Krmení štěňat je vždycky tak trochu sázkou do rulety. Každé plemeno má maličko jiné potřeby, co se týče krmení a krmné návyky štěňat zapříčiňuje jejich chovatel. Jak docílit toho, abychom své štěně krmili správně, zdravě a nedocházelo k jeho překrmování? Je vhodné krmivo granulované nebo čerstvé maso? Jsou psí konzervy opravdu kvalitní a obsahují látky, které pes ke svému vývoji potřebuje?
Krmení štěňat podle velikosti plemene
Jestliže se vaše domácnost rozrostla o nového psího společníka, a navíc se jedná o malé štěně budete řešit kromě mnoha problémů především jeho správné krmení.
Ať už zvolíme krmení granulemi, vařenou stravou, vlhkým krmivem z konzerv nebo kombinacemi všeho, vždy musíme upřednostnit momentální potřeby štěněte. To znamená, že předkládané krmivo musí být příznivé pro jeho vývoj a růst a pejsek nesmí mít žádné zažívací obtíže.
Pokud máme štěně, které je ještě závislé na mateřském mléce, ale již by mělo postupně přejít na pevnou stravu, tuto změnu děláme postupně tak, že každý druhý den přidáváme do krmné dávky o čtvrtinu více pevné složky. Pejsek si bude pomalu zvykat a odstavení od mléka bude snazší. Ještě lepší je začít s přikrmováním nejrůznějšími omáčkami, které výrobci nabízejí právě pro štěňata.
Mléčnou složku ale nemusíme vynechat úplně, na trhu jsou k dispozici jogurty pro psy. V žádném případě štěněti nedávejte mléčné výrobky s obsahem cukru nebo umělých sladidel, které je pro psy těžko stravitelné a způsobuje jim průjem. V jogurtech pro psy najdete pouze speciální směs ovčích a kravských plnotučných mlék, spolu s speciálními probiotickými kulturami. Kvalitní mléko pochází z ověřených českých farmářských zdrojů.
Granule zařaďte později, nejlépe okolo 4. až 5. týdne. Využijte vyhrazené granule pro štěňata, které jsou menší než granule pro dospělé psy. Ze začátku, než si štěňátko na tuhou stravu zvykne je můžete trochu namočit vodou. Granule lisované za studena pro štěňata jsou tvrdší. To psi jistě ocení později, až budou granule chroupat, a tím si nejen čistit zuby, ale i vyplavovat endorfin z těla.
Pokud si nejste jisti, jakou krmnou dávku by mělo vaše štěně konzumovat, pomůže vám přehledná tabulka na zadní straně balení s granulemi. Po odstavení od mateřského mléka a přechodu na pevnou stravu by měla štěňata mít krmnou dávku rozdělenou do 4-5 dílů. U malých plemen do 4 měsíců věku pak přejdeme na 3denní dávky, od půl roku věku pak na 2 dávky. Střední a velká plemena krmíme od 4 -6 měsíců 3x denně, do 1 roku pak 2x denně. Štěně většinou začne posléze jednu denní krmnou dávku vynechávat, což je pro nás signál, že můžeme frekvenci krmných dávek snížit.
Krmíme vždy po vyvenčení a po procházce, zvlášť pokud jsme si naplánovali delší pobyt venku. Po nakrmení by měl pejsek odpočívat, pouze u malých štěňat počítáme s tím, že bude potřeba je po nakrmení nechat ještě jednou vyvenčit.
Pokud si pořídíme štěně malého plemene, která mají rychlejší metabolismus a menší zoubky, volíme při přechodu na pevnou stravu spíš pokrmy měkké. Vsadíme na vařenou a barf stravu nebo na výživné psí konzervy. U malých plemen se zaměřujeme zejména na stravu bohatou na energii. Zcela naopak je to u plemen středních a velkých, kde příliš rychlý růst štěněte může mít za následek špatnou stavbu kostí. Jejich strava by také měla být bohatá na vápník a fosfor a energeticky výživné látky by měly být zastoupeny minimálně. Tím dosáhneme pomalejšího, ale vyrovnaného růstu těla a kostí.
Přechod na granule či krmivo pro dospělé psy zvažujeme teprve tehdy, kdy štěně dosáhne velikosti dospělého psa. Neřídíme se striktně jen dosažením určité hmotnosti, protože tento údaj může být vzhledem k mnoha okolnostem zavádějící. Dále se můžeme řídit doporučením výrobce na obalu krmení pro psy nebo pomocí kalkulačky krmných dávek.
Pokud nemáte dostatek času na to, abyste svému štěněti připravovali domácí stravu, která vyžaduje poměrně mnoho pečlivosti a času, svěřte výživu osvědčeným výrobcům psího krmiva. Jejich granule a konzervy jsou vyvážené a obsahují všechny potřebné výživové dávky, které vaše štěňátko potřebuje.
Publikováno: 22. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová