Čerstvé bylinky oceníme především v kuchyni, ale občas je použijeme i jinak než jen při vaření. Ty kupované toho ale moc nevydrží, za pár dní většinou uvadnou nebo uschnou. Jak si zachovat jejich čerstvost a mít je vždy pěkně příhodně po ruce?
Jak si uchovat co nejdéle čerstvé bylinky
V kuchyni používáme bylinky prakticky denně. Jenže i kdybychom z nich vařili dvě, tři jídla za den, nedokážeme spotřebovat najednou celou rostlinku. Co uděláme? Necháme si takovou rostlinku na později, nejlépe na kuchyňském okně a pečlivě jí zaléváme. Za další dva, tři dny je čerstvá rostlinka uschlá nebo uhnije. Proč tomu tak je a proč nám čerstvé bylinky z obchodu nikdy nevydrží?
Na vině je jednak nevyhovující substrát, a také fakt, že bylinky z obchodu k nám cestují většinou z ciziny zachlazené na nízkou teplotu. U nás doma v podstatě roztají a uhynou. Než abychom se ale složitě snažili takové rostlinky zachraňovat, využijeme je, dokud jsou ještě v dobré kondici.
Postačí nám k tomu obyčejný alobal.
Z něj si natrháme širší kusy, bylinky z květináčku ostříháme a položíme na alobal.
Alobal zavineme jako salám a pečlivě zatočíme konce, aby nám bylinky nevypadly.
Na balíček napíšeme lihovou fixou, co je uvnitř ukryto. Pak balíček uložíme do mrazáku.
Pokud budeme kousek potřebovat třeba do polévky, není nic jednoduššího než balíček z mrazáku vyjmout a odříznout potřebné množství, aniž bychom museli alobal pracně rozbalovat a zase zabalovat. Nehledě na to, že bychom alobal zcela jistě potrhali. A zbytek zase pohodlně uložíme zpět do mrazáku.
Jak mít po ruce stále čerstvé bylinky?
Publikováno: 13. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová