Stalo se celosvětovým hitem malovat oblázky a nechávat je volně v terénu jako milé poselství. V rukou výtvarně šikovných autorů vznikají kromě realistických oblázkových námětů také rafinované kamenné sestavy. Jak na výrobu sošek či "pagodek“ z malovaných oblázků nám poradila autorka těchto nevšedních dílek Ivona Konečná.
Co vše z obyčejných oblázků vykouzlí šikovné ruce
Někomu se malování na oblázky zdá u dospělých možná až infantilní zábavou. Pokud je cílem udělat někomu radost, pak je dětinskost nejen odpustitelná v každém věku, ale i krásná. Oblázky samy svým tvarem provokují fantazii a vybízí k barevným antistresovým hrám. Zkušení výtvarníci přemění kamínky v originální umělecká dílka i sošky, které mohou mít i praktickou funkci těžítka.
Kde najdeme vhodné oblázky
Oblázky a kameny k malování hledá autorka na zoraných polích, parcelách připravených pro stavbu domů nebo je můžete vcelku levně koupit ve stavebninách či hobbymarketech. Oblázky by měly být především různorodé, což nejvíce probouzí fantazii v hledání variant, jak je sesadit s ostatními a jaké zvolit barvy či motivy. Vybírat bychom měli takové oblázky, které mají aspoň některé stěny hladké, pokud uvažujeme o umístění konkrétního motivu na rovnou plochu. Drsnější a poréznější kamínky v soškách vyniknou svojí výraznou strukturou, proto je autorka také do sošek komponuje. Jen je třeba počítat s tím, že více vsakují a potřebují opakované nátěry.
Cesty za uměleckou inspirací
Autorka originálních kamenných dílek Ivona Konečná hledá Inspiraci u oblíbených umělců, jakými jsou Joan Miró, Victor Vasarely, Frida Kahlo, Niki de Saint Phalle, Friedensreich Hundertwasser. Mezi jejími oblíbenými barvami převažují ty, které podle jejího estetického vnímání vyzařují pozitivní energii. Kromě malování výrazných abstraktních i reálných obrázků je pro autorku přitažlivé hledání vyváženosti zajímavých sestav kamenů v podobě sošek. Děkujeme autorce za nahlédnutí do její fantazijní oblázkové dílny a za poskytnutí návodu k tvorbě výtvarných dílek, která mají prapůvod v kamenném odkazu přírody. Hotová dílka mohou sloužit jako domácí dekorace i originální těžítka nebo zdobit zahradní zákoutí.
Jak přeneseme konkrétní obrázek na kámen
Vytiskneme si obrázek v dané velikosti, z rubu ho začerníme tužkou s měkkou tuhou a touto stranou obrázek položíme na plochu kamene, ostrou tužkou obtáhneme na lícové straně (přitlačit na hrot) základní obrys, detaily už dokončíme sami podle předlohy. Jsou i jiné metody přenášení motivu (razítka, průhledné folie a fixy, atd.). Konkrétní obrázky souvisí s malováním oblázků jako dárků "na přání“ či k různým příležitostem. Těžítko s oblíbeným námořnickým motivem vzniklo na objednávku (viz níže).
Co potřebujeme k výrobě těžítka ve tvaru kamenné sošky
- oblázky a kameny (umyté a odmaštěné) různých tvarů, zabarvení i struktury povrchu
- akrylové barvy, akrylové fixy, štětce
- lepidlo
- bezbarvý lak na zafixování barev (lze použít i lak ve spreji), na
- venkovní dekoraci použijte lak na venkovní použití
- popřípadě předlohu, kterou si předkreslíme na kámen
Umyté a usušené oblázky si nejdříve dobře prohlédneme a zvážíme, jak je zajímavě poskládat a jaké zvolit barvy. Poskládáme první verzi sošky. Alespoň některé oblázky by měly na sobě držet samy. Tím docílíme přirozenosti sošky. Chvíli nám to zabere, než se nám podaří vybalancovat kameny tak, aby co nejlépe vytvářely částečně samostojnou sošku. To je samo o sobě velmi relaxační a prospěšná antistresová činnost. Pro lepší představu si můžeme zdařilá seskupení kamenů vyfotit. Známe ze stavění "pagodek“ z kamínků v přírodě, které ale mnohdy ruší přírodní scenérie.
Následně oblázky z připravené sošky rozebereme, rozložíme a každý namaluje barvou podle naší fantazie. Tady neexistují žádná daná pravidla, jedná se o uměleckou tvorbu a každé dílko je originál. Autorka se v případě popisu výroby této sošky (těžítka) inspirovala monumentálními barevnými sochami francouzské sochařky a malířky Niki de Saint Phalle.
Barvy necháme na rozložených oblázcích dokonale zaschnout. Akrylové barvy schnou velmi rychle. K docílení plných barev je potřeba nanést více vrstev. Nyní se pokusíme sestavit pagodku, jakou jsme si navrhli v přírodních (nenamalovaných) oblázků. Pro usnadnění vizualizace nám fotografie pomůže se stavbou sošky, ale není nezbytná.
Kameny slepíme běžným tekutým disperzním lepidlem. Slepenou sošku (těžítko) necháme zaschnout do druhého dne. Nakonec nalakujeme. Nanášíme 2 až 3 vrstvy laku. Používáme bezbarvý lak - mat nebo polomat vodouředitelný, který je vhodný i k lakování dětského nábytku a hraček. Jak akrylové barvy, tak lak jsou voděodolné, proto můžeme sošku umístit v interiéru, v chodbě, tak i na terase či v zahradě.
Relaxační malování na kameny je radostí pro tvůrce i obdarované
V dnešní rychlé době je potřeba někdy zpomalit. Malování kamenů je slovy autorky opravdu skvělý relax, kdy zapojíte představivost, hrajete si s barvami a tvary kamenů a vymýšlíte jejich originální sesazení. Výslednými dílky můžete rozdávat radost blízkým, takže je radost dvojnásobná.
Fantazii se meze nekladou, o čemž svědčí následující veselá "kamenodílka“ Ivony Konečné. Pojďme stejně jako autorka popustit uzdu naší fantazie a pohrajme si s kameny na tvůrčí cestě, kudy nás povede vlastní představivost a radost.
Publikováno: 16. 5. 2021, Autor: Jana Hanšpachová, Profil autora: Jana Hanšpachová