diamond Painting
i (Zdroj: Depositphotos)
Diamond Painting nevyžaduje nějaké zvláštní dovednosti, chce však trpělivost

Co potřebujete k tvoření Diamond Painting

K tvorbě Diamond Painting potřebujete speciální sadu, která obsahuje speciální předtištěné plátno, pryskyřicové diamanty v rozličných barvách, plastový podnos na kamínky, nástroj na malování a také i lepidlo nebo vosk, který slouží k vyzdvihování kamínků z podložky.

Diamond Painting na začátku tvoření
i (Zdroj: Depositphotos)
Základním kamenem techniky jsou malé broušené kamínky, které se lepí na předtištěné plátno s pomocí pera

Jak je to s kamínky

V každé sadě je dostatečné množství kamínků všech barev, které byste měli na tvorbu obrázku použít. Čím více barevných kamínků obsahuje, tím více barevný obrázek bude. Vždy je proto dobré mít nějaké kamínky navíc. Ty si můžete dokoupit samostatně, ale dobré také je přebytek kamínků nevyhazovat, ale označené s kódem uchovávat pro případné další použití. Kamínky pro mozaikové tvoření mohou být hranaté, ale i kulaté.

S kulatými se snáze pracuje, jsou proto vhodnější pro začátečníky, ale také nechávají mezery, čímž mohou rušit konečný lesklý efekt malby. Existují také 3D a 5D diamantové obrazy. To, jaké jsou, se odvíjí podle počtu nařezaných fazet. Ty jsou nařezány podobně jako diamanty a tak stejně ovlivňují i jejich lesk. Každá barva má přitom svůj kód, který je nutné si zapamatovat, abyste si obrázek nezničili použitím jiného odstínu.

Broušené pryskyřicové kamínky
i (Zdroj: Depositphotos)
V každé sadě dostanete všechny potřebné kamínky k tvoření krásného obrázku

Odhalte tajemství plátna

V sadě je i speciální plátno s předtištěnými čísly a symboly, které odpovídají barvám kamenů. Plátna od kvalitních firem jsou pokryty vrstvou lepidla. Ta umožňuje snadnému přichycení kamínku. Ty lepší sady pak mají i osobního průvodce nebo předtištěnou finální podobu obrázku. Součástí plátna je i ochranný list, který pomáhá držet vše pohromadě.

Předtištěné plátno se symboly
i (Zdroj: Depositphotos)
Kamínky lepíte na plátno podle předepsaných symbolů. Každá barva má svůj symbol. Čím více symbolů, tím více kamínků a tím více barvitý obrázek

V čem je diamantové pero speciální?

Diamantové pero funguje jako aplikátor, který má válcovitý tvar a dutý konec. Místo hrotu je zásobník na speciální vosk nebo lepidlo, s nímž přenášíte kamínky ze zásobníku na plátno.

Lepení kamínků na plátno speciálním aplikátorem
i (Zdroj: Depositphotos)
K lepení kamínků se používá speciální aplikátor

Jak používat vosk?

V soupravách pro Diamond Painting je i vosk nebo lepidlo. Pravdou ale také je, že jejich kvalita se může dost výrazně lišit. Ty levnější sady mají bohužel často velmi špatné lepidlo. Lepidlo a vosk slouží k přenášení kamínků na plátno. Funguje to tak, že se hrot pera namočí do vosku a vyčká se do té doby, dokud se hrot pera nenaplní.

Základní sestava k tvorbě Diamond Paintingu
i (Zdroj: Depositphotos)
V hrotu aplikátoru je vosk nebo speciální lepidlo, které napomáhá k lepšímu přichycení kamínků

Upozornění

  • Na trhu jsou sady různých značek a také i kvality. Bohužel ty nejlevnější obsahují často nekvalitní vosky nebo podprůměrnou kvalitu kamínků.
  • Dejte si pozor také na plátna bez vrstvy lepidla.
Kamínky a obrázek Diamond Painting
i (Zdroj: Depositphotos)
Při výběru sad Diamond Painting si dejte pozor na to, aby skutečně obsahovaly to, co by obsahovat měly

Osvojte si techniku Twist art

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 5. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.