reklama

Když kočky vyrazí na cesty

Na rozdíl od psů nejsou kočky žádné vášnivé cestovatelky. Pro většinu z nich je to dokonce velký stres. Takže potřebují naši pomoc, pochopení a také trpělivost, aby se zbavily napětí a cestovatelská úskalí zvládly.

i (Zdroj: Depositphotos )
Kočkám cestování žádnou radost nepřináší (Zdroj: Depositphotos )

Kočky jsou pověstné silnou vazbou ke svému teritoriu. Když ho opustí, cítí se zranitelné. Znervózňují je i všechny vzruchy, které cestování přináší a netěší je ani pobyt na neznámém místě. Občas se nějaká statečná kočka cestovatelka objeví, ale ta tvoří výjimku potvrzující pravidlo. Takže se musíte připravit na to, že nejspíš i vaše chlupatá krasavice nebo krasavec budou potřebovat "cestovatelskou“ péči a trénink.

Spící kočka
i (Zdroj: Depositphotos)
Kočky milují svůj domov, kde se cítí bezpečně

Co se v mládí naučíš…

Pokud máte kočku od kotěte, začněte s tréninkem co nejdříve, někdy mezi třetím a čtvrtým měsícem. Pro kočku je důležité naučit se pobytu v přepravním boxu neboli přepravce, která je pro ni při jakémkoliv cestování nezbytná.

Přepravku umístěte doma do míst, kde kočka ráda pobývá, nechte otevřená dvířka a dejte dovnitř dobrůtku a oblíbenou hračku. Nechte kočku, aby si přepravku prohlédla, vlezla si dovnitř, případně si tam i pospala. Časem pochopí, že je to příjemné místo a nebude tak vystresovaná, až s ní vyrazíte na cesty, ale třeba také jenom na návštěvu veterináře. Jde rovněž o to, aby neměla přepravku spojenou jenom s nepříjemnými zážitky, kterými mohou být právě pobyty na veterině.

Kočka s přepravkou
i (Zdroj: Depositphotos)
Na cestování by si měla kočička zvykat už odmala

Přepravka je základ

Výběru přepravky věnujte dostatečnou pozornost, nezáleží tolik na tom, jestli se bude líbit vám, ale podstatné je, aby v ní měla kočka prostor a cítila se v ní bezpečně. Vyplatí se mít také menší cestovní box, v kterém kočku přenesete, pokud zrovna nepojedete autem.

Kočka, stejně jako pes, musí být podle zákona převážena v autě tak, aby neohrozila bezpečnost cestujících i tu svoji. Přepravka je z tohoto pohledu nejlepší řešení. Existují sice i kočičí bezpečnostní postroje, které zvířeti zabrání volně pobíhat po autě, ale zkušený chovatel ví, že nad přepravní box není. V autě ho pochopitelně musíte umístit tak, aby se během jízdy nepohyboval a neohrožoval kočku a okolí.

Kočka v autě
i (Zdroj: Depositphotos )
Kočka v autě rozhodně nepatří na místo řidiče

Pozor na zimu i teplo

Mnohým kočkám při cestování pomáhá, když na ně majitelé mluví uklidňujícím hlasem a jsou v jejich blízkosti. Před cestou byste je neměli 5 až 6 hodin krmit a můžete jim dát také nějaký preparát na uklidnění. Po poradě s veterinářem vyberete určitě ten správný, většina z nich je na přírodní bázi. Kočka bude během cesty nejspíš mňoukat, někdy docela žalostně. Nebojte se, to jen dává najevo svou nevoli a nejistotu.

Pozor na výkyvy teplot, na ně jsou kočky velmi háklivé. Takže je nenechávejte v zimě v mrazu v zavřeném autě, a naopak v létě dbejte na to, aby nezůstaly v nevětraném voze. Pokud si během cesty potřebujete udělat přestávku, zaparkujte ve stínu a nechte otevřená okna. A pokud je venku opravdový hic, vezměte přepravku i se zvířetem raději s sebou někam na zastíněné místo. Kočkám nesvědčí ani průvan a chlad z klimatizace, takže jejich přepravku můžete zakrýt nějakou prodyšnou pokrývkou. Nezapomeňte jim průběžně nabízet vodu k pití.

Kočka s miskou
i (Zdroj: Depositphotos )
Kočka potřebuje mít neustále přístup k vodě

Když nejedeme autem

Ne vždy vyrážíme na cesty autem. Cvičená kočka zvládne i pobyt v autobuse a ve vlaku. Tam se vám bude hodit menší box, s kterým se lépe manipuluje a je skladnější. Vhodná je přepravka s pevnou základnou, aby kočka případně nepotřísnila močí vagon nebo podlahu autobusu. I ta největší kočičí dáma či gentleman mohou ze stresu nad sebou trochu ztratit kontrolu, takže přepravku ještě pro jistotu vystelte podestýlkou a raději se zásobte i náhradním stelivem.

Při nástupu do kupé nebo než se usadíte na sedadlo, zeptejte se spolucestujících, zda nemají alergii. Vyhnete se tak nepříjemné situaci, že by mohla vaše kočka způsobit někomu alergickou reakci, která může být i hodně silná.

Teoreticky můžete s kočkou vyrazit na cesty také letadlem, ale většina leteckých společností neumožňuje nechat přepravku v prostoru pro cestující, takže váš miláček nejspíš skončí v zavazadlových kabinách pro převoz zvířat. Ty jsou sice klimatizovány a nemělo by se mu tam nic stát, nicméně velkou radost z toho asi mít nebude.

Na palubě letadla
i (Zdroj: Depositphotos)
Na palubu letadla si kočku nejspíš nebudete moci vzít

Dovolená v zahraničí

Zkušení majitelé koček si s sebou berou kočku třeba i na zahraniční dovolenou. Do zemí Evropské unie musí mít zvíře tzv. Pet Pass (pas zvířete v zájmovém chovu) a musí být očipované a očkované proti vzteklině. Očkování proti kočičí chřipce, kočičí psince a leukóze sice není povinné, nicméně by mělo být samozřejmé pro každého zodpovědného "kočkaře“.

V zemích mimo Unii se mohou požadavky lišit, proto si je včas zjistěte. Informace získáte na Státní veterinární správě nebo na zastupitelském úřadě příslušného státu, poradí vám také u veterinárního lékaře.

Pokud jedete na tuzemskou dovolenou, třeba do penzionu, ověřte, že je tam možný pobyt se zvířaty. Nespoléhejte se jen na informace z webových stránek, protože mohou být zastaralé. Na každou cestu, kterou se svým kočičím parťákem podnikáte, nezapomeňte vzít očkovací průkaz, což je v podstatě onen pas, o kterém už byla řeč.

Kočka v trávě
i (Zdroj: Depositphotos )
I bytová kočka je šelma a v přírodě si to někdy ráda dokazuje

Na novém místě

Až dorazíte na místo, které vaše kočka nezná, nepouštějte ji hned ven. Dejte ji někam do klidné místnosti, ujistěte se, že je v pořádku a má vše, co potřebuje (včetně vody) a hlavně, že nemůže utéct. Nabídněte jí také krmení, i když se může stát, že nebude mít zpočátku chuť, protože bude nervózní a nebude se cítit ve své kůži.

Až se kočka aklimatizuje, můžete ji zkoušet zvykat i venku, použít můžete také kšírky. S pomocí krmení ji učte se vracet na pravidelné krmení, což by hlavně pro bytové kočky měla být dobrá motivace, jak se příliš nevzdalovat. V některém zvířeti se ale v přírodě probudí malá šelma, takže musíte nejprve zjistit, jestli to není zrovna případ vaší kočičky.

Na cesty si můžete připravit zásoby sušeného masa:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 5. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová