reklama

Osazování balkonových nádob a boj proti lalokonoscům

Balkonové nádoby nebývají osazovány jen muškáty a jinými kvetoucími letničkami. Okrasné listem jsou i například azalky či bobkovišně. Kromě značné velikosti nádoby pro pěstování také často řešíme napadení neznámým škůdcem, který poškozuje listy. Poradíme, jak na jeho likvidaci biologickou cestou bez chemie.

i (Zdroj: Depositphotos)
Rododendron na balkoně vyžaduje speciální péči (Zdroj: Depositphotos)

V nádobách je možné pěstovat například i brsleny, bobkovišně, různé okrasné jehličnany, rododendrony nebo azalky. Jenže takové pěstování je vlastně dočasná záležitost, protože každoročně s přírůstkem je zapotřebí jarního přesazení do podstatně větších nádob. Tím je jasné, že čím je větší nádoba, tím se prostor na balkoně nebo terase zmenšuje. Časem stejně dochází k tomu, že takové rostliny nakonec vysadíte na zahradě.

Brsleny, rododendrony nebo azalky jsou vítaným cílem lalokonosců. Jsou to malí brouci, kteří velmi rádi okusují listy těchto rostlin. Larvy těchto škůdců žijí v půdě, kde pro změnu okusují kořenový systém. Při přemnožení tak často dochází ke stavu, že rostlina je takovým způsobem poškozena, že hyne. Proti lalokonoscům je zapotřebí včas zahájit boj, aby nedošlo k významným škodám právě na těchto druzích rostlin.

Lalokonosec
i (Zdroj: Prima DOMA)
Lalokonosec je malý brouk, který páchá velké škody

Pokud jsou rostliny umístěny na balkoně, tam není možné použít chemický postřik. Právě proti lalokonoscům jsou určeny parazitické hlístice, které aplikujte pomocí zálivky. Sáček s hlísticemi rozpusťte ve vodě, nalijte do zálivkové vody a aplikujte zaléváním, velmi důležité je zalévání opravdu důkladné. Je to z důvodu, aby se hlístice dostaly ke svým hostitelům, tedy larvám lalokonosců, které jsou často v celé výšce půdy. Zvláště ve velkých nádobách nezbývá, než tímto způsobem zalévat několikrát za sebou, aby se hlístice dostaly ke všem larvám.

Okus
i (Zdroj: Prima DOMA)
Detail poškození listu lalokonoscem

Aplikace hlístic se provádí při teplotě v rozmezí 12-25 °C, přičemž na substrát, kam budete provádět aplikaci, by nemělo svítit slunce, ani být sucho. Důležité je minimálně další alespoň 4 dny udržovat zvýšenou vlhkost, aby se hlísticím připravilo ideální prostředí pro účinnou likvidaci larev. Aplikace se také provádí od konce března do konce května.

Míchání přípravku do zálivky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Míchání biologického přípravku, obsahujícího hlístice

Hlístice nemají český název, jde o rod Heterohabditis. Právě tento druh účinně likviduje larvy lalokonosců, které vyhledávají čichem. Samotné hlístice jsou velké pouhých 0,6 mm a napadené larvy hynou zhruba do 48 hodin od jejich napadení těmito parazitickými hlísticemi. Do larev se dostanou přes jejich dýchací nebo trávicí trakt. Výhodou je, že v uhynulých larvách dochází k množení hlístic a tak jednou aplikovaná ochrana postačí až na šest týdnů.

Přinášíme tip na osázení balkonových truhlíků:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 5. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček