reklama

I jižní balkon může bohatě kvést

Nastal čas ozdobit okna a balkony rostlinami, které nám budou dělat radost po celé léto. Kromě klasických petúnií a muškátů ale můžete sáhnout i po jiných rostlinách. Zvláště v případě, že je budete umisťovat na slunečné stanoviště.

i (Zdroj: Depositphotos)
Rozkvetlé letní balkony lákají svou záplavou pestrých květů (Zdroj: Depositphotos)

Zvolte správné truhlíky

Rostliny můžete sázet do různých typů květináčů. Vhodné jsou zejména truhlíky. U těch klasických si ohlídejte dostatečné množství a velikost odtokových otvorů. Další volbou jsou truhlíky samozavlažovací.

  • Jde o dvě nádoby, které jsou spojené pomocí knotů nebo vzlínacích otvorů. Těmi se voda dostane do zeminy a k rostlinám.
  • Nemusíte zalévat tak často. Nádoba pojme větší množství vody, kterou si rostlina podle potřeby postupně odčerpává.
  • Je důležité, aby měly nádoby odtokový otvor. Tím odteče přebytečná voda například po dešti a nedojde tak k zahnívání kořenů.

Zvolte správný substrát

Stejně jako pěstební nádoba je důležitý i substrát pro pěstování rostlin. Protože jde o balkon, sáhněte po substrátu určeného pro balkonové rostliny.

  • ideální do truhlíků pro jednoleté rostliny, které potřebují hodně živin
  • vhodný pro pnoucí i vzpřímené rostliny
  • obsahuje živin potřebné pro dobrý růst a bohaté kvetení

Jaké zvolit rostliny?

Protože se v tomto případě budou truhlíky umisťovat na jihozápad, je potřeba je osadit rostlinami, které v létě nápor slunce vydrží. Teplý je totiž nejenom vzduch, ale i zemina, ve které jsou zasazené. Základem je dát rostlinám do truhlíků dostatečné množství zeminy. Mají totiž omezený prostor, který jim ale musí poskytnout potřebné živiny. Lída v tomto případě vytvořila barevnou škálu z rostlin, které vytvoří pestré květy, kombinovanou s rostlinami nekvetoucími. Všechny dobře odolávají teplu a vydrží na místě až do mrazů.

Pryšec třezalkovitý

Zajímavá jednoletá rostlina s jemnými šedozelenými lístky a drobnými bílými kvítky. Ty na ní najdete od léta až do prvních mrazíků. Naproti tomu snese teploty v létě až do 35 °C.

Pryšec
i (Zdroj: Depositphotos)
Pryšec je ideální rostlina na jižní stranu

Sanvitálie

Letnička s jasně žlutými květy s hnědým středem a drobnými tmavě zelenými listy, které rostou velmi bohatě a později přepadávají přes okraj nádoby. Nemusíte ji zbavovat odkvetlých květů, snese přelití i to, že ji občas nezalijete. Kvete až do podzimu.

Sanvitálie
i (Zdroj: Depositphotos)
Nenáročná rostlina – to je sanvitálie

Bakopa

Rostlina s dlouhými převislými stonky, světle zelenými drobnými lístky a bílými, fialovými nebo růžovými kvítky. Ty nemusíte odstraňovat, samy opadnou po odkvětu.

Bakopa
i (Zdroj: Depositphotos)
Bakopa rozzáří truhlíky fialovými květy

Povíjnice

Tropická popínavá rostlina - liána se i nás pěstuje jako letnička. Velké květy mohou být bílé, růžové, červené nebo modrofialové. Nesnese stín, proto se hodí na slunná stanoviště.

Povíjnice
i (Zdroj: Depositphotos)
Povíjnice svými květy ohromí

Plektrantus

Nebo také molice je vhodná nejen svým vzhledem – tvoří bohaté převisy svými zelenými bíle lemovanými listy, ale i tím, že svým pachem odpuzuje moly a komáry. Uvítá především slunné místo.

Jak do truhlíku vysazovat?

Truhlík musíte před vysazením rostlin správně připravit. Na dno truhlíku nasypte drenážní vrstvu. Může to být keramzit  nebo hrubý štěrk. Štěrk je vhodnější v případě, že potřebujete truhlíky ještě zatížit. Teď můžete nasypat substrát a přidat trochu vhodného hnojiva. Vysaďte rostliny. Do truhlíku o délce 50 cm dejte ideálně 4, nejvíce 5 rostlin. Můžete ještě použít podpůrné mřížky. Ty budou opticky dělat truhlík mohutnější a rostliny v nich budou krásně držet a nebudou se vylamovat.

Jak připravit balkonové rostliny na novou sezonu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 5. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová