Prostorné a světlé moderní byty otevírají nové možnosti i pro pěstování zeleně. Zkuste vyměnit množství malých květináčů s chudičkými rostlinkami za dominantní rostlinné exempláře – palmy.
Výběr palem pro domácí pěstování je poměrně velký. Proto je třeba vybírat nejenom podle okamžitého nápadu, ale v potaz je nutné vzít také styl bydlení a podmínky, které může prostor domova rostlině poskytnout. V zásadě platí jednoduché pravidlo: méně exemplářů lépe vynikne.
Hodně světla a žádný průvan
Převážná část palem bez problémů prospívá v domácím prostředí, pokud má dostatek světla. To je důležité pro rovnoměrný a bujný růst i intenzivnější zbarvení listů, zároveň eliminuje i nežádoucí zahnědnutí. Co ale palmám vysloveně škodí, je blízkost zdroje tepla. Nestavte je proto vedle radiátoru, pokud chcete, aby se jim u vás dobře dařilo. Je také potřeba dát pozor na nebezpečí průvanu a déletrvající chlad.
Rostlinám se nedaří v místnostech, s plynovými spotřebiči, tedy například v kuchyni či koupelně. Jako stvořené pro pěstování palem jsou ale celoročně obytné a prosklené zimní zahrady. Pěstební podmínky jsou zde ideální – stálá teplota mezi 18-22 ºC, vyšší vlhkost a denní světlo minimálně ze tří stran.
Vzhledem k předpokládanému mohutnému vzrůstu rostlin se skvěle hodí také vstupní hala, pokud má okna, a také obývák nebo jídelna se stálou teplotou a vyšší vzdušnou vlhkostí (pro komfort vaší rostliny můžete použít i zvlhčovač). Vhodným místem, kde palma bude v centru pozornosti, ale nebude překážet, je například prostor za sedačkou nebo mezi nábytkem.
Nezapomínejte na zálivku
Požadavky na zálivku se liší podle druhu plamy, ale v zásadě se dá říct, že pravidelné doplňování vody je pro rostlinu nezbytné. Mezi jednotlivým doplněním vody se doporučuje nechat substrát mírně zaschnout, ne však úplně vyschnout. Zjara a v létě zalévejte častěji, na podzim a v zimě zálivku utlumte.
Velkým nebezpečím pro palmy je přelití. Rostlina nesmí stát ve vodě, respektive její kořenový systém nesmí být přemokřený, jelikož začne zahnívat a palma chřadne. Ideální je proto hydroponické pěstování, kdy zaručíte neustálý a přiměřený přísun vláhy.
Jen hnojená rostlina prospívá
Palmy přihnojujte vícesložkovým hnojivem pro nekvetoucí rostliny jednou za dva týdny, a to od poloviny března zhruba do konce září. Poté jim dopřejte vegetační klid. Kromě umělých hnojiv můžete přihnojovat také hnojivy přírodními. Nejlépe se osvědčil výluh z kravského trusu. Nikdy ale nepřidávejte hnůj čerstvý, protože ten rostliny spolehlivě spálí. Palmám také prospívá příležitostné rosení nebo sprchování vlažnou vodou, tedy pokud rostlina není tak veliká, že je nemožné přenést ji do prostoru koupelny.
Přesazování není až tak nutné
Protože je valná část palem citlivá na přesazování, doporučujeme se tomuto pěstitelskému kroku radši vyhýbat. Ale jestliže je pravidelně zaléváte a přihnojujete, má vaše rostlina dostatek živin i v relativně malém květináči. Většinou stačí, když jen odhrnete vrchní vrstvu staré zeminy a dosypete čerstvou.
Jestliže se přesto pro přesazení rozhodnete, určitě zvolte květináč jen o jedno maximálně dvě čísla větší, abyste rostlině nezpůsobili šok. Na dno květináče nasypejte drenáž, ideálně říční písek nebo jemný štěrk, zasypejte tenkou vrstvou hlíny a vložte rostlinu. Doplňte potřebnou zeminou, upěchujte a prolijte vodou. Je třeba, aby nasákl veškerý substrát, ale přebytečnou vodu, která vytekla do z misky nebo obalu, slijte.
Vyzkoušejte množení
Většina z nás si jednoduše koupí vzrostlou rostlinu a ihned se z ní raduje. Pěstitelskou výzvou ale je vychovat si rostlinku vlastní doslova od semínka, případně výhonku. Výhonky se množí pochopitelně jen ty rostliny, které je vytvářejí. Počkejte, až odnož zakoření a teprve potom ji opatrně oddělte od mateční rostliny a zasaďte do hlubokého květináče.
Ze semen můžete poměrně snadno množit středomořskou Chamaerops humilis, jejíž semena si přivezete z dovolené, tedy pokud vám to místní zákony vysloveně nezakazují. Tato palma, jako jedna z mála u nás prospívá i venku ve volné půdě. Semeny můžete množit také nenáročnou mexickou palmu Chamaedorea (horská palma).
Semena klíčí poměrně dlouho, některá "jen“ šest týdnů, na jiná si počkáte až půl roku. Pro klíční se používá rašelina odlehčená příměsí říčního písku anebo agroperlitu a optimální teplota je 25 ºC. Samozřejmostí je neustálá vlhkost, jíž docílíte zakrytím misky fólií.
Nejoblíbenější druhy
Typickým příkladem palmy vhodné pro domácí pěstování je štíhlá a elegantní Palma nízká var. Lusitanica (Chamaerops lusitanica), oblíbený je i Datlovník kanárský (Phoenix canariensis), elegantní palma s nápadně zpeřenými tmavě zelenými listy. Mezi nejotužilejší patří Palma konopná (Trachycarpus fortunei) vynikající dekorativními vějířovitými listy. Pěstitele začátečníky uspokojí také Palma nízká (Chamaerops humilis), jež se mimochodem dá snadno množit odnožemi. Mezi palmy se často mylně zařazuje banánovník, ale i když vysokým vzrůstem i listy plamy připomíná, jedná se o jednoděložnou bylinu. Její několikaletý život končí květem a plodem.
Tip pro vás
Zdravě vypadající lesklé listy
Jestliže chcete mít listy rostlin krásně lesklé, jednoduše je pravidelně otírejte od prachu navlhčeným hadříkem. Používání lesku ve spreji a jiné "zaručené“ tipy například potírání majonézou může listům uškodit.
Jak na palmu ze semene víme, nyní zkusme ze semínek třeba pelargónie
Publikováno: 27. 5. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová