Pěnové mýdlo v poslední době čím dál více nahrazuje běžné tekuté mýdlo. Je to vlastně pochopitelné, protože je mnohem levnější než běžné tekuté mýdlo. K umytí rukou pěnovým mýdlem vám totiž vystačí až pětkrát menší dávka.
V čem tkví kouzlo pěnového mýdla?
Kouzlo pěnového mýdla je v tom, že si pěnu nevytváříte v dlaních, tak, jak tomu je u tekutého mýdla, ale pěnu si do dlaní již dávkujete přímo z mýdlového dávkovače. Takové běžné pěnové mýdlo si snadno vyrobíte i z obyčejného tekutého mýdla, stačí, když ho správně naředíte. Obyčejné pěnové mýdlo si vyrobíte smícháním destilované vody (70 %) a tekutého mýdla (30 %). Chcete být ještě úspornější? Vyrobte si své vlastní pěnové mýdlo ekologicky. Takové mýdlo pak ušetří nejen vaši peněženku, ale i přírodu. Ptáte se, jak je to možné?
Tajemství kastilského mýdla
Tajemství ekologického pěnového mýdla je skryto v kastilském mýdle. Kastilské mýdlo je jedno z nejstarších mýdel. A mimo tohoto faktu, je to také biologicky rozložitelné mýdlo vyrobené z olivového oleje, vody a louhu. Vynalezli jej v Aleppu, odkud jej křižáci dovezli do španělské Kastilie, jíž vděčí za své jméno i popularitu. Z Kastilie se toto mýdlo dostalo dále do Evropy. Má velmi široké využití. Použít ho můžete nejen k mytí rukou, ale i zubů, vlasů, těla a obličeje. Je rovněž vhodným prostředkem pro mytí nádobí, čištění domácnosti, čištění pracovní desky, umývání oken a dokonce i k praní. I z těchto důvodů jsme si jej vybrali jako základní kámen našeho domácího receptu na pěnové tekuté mýdlo.
Co je zapotřebí na výrobu ekologického pěnového tekutého mýdla
- pěnový dávkovač na mýdlo 500 ml
- trychtýř
- odměrku nebo šálek o 240 ml
- lžičku
- kastilské mýdlo
- grepový extrakt z jader
- esenciální olej
- destilovanou vodu
- tea tree oil
Výroba pěnového mýdla
Výroba pěnového mýdla je jednoduchá. Do čistého pěnového dávkovače nalijte 360 ml destilované vody.
Do nádoby na mýdlo dále přidejte 60 ml nebo ¼ šálku kastilského mýdla.
Přidejte 1 lžičku extraktu grepového extraktu.
Potom do nádoby nakapejte 5 kapek tea tree oleje.
Vůni zajistíte nakapáním 10 kapek levandulového oleje.
Ponechte v nádobě prostor pro opětovné zašroubování víčka. Ujistěte se, že nádoba je pevně uzavřena. Krátce, ale důkladně s nádobou zatřepejte, aby se jednotlivé složky spolu propojily. Umístěte na své místo do koupelny a můžete užívat.
Jak takové mýdlo používat?
Toto ručně vyrobené antibakteriální pěnové mýdlo používejte jako každé jiné pěnové tekuté mýdlo. Nejprve si navlhčete ruce vodou. Opláchněte z rukou hrubé nečistoty. Teprve až pak použijte mýdlo. K umytí rukou vám bude stačit pouze 1,5 napumpování a pro dětské ruce pouze jedno pumpnutí, tedy v reálu asi 0,5 ml pěnového mýdla. Tekutého byste potřebovali 5× více, tedy 2-2,5 ml.
Tip:
- Do tekutého mýdla můžete přidat i 1 polévkovou lžíci aloe vera.
- Pro zvláčnění pokožky vám doporučujeme do mýdla přidat také 1 lžičku oleje z hroznových jader.
- Pro mocnější antibakteriální účinky také můžete do mýdla přidat i po 5 kapkách tymiánu a eukalyptu.
K tomu, abyste mohli užívat pěnové mýdlo, se neobejdete bez speciálního dávkovače. Dávkovač na pěnové mýdlo se od toho normálního liší svou vnitřní konstrukcí. Má totiž speciální ventil, který do jedné trysky pumpuje jak mýdlo, tak i vzduch, čímž vytváří pěnu. Pěnu také nevytvoříte z běžného tekutého mýdla nalitého do dávkovače na pěnové mýdlo a nevytvoříte ji ani tehdy, když pěnové tekuté mýdlo nalijete do běžného dávkovače.
Zkuste z mýdla vyrobit květiny
Publikováno: 16. 5. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová