reklama

Vyrobte si z krabice praktický pletený koš v boho stylu

Chcete oživit váš pokoj a líbí se vám boho styl? Nemusíte pro to hned kupovat drahé dekorace z obchodů, rozhlédněte se kolem sebe a zkuste si takový praktický bytový doplněk i dekoraci vyrobit sami. Inspirací vám může být i náš návod na náš pletený koš z krabice v boho stylu.

Máme pro vás návod na papírový koš v boho stylu. Jde o praktický kousek, který využijete v každém interiéru (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Výzdoba v boho stylu je velmi oblíbená. Dává totiž interiéru nevšední osobitý nádech. Hodí se do každého pokoje. Boho styl vás ohromí svou spontánností a otevřeností. Neexistují u něj prakticky žádné hranice. Tento styl je velmi kreativní. Smíchat u něj můžete různé barvy, vzory i rozličné materiály.

Co budete na výrobu boho koše potřebovat:

 • lepenkovou krabici
 • lepenku z krabice velikostně odpovídající dnu krabice
 • látku (v našem případě to byly tři kusy metráže o velikosti 50 × 80 cm)
 • nůžky
 • kancelářské lepidlo
 • tavnou pistoli
 • tavné tyčinky
 • balicí papír
 • macramé tlustý provaz (dá se sehnat v galanteriích a výtvarných potřebách, ale může být i kroucená šňůra nebo jutový provaz)
 • hnědou akrylovou barvu
 • papírovou lepicí pásku
Materiál pro výrobu
Na výrobu tohoto projektu budete potřebovat běžně dostupné věci (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Postup výroby:

Klopy krabice ohněte dovnitř a přilepte je k vnitřní stěně krabice papírovou lepicí páskou. Balicí papír si nastříhejte na stejně široké dlouhé pásky.

Nůžky, balicí papír a papírové pásky na dřevěném stole
Tvoření pleteného koše se neobejde bez nastříhání si balicího papíru na stejně široké dlouhé pásky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Vezměte si tři pruhy balicího papíru a jejich konce slepte k sobě papírovou páskou. Po celé délce papír zmuchlejte. Slepený konec si papírovou páskou přichyťte k stolu (bude se vám s ním tak lépe pracovat) a z pásků upleťte copánek. Potom, co dojdete s pletením až dolů, slepte spodní konec copánku. To, co přečnívá, zastřihněte. To samé proveďte se všemi pruhy balicího papíru. Copánků si vyrobte dostatečné množství.

Papírové copánky
Z papírových pásků upleťte jednoduché copánky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

V následujícím kroku copánky s pomocí tavné pistole nalepte na krabici. Copánky lepte po celém obvodu krabice. Snažte se, aby vznikl jakoby pletený vzor. Potom, co dolepíte copánky až k hornímu okraji krabice, lepení ukončete. Pro fixaci barvy potom, co barva uschne, krabici přetřete kancelářským lepidlem. Po natření každé stěny nechte krabici uschnout.

Nabarvená krabice
Po uschnutí akrylové barvy je zapotřebí krabici přetřít herkulesem. Nejenže tím, zafixujete barvu, ale pletený balicí papír se na krabici zpevní. Pokud máte doma lak, můžete místo lepidla použít i lak (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Na látkový tunel potřebujete nůžky, tavnou pistoli s lepidlem a nůžky.

Na látkový tunel potřebujete nůžky, tavnou pistoli s lepidlem a nůžky
Pro zakrytí nevzhledného vnitřku krabice, je nutné vytvořit látkový tunel, který se do krabice nasune. Budete k tomu potřebovat dva díly látky, nůžky a tavnou pistoli s lepidlem (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Po zaschnutí lepidla vytvořte do krabice látkovou vložku. V našem případě jsme k tomu potřebovali dva kusy látky, které jsme s pomocí tavné pistole slepili k sobě. Vznikl tím takový tunel.

Látka slepená k sobě
Tavnou pistolí k sobě přilepte okraje látky na výšku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Horní okraj tunelu po celém jeho obvodě zahněte a přilepte lepidlem z tavné pistole k látce.

Ohnutý okraj látky
Na horním okraji vytvořte lem. Látku ohněte po celém obvodě a přilepte ji tavnou pistolí (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Tunel vložte do krabice a navlékněte ho na rohy krabice. Uvnitř látku urovnejte, aby pěkně ležela podél stěn.

Krabice s látkou
Látku pak vložte do krabice a horní okraje s lemem přetáhnete přes hrany krabice. Látku uvnitř krabice upravte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Vezměte lepenkový díl a poslední kus látky a s pomocí tavné pistole látku přilepte na lepenku.

Lepenka v látce
Spodní a vrchní lem látky zastřihněte šikmě směrem dovnitř (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Hotové dno pak vložte do krabice a usaďte až dolů.

Krabice s pěkným dnem
Hotové dno pak vložte do krabice (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Vezměte si macramé šňůru nebo kroucenou šňůru či jutový provaz a odmotejte si ho z role tolik, abyste jím mohli provést dvě otočky po obvodu krabice. Nezapomeňte si přitom nechat kousek navíc pro uvázání mašle. Ustřihněte. Ustřižený provaz přes látku na krabici omotejte a uvažte. Pletený recyklovaný koš z krabice máte hotový.

Vyrobte si také ze staré látky koš na květináč:

Krabice polepená copánky z balicího papíru
Papírové copánky s pomocí tavné pistole nalepte po obvodu celé krabice. Vznikne originální design (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Krabice ve fázi natírání hnědou akrylovou barvou
Krabici natřete hnědou akrylovou barvou a nechte zaschnout (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Lepenka, nůžky, tavná pistole a látka
V následujícím kroku vytvořte vnitřní dno krabice. Na lepenku, která je stejně velká jako vnitřní dno krabice, nalepte tavnou pistolí látku (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Lepení látky na lepenku
Aby se vám látka lépe na lepenku lepila, nastřihněte si ji šikmo v rozích. Po nalepení přečnívající trojúhelníčky zastřihněte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Publikováno: 9. 5. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová