reklama

Rady (nejen) pro začínající hospodyňky - jak na snadné a efektivní žehlení

Žehlení nepatří zrovna k všeobecně oblíbeným činnostem. Nicméně, snahu žehlit, měli lidé již od starověku. Žehlení vždy patřilo k náročným a úmorným činnostem. Pokud si však chcete žehlení usnadnit a urychlit, doporučujeme si přečíst našeho průvodce žehlením.

i (Zdroj: Depositphotos)
Žehlení nepatří zrovna k činnostem, které bychom vyhledávali. Existují však způsoby, jak si žehlení ulehčit (Zdroj: Depositphotos)

Aby bylo žehlení méně náročné a zdlouhavé, je nutné začít pěkně od začátku, tedy od praní a sušení.

Správný způsob praní a sušení usnadní vaše žehlení

Aby se vám vaše oblečení lépe žehlilo, je velmi důležité pračku při plnění nepřeplňovat. Prádlo se v takové pračce nejenže pořádně nevypere a bude stále špinavé, ale bude kromě toho také i zmačkané. Také se nebojte používat aviváž. Ta neslouží pouze k provonění prádla, ale také k jeho změkčení, vyhlazení, což následně usnadňuje a urychluje žehlení. Pokud jste odpůrci běžné aviváže, na trhu jsou dnes i ekologické přípravky. Pomoci vám může ale i obyčejný ocet. Ždímání na vysoké otáčky sice zajistí sušší, nicméně také velmi zmačkané prádlo, které se bude obtížně žehlit.

Ruka nalévající aviváž do pračky
i (Zdroj: Depositphotos)
Žehlení vám pomůže usnadnit aviváž. Není třeba se jí bát, dnes už existují i ekologické přípravky

Po vyprání prádlo ihned z pračky vytáhněte. Jakmile prádlo z pračky vytáhnete, protřepte ho a narovnejte, odstraníte tím z prádla pomačkání, teprve až pak můžete prádlo pověsit. Před zavěšením na šňůry narovnejte sklady, oděvy urovnejte podle švů. Prádlo na šňůry pověste tak, aby se na ně neobtiskly kolíčky a šňůry. Vyhněte se obyčejným dřevěným kolíčkům, protože dělají na prádle ty největší otlaky. Dnes již existují měkčené kolíčky, které otlaky nevytváří.

Vyprané prádlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Po vyprání prádlo hned vytáhněte

Pokud sušíte prádlo v sušičce, vyberte program s nižšími otáčkami (aby nebylo prádlo tolik zmuchlané), sušičku nepřeplňujte. Po skončení sušení oblečení ihned vyjměte a zavěste nebo jinak úhledně uložte, aby se dále zbytečně nekrčilo. Nenechte přesušit! Potom ztrácí nejen vůni čistoty, ale také se špatně žehlí. Suché prádlo proto sundejte ze šňůry a to, které nepotřebuje žehlit, poskládejte. Zbylé roztřiďte podle materiálu, tedy i teploty žehlení. Žehlení zbytečně neodkládejte. Žehlete průběžně ideálně alespoň dvakrát týdně.

Šňůra s pověšeným prádlem a ponožkami
i (Zdroj: Depositphotos)
Šňůra s pověšeným prádlem a ponožkami

To, jak se vám bude žehlit, dost výrazně ovlivní vaše žehlička

To, jak dobře se vám bude žehlit, může ovlivnit i vaše žehlička. Nepodceňujte proto ani výběr takové žehličky. Moderní technologie a materiály dokáží dost výrazně dobu žehlení zkrátit. Napařovací žehlička sice není nutností, ale co si budeme povídat, žehlení vám velmi usnadní a urychlí. Ty nejdokonalejší žehličky mají napařovač i nárazové vyvíjení páry. Takové žehličky dokáží látku nejen nakropit, ale i zjemnit parní sprchou. Velmi šikovný je i parní napařovač, který je schopný vyžehlit oblečení i na ramínku. Tento napařovač je ideální na cesty nebo pro rychlé řešení akutních situací.

Parní žehlička v ruce ženy
i (Zdroj: Depositphotos)
To, jak se vám bude žehlit, ovlivňuje dost významně i žehlička

Vedle napařovačů však existují i žehličky s parním generátorem, které mají velmi vysoký a stálý parní výkon, díky čemuž jsou schopné prádlo vyžehlit po jednom přejetí. Ty nejlepší pak mají nádrž s vodou v oddělené parní stanici. Žehlička je díky tomu lehčí. Při výběru si také všímejte, jakou má žehlící plochu. Kvalitní žehlící plochy jsou vyrobeny ze slitin nerezové oceli. Špatné však nejsou ani keramické plochy, které jsou odolné proti poškrábání a mají nepřilnavý povrch. U žehličky jistě oceníte, když bude samovypínací, díky němuž se nebudete mít důvod z jejího používání stresovat.

Žehlení výrazně ovlivňuje i to, na čem žehlíte

Vedle toho správného výběru žehličky pak žehlení významně ovlivňuje i to, na čem žehlíte. Mnoho lidí právě v tomto chybuje. Místo, aby žehlilo na žehlicím prkně, žehlí na stole nebo také na posteli. Jenže pak se jim nejenže špatně žehlí, ale také je bolí záda. Tou nejvhodnější podložkou pro žehlení je proto žehlicí prkno, které je možné nastavit do správné výšky, je dostatečně široké, snadno se sklápí i staví a je velmi stabilní. Žehlicí prkna mohou mít navíc i různé povrchy, které vám mohou usnadnit vaše žehlení. S tím vám však může pomoci i obyčejný alobal nebo speciální potah, který si můžete na prkno dokoupit. Aby se vám dobře žehlilo a nebolela vás záda, mějte žehlicí prkno nastavené do té správné výšky. Nežehlete také bosí, ale ideálně v botách se silnou gumovou podrážkou a paměťovou pěnou, které snižují námahu zad a ulevují vašim nohám.

Žehlička postavená na žehlicím prkně s pruhovanou košilí
i (Zdroj: Depositphotos)
To, jak se vám bude žehlit, ovlivňuje i to, na čem žehlíte

Před žehlením

Dříve než začnete žehlit, si nachystejte prádlo. Pokud jste tomu tak neudělali při sundávání ze šňůry, je na čase prádlo roztřídit podle teplot žehlení. Jako první přitom budete žehlit prádlo, které vyžaduje tu nejnižší teplotu, jako poslední pak len a bavlna. Šetříte tím elektřinu. Všechno prádlo si důkladně nakropte, vlhké se žehlí snadněji. Žehličce se lépe klouže po vláknech tkaniny, což v konečném výsledku zkracuje dobu žehlení a optimalizuje to výsledky. Napařovací žehličku naplňte vhodnou vodou do žehličky. Vyhněte se přidáváním dalších přísad a parfémů, mohly by poškodit žehličku i textil.

Žena třídící prádlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Dříve, než začnete žehlit, si prádlo roztřiďte

Před žehlením zkontrolujte žehličku, zda je její žehlící plocha čistá, protože by jinak mohlo dojít k poškození textilu. Nechte ji nahřát na tu správnou teplotu a ještě před zahájením žehlení přežehlete čistý hadřík, abyste se ujistili, že je plocha žehličky skutečně čistá. Pokud je hadřík špinavý, nejprve vyčistěte plochu žehličky. Použít k tomu můžete pastu z vody a jedlé sody nebo také zubní pastu. Žehlička se čistí, když je studená. Pokud je žehlička rozpálená, k čištění použijte hadřík namočený v octu. Žehličku rozhodně nečistěte drátěnkou!

Jak je to s typy látek a žehlením?

Každá látka snese jinou teplotu. Některé není nutné vůbec žehlit. Jiné byste zničili i při použití té nejnižší teploty. Vyznat se v materiálech patří k základům každého žehlení. Zatímco totiž třeba na bavlnu můžete použít maximální teplotu, syntetické funkční materiály byste přežehlením i na tu nejnižší teplotu, mohli zničit. A jak je to s jinými látkami?

Hedvábí

Žehlí se mírně vlhké na nízký stupeň (žehlička by měla být jen teplá) a pouze z přední strany. Žehličkou příliš netlačte.

Riflovina

Žehlete pouze ve chvíli, když je ještě vlhká. Nebojte se použít vysokou teplotu a pořádně přitlačit.

Hromada poskládaných riflí
i (Zdroj: Depositphotos)
Riflovinu žehlete navlhčenou a na maximální teplotu

Manšestrovina a samet

Nejprve důkladně napařte a rukama uhlaďte. Páru vypouštějte minimálně1 cm nad látkou. Žehlička by se manšestru a sametu neměla nikdy dotknout.

Úplety

K nim je nutno přistupovat velmi opatrně. Vždy je nutné brát zřetel na složení materiálu. Všeobecně však dovolují lehké přežehlení z přední strany na nízkou teplotu a přes povlak.

Akryl

Žehlí se bez navlhčení, bez použití páry studenou žehličkou z rubové strany.

Nylon a polyester

Zpravidla není zapotřebí žehlit. Když už je to doopravdy nutné, žehlí se, když je oblečení už takřka suché, z rubové strany za použití té nejnižší teploty.

Textil z acetátu

Žehlí se rovnoměrně vlhký pouze z rubové strany na nejnižší stupeň.

Prozradíme vám trik jak získat voňavé prádlo:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 5. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová