reklama

Naučte se s námi ebru - malbu na vodní hladině

Pojďte s námi tvořit. Tentokráte se naučíte malovat na vodní hladinu. A nejen to, naučíte se takový vodní obrázek přenést na látku. Z látky si pak můžete ušít třeba pěkný potah na polštář. Uvidíte, že to není nic těžkého.

Ušijte si s námi polštářky zdobené technikou ebru (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Co je Ebru?

Jde o výtvarnou techniku ebru, což je originální tradiční turecká malba provedená na hladině vody, která je zahuštěná mořskou řasou. Touto zcela nenapodobitelnou technikou můžete vytvářet zcela jedinečné plastické vzory. Skvělé také je, že tuto techniku můžete využít nejen k malování na látku, ale i k malování na papír.

Co k tomu budete potřebovat:

 • horkou vodu
 • karagenan
 • barvy pro ebru nebo pro mramorování
 • různé hřebeny
 • různé špičky
 • štětce
 • nůžky
 • papír
 • širokou nádobu s nepříliš vysokým okrajem (velikost nádoby určuje maximální velikost finálního výrobku)
 • jednorázové rukavice
 • žehličku
 • šicí stroj
 • špendlíky
Materiál na ebru
Abyste mohli touto technikou tvořit, potřebujete sice pár věciček, všechny se však dnes už dají běžně sehnat. (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Postup výroby ebru obrázku

Den předem si nejprve připravte roztok pro ebru. Karagenan smíchejte podle návodu s teplou vodou a nechte odstát do druhého dne. Druhý den si pak do široké nádoby přelijte včera utvořený roztok. Potom si nasaďte na ruce jednorázové rukavice a hladinu očistěte od bublinek a nečistot. To je velmi důležité, protože jinak by vám to poškodilo obrázek. Vytvořily by se na něm bílé fleky.

Lití
Vodu zahuštěnou karagenanem si přelijte do obdélníkové nádoby. Její velikost určuje maximální velikost díla (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Na hladinu vody nanášejte různé barvy. Míchejte různé barvy. Zaplňte celou plochu. Pro vytvoření zajímavého obrazce můžete použít nejen štětce, ale i hřebeny a hroty.

Barvy
Barevné vzory vytvářejte barvami s pomocí štětců, kapátek, špiček a hřebenů. Na vodní hladinu můžete i malovat. Nemusí jít pouze o abstraktní vzory (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Když jste s obrázkem na hladině spokojeni, tak ho stáhněte z hladiny s pomocí látky nebo papíru. Položte papír nebo látku opatrně na povrch hladiny. Při vytahování ho vždy otřete o hranu nádoby, abyste si nezanesli zbytek barvy tam, kde nechcete, tedy do vzoru.

Papír
Potom, co jste nanesli barvu na vodní hladinu, přeneste ji na papír nebo látku (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Látku potom vysušte a nakonec přežehlete žehličkou nastavenou na teplotní maximu, které látka snese. Obrázek se tímto způsobem v látce zafixuje a vy jej pak můžete prát na šetrné praní do 30 °C

Hotový obrázek ebru technikou
Hotový obrázek nechte uschnout. Látku po uschnutí ještě přežehlete, aby se v ní zafixovaly barevné pigmenty (Zdroj: Prima DOMA)

Postup výroby povlaku na polštář

Výroba povlaku na polštář je jednoduchá. Sešijte k sobě potřebný počet kusů látky, aby se do něj vešel polštář. Zahněte a zašijte okraje z obou stran. Pomoci si můžete špendlíky, které vám látku zafixují na jednom místě. Oba kusy látky potom přeložte přes sebe, sešpendlete je k sobě a sešijte je.

Šití s látkou potištěnou vzorem ebru
Z látky zdobené ebru vzorem si potom můžete ušít třeba povlak na polštář. (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Ozdobte si touto technikou třeba plátěnky:

Publikováno: 16. 5. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová