Najde se v každé domácnosti. Většinou ale leží někde ve spíži a někdy ani nevíme, k čemu všemu je taková jedla soda vlastně dobrá. Přitom je to zázračná látka, jejíž vlastnosti ocení všechny hospodyňky i zahrádkáři.
Nemusíte být ani skalní bojovníci za životní prostředí, abyste někdy nezatoužili po tom zbavit se všech „umělých“ chemických prostředků, které doma používáme. Nabízíme vám několik řešení, jak se jim vyhnout. Všechny mají společného jmenovatele – jedlou sodu.
Snad nejčastěji se soda používá jako náhražka kypřicího prášku do pečiva. Označení náhražka ale není na místě, protože naše prababičky a praprababičky žádný prášek do pečiva neznaly a místo něj měly právě sodu. Těsto zkypří stejně dobře, navíc nevyvolává nepříjemné trávicí reakce, na které si někteří alergici a lidé s citlivým trávením stěžují, když snědí moučník s kypřicím práškem. A když přidáte polévkovou lžíci rumu, získáte nadýchanou bábovku jak od mistra cukráře.
Ucpaný odpad?
Soda je díky svým vlastnostem víceúčelovým úklidovým prostředkem. Vhodná je třeba na čištění odpadů. Když smícháte teplou vodu s jedlou sodou a octem, nepotřebujete kupovat v drogerii drahé prostředky. Do odpadu nejdříve vlijte 2 hrnce horké vody. Pak nalijte ocet se sodou rozmíchané v troše horké vody. Odpad zašpuntujte a po 5 až 10 minutých znovu propláchněte horkou vodou.
Lednička jako nová
Hledáte šetrný prostředek, jak zbavit ledničku špíny, pachů a bakterií? Pak sáhněte po sodě. Pokud potřebuje vaše lednička skutečně "velký úklid“, vypněte ji, odpojte ze sítě a vyndejte veškerý obsah. S pomocí vlhké houbičky a sody vnitřek vytřete a vydrhněte, potom setřete čistou vlhkou houbičkou nebo hadříkem. Nakonec nasypejte trochu sody do misky a tu ponechte asi 24 hodin v zavřené a vypnuté ledničce. Pokud ale potřebujete jen pochytat v lednici nepříjemné pachy, ponechte stát misku se sodou v zapnuté lednici a po několika dnech ji vyměňte. Tak docela jednoduše udržíte v lednici příjemný odér.
Vyčistí snad všechno
Soda odstraní zápach i z praček, postačí dát do dávkovače směs jedlé sody a vody a spustit praní na nejvyšší teplotu. Když posypete dno odpadkových košů a popelnic sodou a necháte působit, zbavíte se zápachu, který zvláště v létě dokáže být velmi nepříjemný. Pach z koberců, textilu i ze zvířecích pelíšků odstraníte tak, že je posypete sodou, necháte několik hodin působit a pak jen vyklepete nebo vysajete. Zapáchající nádobí, krabičky na potraviny nebo prkénka namočte na půl hodiny do vody s trochou sody a pak opláchněte.
Když smícháte v poměru 1:1 sodu s octem nebo s citronem, vznikne krémový čistič, který má mírně abrazivní účinky. Vyčistíte s ním špinavé sporáky, mastné hrnce, usazeniny v koupelně i skvrny na čalounění. Krásně s ním také vyleštíte všechny nerezové plochy a nádoby včetně koupelnových a kuchyňských baterií.
Zahradní pomocník
Jedlou sodu by měli mít po ruce rovněž všichni zahrádkáři. Výborně poslouží například na vyčištění rezavého zahradního náčiní, ale na zahradě má mnohem pestřejší využití. Třeba když rostliny napadnou škůdci jako mšice nebo vlnatky. Převařte 1 l vody a pak do něj přidejte půl lžičky sody. Rozmíchejte a po vychladnutí přelijte do mechanického rozprašovače. Roztok lze stříkat přímo na napadené rostliny. Mšice rády napadají růže a sodný roztok je pro tyto královny květin vhodný nejen v boji s těmito nepříjemnými potvůrkami, ale podporuje také jejich růst. Sprej na vlnatky vylepšete trochou alkoholu, bude tak ještě účinnější.
Soda účinkuje dobře také na obávané slimáky, které sodou posypejte. Soda na ně působí podobně jako sůl, jen trochu pomaleji. Důležité je, že tělíčka nebezpečných škůdců postupně naruší, slimáci "vysychají“ a uhynou. Rostliny, které vyžadují zásadité prostředí, ocení zálivku s trochou sody. Jestli bojujete na zahradě s mechem, připravte si roztok se sodou v poměru asi 2 lžičky na litr vody. Ten pak aplikujte všude, kde se chcete mechu zbavit. Tam, kde je skutečně urputný, můžete postřik nebo zálivku po několika dnech opakovat. Sodný roztok vyzkoušejte i na plevel, který prorůstá mezi dlaždicemi nebo kamínky.
Dokáže i léčit
Soda je skutečně univerzální prostředek. Své místo proto má i v domácí lékárničce: S její pomocí vyndáte třísky, a to i takové, které se zabodly hodně hluboko pod kůži. Ze sody a vody vytvořte hustou pastu, kterou aplikujte na postižené místo a přelepte leukoplastí nebo obvažte. Nechte působit do druhého dne, pak byste měli třísku bez problémů vytáhnout, nejlépe pomocí pinzety. Postup můžete opakovat. Pastou ze sody lze také potírat podráždění a zanícení vzniklá po štípnutí hmyzem.
Poměrně známé je použití sody jako prostředku proti pálení žáhy. Funguje sice báječně, ale pokud vás žáhá pálí častěji, vydejte se raději k lékaři, abyste nezanedbali nějaký vážnější zdravotní problém. Existuje řada předpisů, návodů a tipů, jak sodou nahradíte i různé kosmetické přípravky, například suchý šampon na vlasy nebo antiperspirant. Nic vám nebrání je použít, ale ne každý tyto "sodné“ alternativy dobře snáší a u citlivých jedinců mohou vyvolat nežádoucí kožní reakce. Pokud se tedy pustíte do jejich výroby, nejdříve je vyzkoušejte a berte je spíše jako alternativu, když není nic jiného po ruce.
A pár tipů nakonec:
- Soda vás zbaví i nepříjemného pachu v obuvi. Nasypte několik lžiček dovnitř bot a zatřeste jimi tak, aby se dostala všude. Nechte působit několik hodin, pak vyklepejte a pro jistotu ještě vysajte, abyste zbavili botu všech zrníček.
- Jedlá soda poslouží i při hašení drobných domácích požárů, třeba když příliš vzplane oheň při grilování.
- Po práci na zahradě nebo v dílně máme většinou pořádně špinavé ruce. I tady pomůže soda, díky které odstraníte i skutečně "zažrané“ nečistoty.
Jak vyčistíte sklo u trouby?
Publikováno: 18. 5. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová