reklama

Úprava kopyt u koní není jen záležitost odborníků

Koně, stejně jako další hospodářská zvířata potřebují kromě základní péče o srst také úpravu kopyt. V minulosti se o koňská kopyta staral kovář, který nejen nasadil nové podkovy, ale také uměl kopyta čistit, ošetřovat a opravovat či léčit. Dnes tuto práci převzali veterináři, ale takovou koňskou manikúru zvládne i šikovný hospodář.

i (Zdroj: Depositphotos)
Úprava kopyt u koní není jen záležitost odborníků (Zdroj: Depositphotos)

Úprava kopyt koní

Mít doma koně není jen módní záležitost a neznamená to jen elegantní vyjížďky v sedle do lůna přírody. Koně se o sebe dokážou postarat ve volné přírodě, ale ve stáji těžko. To musí obstarat člověk. A člověk musí vědět, že péče o koně nekončí jeho nakrmením a občasným vyhřebelcováním, puštěním na pastvu a osedláním. Koně potřebují také ošetřovat kopyta, a to nejen tak, že je zavedeme ke kováři, který jim vymění podkovy. Kopyta je nutno čistit, ošetřovat a upravovat. V případě, že toto zanedbáme, hrozí koni velmi nepříjemné a bolestivé chvíle, které mohou vyústit až k znetvoření kopyta, vyzutí kopytního lůžka a potom i úhyn.

Kopyta
i (Zdroj: Depositphotos)
Zdravá a pevná kopyta jsou základem péče o koně

Kůň je zvíře, které je prakticky denně v pohybu. Nejen při běžné chůzi, ale také v běhu, cvalu či klusu jsou jeho kopyta namáhána a to víc, pokud nese na svém hřbetě jezdce. Můžeme se sami rozhodnout, zda bude náš kůň nosit podkovy nebo bude tzv. chodit na boso, případně že část života stráví bez podkov a část s nimi. Koně většinou tuto změnu zvládají bez obtíží. 

Čištění
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kopytní háček na čistění kopyt je základem výbavy péče o koně

Podkovy koním necháme nasazovat zejména tam, kde je potřeba jejich denní intenzivní pohyb po zpevněném nebo náročném terénu. Podkovy koním chrání rohovinu na kopytech, která se při chůzi obrušuje a pokud nestihne rychle dorůstat, hrozí poranění kopyt. Pokud koně využíváme na práci nebo volnočasové aktivity rekreačně, není potřeba je nechat okovat. I bez podkov zvládnou krátkodobou chůzi po pevném povrchu bez následků.

Strava
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nedávejte koním nadbytek jádra, budou zbytečně přibývat na váze

Tak, jak koně denně krmíme či hřebelcujeme, měli bychom péči věnovat i jeho kopytům a denně kontrolovat jejich stav. Na tom, jak zdravá kopyta kůň se ale podílí více faktorů, nejen naše péče. Velkou roli zde hraje dědičnost, a pokud rodiče našeho koně měli s kopyty problémy, můžeme očekávat podobné problémy i my. Zdravá kopyta ovlivní i strava, která by neměla být bohatá na cukry. Pokud je kůň náchylný k problémům s kopyty, omezíme v jeho stravě jádro a pastu, protože obě složky jsou velmi bohaté právě na cukry.

Pastva
i (Zdroj: Depositphotos)
K dobré kondici koně přispívá pravidelný pohyb a kvalitní strava

Také přirozený a častý pohyb na různých typech povrchů ovlivní vývoj kopyt. A v neposlední řadě je to i správná úprava kopyt, která se nazývá trimování. Na nás jako na chovatelích koní je denně před i po vyjížďce kopyta koně vyčistit kopytním háčkem, který vyškrábne veškeré nečistoty, kamínky i zaschlé bláto a při té příležitosti se zkontroluje stav celého kopyta. 

Broušení
i (Zdroj: Depositphotos)
Tvar kopyt je možno brousit

V některých případech se koním místo podkov nasazují botičky nebo se kopyta bandážují. Zde je nutné koně s touto úpravou postupně seznamovat, protože rychlý přechod na neznámé "obutí" by je mohl vylekat. Botičky nebo bandáže používáme zejména u koní neokovaných, kteří budou nějakou dobu trávit v náročném terénu a mohlo by dojít k poranění citlivé části kopyt, nebo u koní, kteří trpí některou chorobou kopyt a chůze je pro ně na těžkém povrchu bolestivá.

Obutí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Koně nemusí být pouze okovaní, mohou nosit i speciální botičky

Nejčastějším problémem je tzv. schvácení, což je zánět kopytní škáry. Vzniká velmi často v důsledku zanedbání péče o kopyta. Dalším faktorem bývá nedostatek pohybu a krmivo, bohaté na živiny. V minulosti byla tato choroba známá pod označením "pondělní nemoc" a projevovala se u koní, kteří byli zvyklí přes týden pracovat na polích nebo v lese a přes víkend stáli ve stáji. Nedostatečná péče o jejich kopyta pak měla za následek právě schvácení. Prevencí při této chorobě je udržovat koně v optimálním pohybu s ideální hmotností a pravidelnou péčí. 

Kopyto
i (Zdroj: Prima DOMA)
Chorobu kopyt velmi často způsobí špatná péče o ně

Další chorobou je kopytní hniloba, kterou způsobují bakterie i plísně, a vyskytuje se i při zvýšené vlhkosti v okolí. Pokud k tomu přičteme i špatnou péči o kopyta či špatně zvolené krmivo, má tato choroba velmi rychlý náběh. Hlavním poznávacím znamením hniloby kopyt je páchnoucí černý hnis, na který narazíme při hloubkovém čištění kopyt. 

Běh
i (Zdroj: Depositphotos)
Koně potřebují pravidelný a přiměřený pohyb, aby se jejich kopyta zdravě vyvíjela

V případě, že máme podezření na problém s kopyty našich koní, obrátíme se na veterináře, který stanoví diagnózu a navrhne nejvhodnější způsob léčby. Nikdy se nebudeme pokoušet koně léčit sami babskými radami nebo dokonce lidskými léky. V nehorším případě může totiž nesprávná léčba vést ke zchromnutí koně, vyzutí kopyta a neodkladné smrti. A to si tato nádherná zvířata opravdu nezaslouží.

Milují vaše děti koně? Jednoho jim vyrobte

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová