Monstery mají v našich domácnostech své místo již po dlouhou dobu. V dobách socialismu jejich obliba dosáhla maxima, poté zájem upadal. V současnosti se opět dostává na výsluní. Víte jak tuto rostlinu se zvláštními děrovanými listy pěstovat, aby se stala ozdobou vaší domácnosti?
Monstery jsou tropické liány z rodu Áronovitých. Vyskytují se v tropických oblastech Jižní, Střední a Severní Ameriky, odkud jich pochází celkem 22 druhů a navíc mnoho vyšlechtěných kultivarů. V přírodě monstery nerostou samostatně, ale vždy šplhají vzhůru ke světlu po nějaké opoře, typicky po kmeni stromu. Pro šplhání využívají své vzdušné kořeny, kterými se přichytávají a pnou až do výšky 20 metrů. Pokud vzdušné kořeny dorostou až k zemi, zakoření a mají pak pro monsteru i stabilizační funkci.
Druhy monster
Mezi dva nejběžnější druhy monster patří Monstera deliciosa, druh, který se lehce rozroste tak, že vám zabere půlku pokoje, a Monstera adansonii, zvaná také Monkey Mask, která dosahuje menšího vzrůstu, ale podobné popularity. Oblíbenou rostlinou s děrovanými listy je také Monstera Minima, která ale nepochází z rodu monster, její botanický název zní Rhaphidophora tetrasperma. Nároky na pěstování má však podobné.
Kde seženete monsteru
Monstera se dobře množí, jestli uvažujete o jejím pěstování, poproste o řízek někoho, kdo už ji pěstuje. Stačí nařízkovat stonek se vzdušnými kořeny, vložit jej do vody nebo vlhkého rašeliníku a počkat pár týdnů, než vyžene kořínky. Jestli si na řízkování netroufáte, můžete zakoupit již zakořeněnou monsteru.
Velmi oblíbenou květinou do interiérů jsou také různé typy palm.
Jak se monstery pěstují
Monstery nejsou náročné na péči, jediné, co zvláště druh Deliciosa vyžaduje, je dostatek prostoru. Nejvhodnější jsou teploty v rozpětí 14–20 °C, zvládnou ale i nižší a vyšší teploty včetně polohy poblíž topení. Při jejich pěstování myslete na to, že se jedná o liány z deštných pralesů. To napovídá, že jsou vlhkomilné a milují rosení. Protože jsou zároveň velmi odolné, zvládají i sušší vzduch. Co se světla týče, je jim přirozené rozptýlené pralesní světlo s občasným slunečním zářením, v našich podmínkách tedy polostín. Snesou ale i poměrně špatné světelné podmínky chodeb a tmavších koutů kanceláří. Pro více informací se podívejte také na video, kde její pěstování důkladně rozebíráme.
Zalévejte přes léto hojně, občas je přihnojte, přes zimu zálivku omezte. Nedostatek vláhy může způsobit ztrátu listů, obecně ale monstera dobře snese i krátkodobé sucho. Vzdušné kořeny zastrčte do lahve s vodou nebo do hlíny, urychluje to vývoj nových listů i růst rostliny. A proč mají monstery takový děsivý název? Označení se vztahuje k velkým děravým listům, které na jejich objevitele působily monstrózně. Kdyby tak tušili, že se z nich za několik set let stane trend.
Vyrobte si závěsný květináč technikou drhání
TIP:
Dejte rozstlinu do květináče, který vám bdue každý závidět. Inspirujte se a vyrobte si vlastní, originální květináče.
Publikováno: 20. 5. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce