reklama

Zbavte se nepříjemného zápachu z odpadkového koše jednou provždy

Zápach z odpadkového koše je velmi záludný. Nejenže je nepříjemný, ale velmi rychle dokáže zamořit celý byt. S nevábně zapáchajícím odpadkovým košem se setkal nejspíš každý. Někdy se přitom může jevit boj se zápachem jako předem prohraný.  Nemusí tomu tak být, stačí, když se budete držet pár pravidel a budete znát i několik triků, které vám pomohou případný zápach z odpadkového koše zlikvidovat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Za nepříjemnými zápachy může to, co do koše vyhazujeme. Nejvíce zapáchají ryby, ovoce a zelenina a maso (Zdroj: Depositphotos)

Odpadkový koš, nejzapáchavější věc v domácnosti

Popravdě řečeno, kuchyňský odpad je zřejmě tou nejzapáchavější věcí ve vaší domácnosti. Za nevábný zápach můžou ponejvíce různé potraviny. Těmi nejhoršími viníky jsou přitom ryby a mořské plody, dále pak ovoce a zelenina (zejména brambory) a zapomenout nesmíme také na maso. Všechny tyto potraviny by proto neměly být do koše vyhozeny jen tak, ale měly by být nejprve pečlivě zavřeny v igelitovém sáčku. A kromě toho by měly být co nejrychleji vyneseny z domu. Jak si ale poradit se situací, když odpadkový koš zapáchá a vy ho nemůžete okamžitě vynést?

Trik, který vás během několika chvilek zbaví nepříjemného zápachu

Pokud se potřebujete co nejrychleji zbavit nepříjemného zápachu a nemůžete odpadkový koš vynést, máme pro vás jeden tip na eliminaci zápachu. Snadno a rychle se nepříjemného zápachu zbavíte tak, že do odpadkového koše vhodíte tampon pokapaný 5 až 15 kapkami esenciálního oleje. Nejlépe uděláte, když k tomu použijete olej z levandule, máty, eukalyptu, čajovníku, rozmarýnu nebo citrusů. Vůně se z tamponu po vhození do koše velmi rychle rozvine po celé kuchyni.

Byliny a sklenička s kapátkem naplněná esenciálním olejem
i (Zdroj: Depositphotos)
Esenciální oleje mají velmi široké využití a pomoci vám můžou i se zápachem odpadkového koše

Další tipy pro preventivní eliminaci zápachu

Pokud chcete zamezit nepříjemnému zápachu z odpadkového koše, základem je prevence. Pokaždé, co ho tedy vynesete, nasypte na jeho prázdné dno jedlou sodu nebo kypřící prášek. Nechte na 10 minut působit. Soda mezitím všechny pachy absorbuje. Po deseti minutách odpadkový koš vydrhněte a pořádně vypláchněte. Bude čistý, vydezinfikovaný a voňavý.

Nejen v rámci boje proti zápachu, je nutné jednou za čas použít poněkud silnější kalibr. Co to znamená? Jednou za dva týdny byste měli svůj odpadkový koš pořádně vydezinfikovat, a to materiálově příhodným prostředkem, který obsahuje také bělidlo. Řeďte ho podle návodu na obalu. Po vyprázdnění koše a jeho hrubém očištění je vhodné dno koše zalít dezinfekcí a nechat alespoň 10 minut působit. Následně koš dezinfekcí vydrhněte a důkladně opláchněte čistou vodou.

Vše, co potřebujete na pořádný úklid, tedy rukavice, dezinfekci, houbičku, drátěnku, papírové ručníky, hadřík a čisticí prostředek
i (Zdroj: Depositphotos)
Jednou za 14 dní byste však na svůj koš měli použít silnější nástroje

V boji s nepříjemnými zápachy vám pomůže i to, když budete používat kvalitní pytle na odpad. Ty by měly být dostatečně pevné a silné. Nebude tak hrozit, že se vám z nich bude smetí sypat nebo protékat. Ty lepší sáčky dneska už dokonce i voní. Pomoci vám může i menší odpadkový koš, sice s ním budete muset častěji chodit, z druhé strany se však nebude u vás odpad hromadit a tím pádem také nebude zapáchat.

Žena, která v rukavicích drží různé igelitové pytle do odpadkových košů
i (Zdroj: Depositphotos)
V boji proti nepříjemným pachům vám může dost významně pomoci i volba toho správného pytle do odpadkového koše

Třiďte! Třídění odpadu je nejenže ekologické, ale jde zároveň o jednu z nejlepších technik, s nimiž můžete udržet smrad na minimu. Smíšený odpad představuje totiž to nejlepší prostředí pro rychlé množení bakterií, tedy i nepříjemného zápachu. Jestliže smíšený odpad představuje to nejlepší prostředí pro tvorbu zápachu, je tedy logické, abyste se při vyhazování věcí snažili z nich eliminovat přebytečnou tekutinu. Jistým řešením je i kompostování. Efektivní je rovněž i snaha o snížení veškerého množství odpadu.

Nádoby na třídění
i (Zdroj: Depositphotos)
Velmi efektivním prostředkem proti nepříjemnému zápachu je i třídění odpadu. Kuchyně s čtyřmi koši na tříděný odpad

Co ještě vám může pomoci v boji s nepříjemným zápachem z odpadkového koše

S nepříjemným zápachem vám může pomoci, když koš vyložit novinami, které účinně pohltí zápach i vlhkost. Podobně jako noviny funguje i kávová sedlina, suché listy nebo stelivo pro kočky. Stelivo pro kočky je ostatně velmi efektivní, protože pojme vlhkost a zápach stejně jako tomu dělá i u koček. Účinkuje až po dobu jednoho týdne. Vhodný je tedy i pro použití do velkých domovních popelnic. Je přitom jedno, jaké stelivo použijete. Stejně dobře funguje i to levné stelivo. Do velkých popelnic můžete vhodit i dvě voňavé tablety, které si sami vyrobíte z půl šálku sody, třetiny šálku epsomské soli, čtvrt šálku vody a 10 kapek esenciálního oleje. Směs vložte do vaničky na led a nechte ztvrdnout.

Kočičí stelivo s lopatkou
i (Zdroj: Depositphotos)
Velmi účinným prostředkem proti nepříjemným pachům je kočičí stelivo pro kočky. I to můžete prakticky využít

Kromě steliva pro kočky, vás nepříjemného zápachu spojeného s odpadky, zbaví i sáčky, které se vkládají do sušičky. A klidně stačí, když na dno odpadkového koše dáte již použitý v sušičce. Nový (použitý v sušičce) je do koše nutné dávat po každém vynesení odpadkového koše. Podobně jako soda, nepříjemné zápachy absorbuje i jemná drť z dřevěného uhlí. V případě, že vám tedy váš koš zapáchá, po vynesení do něj nasypte drť hnědého uhlí a nechte přes noc působit. Nepříjemné zápachy z odpadkového koše vám mohou pomoci maskovat i slupky z citrusových plodů.

Slupky z citrusů, limetky, citronu a pomeranče
i (Zdroj: Depositphotos)
Osvědčené jsou rovněž i slupky z citrusových plodů, které zápach dokáží dost dobře přebít. Vhodné jsou k tomu sušené slupky, které se rozloží na dno odpadkového koše

Organický odpad můžete zužitkovat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 5. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová