reklama

Víte, jak si můžete usnadnit žehlení?

Pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem, při žehlení si všímejte toho, co má oblečení napsáno na štítku. V případě, že je tam přeškrtnutá žehlička, nemělo by se žehlit. Žehlička s třemi tečkami naopak napovídá, že kousek můžete žehlit na maximální teplotu.

i (Zdroj: Depositphotos)
Při žehlení je nutné řídit se určitými pravidly. Vyhýbat byste se měli třeba kovovým aplikacím, výšivkám nebo potiskům (Zdroj: Depositphotos)

Žehlete v dobře osvětlené místnosti. Před započetím žehlení z látky nejprve odstraňte žmolky, chuchvalce a jiná vlákna. Oblečení žehlete ideálně převlečené naruby. Tenké látky přitom zpravidla není nutné žehlit ještě z přední strany. Z rubové strany žehlete i ty oblasti, kde máte knoflíky. V případě, že je látka texturovaná, žehlete ji z rubové strany.

Při žehlení si dejte pozor na potisky, lesklé a lakované povrchy. Záludné dokáží být i některé výšivky. Právě pro jejich záludnost by se neměly vůbec žehlit z přední strany, ale z té rubové a pouze v jednom směru. Při žehlení se vyhýbejte nejen knoflíkům, ale i korálkům, kovovým aplikacím, patentkám, cvočkům, drukům a zipům, protože byste si mohli poškrábat žehličku.

Jemné látky ochráníte tím, když je budete žehlit přes čisté prostěradlo nebo povlak na polštář. Pozor, tato látka by neměla pouštět vlákna. Prádlo nežehlete krouživými pohyby. Takový způsob žehlení způsobuje škrábance na žehličce a může také poškodit oblečení. Žehlete dlouhými tahy směrem nahoru a dolů nebo doprava a doleva. Zabráníte tak roztažení látky. Špinavé věci nežehlete! Zafixujete si tím špínu do oblečení a nemuseli byste si jí později zbavit.

Žena drží plastový koš se špinavým prádlem
i (Zdroj: Depositphotos)
Špinavé prádlo v žádném případě nežehlete! Špínu byste zafixovali do látky

V případě, že oblečení škrobíte, vyžehlete ho hned po naškrobení. Dejte si přitom pozor na to, aby žehlička nebyla příliš rozpálená, protože by spálila škrob, který by pak zůstal na ploše žehličky. Nakropené povlečení žehlete nejprve z rubové strany. Tmavé povlečení se žehlí pouze z rubové strany. Při žehlení plisé si můžete pomoci sepnutím sponkami.

Při žehlení kalhot vždy záleží, jestli chcete mít puky nebo ne. Moderní způsob je mnohem jednodušší. V případě, že chcete mít kalhoty s pukem, je nutné kalhoty poskládat tak, abyste šev měli uprostřed nohavice. Lesku a železným stopám se zbavíte tím, když k žehlení budete používat dobře vycpané žehlicí prkno. Zažehleným obrysům kapes zabráníte tím, že kapsu před žehlením obrátíte naruby. Vyžehlené oblečení hned složte nebo pověste na ramínko.

Žena žehlí na žehlícím prkně trička a vedle má komínek poskládaných triček
i (Zdroj: Depositphotos)
Vyžehlené oblečení hned složte nebo pověste na ramínko

Jak žehlit košili?

Košile se žehlí od cedulky, čili si nejprve přečtěte, co je na štítku košile napsáno, na jaký stupeň se může žehlit. Zjistěte si z jakého materiálu je vyrobena. Podle toho si potom nastavte svou žehličku.

Muž se dívá na štítek košile
i (Zdroj: Depositphotos)
I před žehlením košile byste se nejprve měli podívat, co máte napsáno na štítku

Před položením na žehlicí prkno je vhodné si košili ještě jednou prohlédnout, zda je skutečně bez skvrn. Jak bylo výše zmíněno, po zažehlení by se hůře odstraňovaly. Košili pořádně nakropte. K navlhčení můžete použít i žehličku s párou. Samotné žehlení začněte od límce. Pěkně z rubové strany žehlete od středu k vnějším koncům. Pak ho otočte a žehlete z přední strany. Opět jděte od středu ke krajům.

Žehlení košile od límečku
i (Zdroj: Depositphotos)
Košile se začíná žehlit od límečku

V dalším kroku se pusťte do žehlení manžet. Knoflíčky před žehlením rozepněte. Nejprve je vyžehlete z rubové strany a potom z přední. Nežehlete přes knoflíky, ale okolo nich. Rukávy si nejprve pořádně vypněte, a to tak, že je uchopíte za manžetu a průramek a napněte. Pakliže s rukávy bojujete, pomoci vám může rukávník.

Žehlení rukávu košile na rukávníku
i (Zdroj: Depositphotos)
S žehlením rukávů košile vám může pomoci rukávník

Klín ramene nasuňte na okraj žehlicího prkna a vyžehlete. Následně se pusťte do žehlení zadní části košile. Žehlit začněte od místa, kde končí límec. S žehlením pak postupujte od shora dolů. Záda se žehlí nejprve zevnitř. Při žehlení si dejte pozor na tvorbu skladů zejména na bocích. Přední stranu položte tak, jakoby byla zapnutá. Přežehlete pravou a levou stranu přední části. Kapsičku přežehlete několikrát. Teprve až potom se věnujte oblasti zapínání. Légu pořádně natáhněte a vyžehlete z obou stran. Okamžitě po vyžehlení dejte košili na ramínko a po vychladnutí uložte do skříně.

Žehlení přední části košile
i (Zdroj: Depositphotos)
Žehlení přední části košile by mělo přijít až nakonec

Aby se vám dobře žehlilo, je důležité se o žehličku náležitě starat

Žehličku je proto nezbytné pravidelně čistit. Nádrž žehličky po každém žehlení vyprázdněte. Vyčistěte nádobu na vodu i plochu žehlení. I nádobu můžete vyčistit s pomocí octu. Dejte si pozor na vodní kámen, protože zvyšuje spotřebu, tvoří skvrny na oblečení a snižuje životnost i parní výkon žehličky.

Špinavá žehlička
i (Zdroj: Depositphotos)
Žehličku je zapotřebí pravidelně čistit

A víte jak na voňavé prádlo?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová