reklama

Dejte pozor na to, co může váš domácí mazlíček pozřít, někdy může hrozit otrava

Každý, kdo má nějakého domácího mazlíčka jistě dobře zná nebezpečí, když zvíře sežere něco, co by nemělo... ať už třeba na procházce, nebo když si v domácnosti vychytrale pomůže k nějaké lahůdce, která není určena pro něj. Jak se v takových situacích zachovat vám poradí veterinářka.

Předejděte otravě u zvířat (Zdroj: Depositphotos)

Máte domácího mazlíčka na zahradě? Sežere, na co přijde? Dejte si pozor na jedy proti škůdcům, ale i na některé rostliny nebo houby. Veterinářka PetCenter MVDr. Pavlína Frajerová poradí, jak poznáte u zvířete otravu a jestli je ovoce ze zahrádky pro zvířata nebezpečné.

Co dělat, pokud žere zvíře ovoce a zeleninu přímo na zahradě?

Běžně pěstované ovoce a zelenina v rozumném množství našeho psa nijak neohrozí. „Riziko představují jedovaté rostliny, případně houby, které někteří psi a výjimečně i kočky rádi pojídají. Zpravidla se jedná o mláďata, která zkouší pojídat vše, co najdou, a o určitá plemena psů, kteří se vyznačují velkou chuti k jídlu a pojídají i rostliny, kterých si jiní psi nevšímají. Pokud tedy máme doma štěně, psa nebo kočku, kteří snědí, na co přijdou, je rozumné odstranit ze zahrady jedovaté rostliny, zvíře na zahradě hlídat a v nejkrajnějších případech dovolit vstup na zahradu pouze s náhubkem,” radí veterinářka.

Kočka žere
Odstraňte z dosahu zvířat nevhodné potraviny (Zdroj: Depositphotos )

Může zvíře ohrozit jed na krysy nebo škůdce?

Ano, velký problém představují pro naše miláčky různé druhy jedů, kterými na zahradě bojujeme proti zahradním škůdcům. Nejčastěji se setkáme s otravami po požití jedů na krysy a jedů proti hlemýžďům. Oba typy otrav bývají velmi dramatické a nezřídka končí smrtí. V případě, že dojde k pozření jedu, okamžitě kontaktujte veterinárního lékaře, který vám doporučí jak dále postupovat.

Důležitou roli zde hraje čas.

V případě nástrah na krysy a jedů proti slimákům je nejúčinnější zvíře do 30 minut po pozření donutit vyzvracet obsah žaludku. „V tomto časovém intervalu nedojde ještě ke vstřebání jedové látky do těla. Zvracení se ale nesmí vyvolávat při pozření leptavých látek a žíravin, kdy bychom ještě zhoršili poškození jícnu. Proto je vždy rozumné poradit se s veterinárním lékařem, zda je vhodné u pacienta vyvolat zvracení nebo ne,” radí veterinářka.

Pes zvrací
Donuťte zvíře do 30 minut po pozření donutit vyzvracet obsah žaludku (Zdroj: Depositphotos )

Po uplynutí této doby pak nastupuje symptomatická léčba, tedy tlumení nežádoucích účinků jedu, a podávání látek, které na sebe vážou toxiny - např. černé uhlí. U některých jedů existuje možnost podání tzv. antidot. Tedy látek, které toxiny vyblokují. Bohužel antidota jsou dostupná jen pro poměrně malou skupinu jedů.

Nemocný pes
U otravy rozhoduje čas (Zdroj: Depositphotos )

Jak poznám, že má zvíře otravu?

Obecně projevy otravy bývají velmi variabilní, závisí vždy na konkrétní jedovaté látce. Zvíře může mít trávicí problémy - zvracení, průjem, přes neurologické projevy jako křeče, nekoordinované pohyby, malátnost, ale i projevy krvácivosti nebo příznaky selhání srdce, jater a ledvin. Většina otrav se projeví za několik desítek minut po pozření jedu, ale např. jedy na krysy začínají účinkovat až s několikadenním zpožděním.

Jak psa odnaučím sežrat, na co přijde?

Již od štěněte bychom měli našeho miláčka vést k tomu, že venku nebude pojídat vše, co najde. Metodou pozitivní motivace se téměř každý pes dá vycvičit. Bohužel existují i psi, u kterých výcvik velmi náročný a i přes snahu majitele pozře vše. U těchto extrémních případů je vhodný pohyb venku pouze s košíkem.

Pes s jídlem
Zvíře cvičte již odmalička (Zdroj: Depositphotos )

Publikováno: 12. 5. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce