reklama

Příjemně provoněná domácnost je zárukou spokojeného bydlení

Pokud máte při otevření dveří vašeho bytu pocit, že jste se propadli do kanalizace, je načase začít se zápachem bojovat. Chcete mít stále příjemně provoněnou domácnost? Máme pro vás několik tipů, jak si příjemně provoněnou domácnost zajistit a udržet.

i (Zdroj: Depositphotos)
Příjemně provoněná domácnost je zárukou spokojeného bydlení (Zdroj: Depositphotos)

Provoněná domácnost

Přijít po náročném dni domů a cítit osobitou vůni vašeho domova může být někdy k nezaplacení. Tedy pokud se jedná o opravdu příjemnou vůni, kterou máte rádi. Pokud při otevření domovních dveří cítíte zatuchlé prádlo, zmoklého psa, usazenou vodu z květin, manželovy použité ponožky, odpadkový koš se zbytky včerejší večeře nebo dokonce použité WC, je něco hodně špatně. Do takového bytu by dalo vstupovat snad leda s plynovou maskou nebo totálně ucpanými dutinami. Že vám občas některé takové pachy znepříjemňují život? Podíváme se jim tedy na zoubek.

Ponožky
i (Zdroj: Depositphotos)
Ponožky, nošené celý den mohou doma připomínat chemickou zbraň

Větrání

Prvním a nejdůležitějším způsobem jak si provonět domácnost je důkladné a opakované větrání. I v zimě je důležité zejména po ránu otevřít všechna okna na pár minut dokořán a vyvětrat intenzivně všechen vydýchaný a přehřátý vzduch z noci, všechny nahromaděné pachy a především vlhkost, která se okolo nás usadila. Během teplejších dnů používejte ventilačky a nechte vzduch během dne cirkulovat. Dávejte přitom pozor na malé děti a domácí mazlíčky, aby vám nevypadli z oken. Otevřená okna lze zajistit sítěmi. 

Větrání
i (Zdroj: Depositphotos)
Snažte se co nejvíc větrat

Časté uklízení

Je jasné, že spousta zaměstnaných žen toto slovo slyší velmi nerada. Ale je to tak. Vyluxované koberce a vytřené podlahy zbaví váš domov nánosy prachu a s nimi spojený pach. Věnujte trochu času vyvětrání lůžkovin (kde jsou ty staré dobré časy, kdy naše babičky vynášely peřiny na zápraží a větraly je). Alespoň jednou za měsíc si vyčleňte chvilku na důkladný úklid ložnice - vysajte matrace, převlékněte ložní prádlo, vyžeňte prach ze záclon. Častěji byste pak měli vysávat koberce a textilie ve vašem bytě, minimálně obden vytírat a omývat hladké plochy. Při vysávání používejte vůně do vysavače, který vám pomůže byt provonět, při vytírání se nebojte do přípravku na mytí kápnout trochu jemné aviváže. Uvidíte, jak se váš byt provoní.

Snažte se nesušit vyprané prádlo doma, a pokud nemáte jinou možnost, opět často větrejte. Vlhkost z prádla na sebe nabaluje nežádoucí pachy a celý byt je potom cítit poněkud zatuchle. Nenechávejte také nikde povalovat použité oblečení, zejména to, které přichází do přímého styku s vaší pokožkou. Od toho máte koš na špinavé prádlo. 

Odpadkový koš je kapitola sama o sobě. Snažte se pravidelně, nejlépe denně vynášet odpadky a odpadkový koš vždy nezapomeňte vymýt a vydezinfikovat. Pokud vyhazujete do odpadků něco obzvlášť "voňavého", raději vyneste koš dříve, než vás vaši sousedi začnou podezírat, že doma chováte dobře živeného tchoře. 

Popelnice
i (Zdroj: Depositphotos)
Odpadkové koše pravidelně omývejte a dezinfikujte

Pozor na plísně! Ačkoliv se to nezdá, plíseň zavání opravdu intenzivně. A navíc spolu s nežádoucím pachem uvolňuje do vzduchu mikročástečky - spory, které mohou naše zdraví přímo ohrožovat. 

Chemické přípravky vaši domácnost sice dokážou zbavit nečistot a pachů, ale samy o sobě také nejsou co do vůně žádnou hitparádou. Po jejich použití proto vyvětrejte, případně použijte rozprašovač s vůní.

Čas od času prolijte odpady v kuchyni a v koupelně louhem, eliminujete zápach z rozkládajících se zbytků v potrubí a uvolníte ucpávky, které se zde vlivem mastnoty, vlasů a mycích prostředků tvoří.

Vonné rozprašovače, jak reklamy praví, mají za úkol pohlcovat nepříjemné pachy. Je ale pravda, že jejich nadměrné používání má za následek jednak přesycení bytu silnou vůní, která v nakumulovaném množství už vůbec nemusí vonět příjemně a za další, vystřikovaný aerosol je zdrojem další vlhkosti, která se vám usazuje v kobercích, zdech a na všech površích. Při používání rozprašovačů tedy platí, že všeho s mírou. Zkuste místo rozprašovačů raději použít gelové pohlcovače pachů.

Spreje
i (Zdroj: Depositphotos)
Aerosoly ve spreji krátkodobě vyřeší vaše páchnoucí problémy

Vonné svíčky a aromalampy

Vonné svíčky jsou skvělé, protože dokážou několik věcí najednou. Svítí, voní, pohlcují pachy a navozují příjemnou atmosféru. To samé platí pro aromalampy, kde při uvolňování vonných silic můžeme inhalovat zdravé vůně a zároveň si provoníme celý byt. Na místě je také vhodné připomenout orientální vykuřovadla, pálení bylin nebo sušených květů a koření či požívání vonných tyčinek. Dejte pozor, jakou vůni používáte, některé mohou být ve větší koncentraci i dráždivé. Máte-li doma kuřáka, používejte svíčky a antitabákovým účinkem, které cigaretový kouř pohlcují. 

Vonné svíčky
i (Zdroj: Depositphotos)
Vonné svíčky jsou aromatické a uklidňující

Domácí mazlíčci

Co si budeme nalhávat, úsloví "páchnout jako zmoklý pes" je jednou z nočních můr majitelů domácích mazlíčků. Většina z nich při nedostatečné péči opravdu nevoní, a stejně tak nevoní i jejich pelíšky, záchůdky, terária či akvária. Sami si to po sobě asi těžko uklidí, takže pokud nechcete mít doma odér jako v maštali, věnujte péči i uklízení po svých miláčcích.

Pravidelně měňte podestýlku, kočkolit, vodu v akváriích. Perte pelíšky a čistěte deky, polštáře a hračky, které vaši domácí mazlíčci používají. Vytírejte pravidelně též okolo misek s krmením, měňte denně vodu na pití a po venčení omývejte svým zvířátkům nožky a břicha. Neuvěříte, co všechno jsou na polštářcích svých tlapek nebo v chlupech na břiše schopni přinést domů. 

Zmoklý pes
i (Zdroj: Depositphotos)
Koupejte podle možností a potřeby i své zvířecí miláčky, jejich odér není vždy snesitelný

Babské rady

Víte, čím si provoněnou domácnost zajišťovali naši předkové, kteří neměli vůně do vysavačů, aromalampy nebo elektrické vonné difuzéry?

  • plátky citronu nebo pomeranče na radiátoru provoní byt exotikou
  • sušené bylinky, zejména levandule nebo rozmarýn, zajistí vůni a eliminují moly
  • čerstvé květiny provoní a zkrásní celý byt
Květy
i (Zdroj: Depositphotos)
Máloco se vyrovná vůni čerstvých květin
  • jablečné slupky se skořicí povařené na plotně dodají bytu jemný nádech svěžesti
  • tuhé mýdlo ve skříních provoní prádlo i nábytek
  • potpourri nebo difuzéry si lze vyrobit doma podle vůně, kterou máte rádi
  • jedlá soda s několika kapkami vonného oleje pachy pohltí, a naopak uvolní vůni
  • čerstvě mletá káva na ručním "kafemlejnku" provoní byt lépe než chemická vůně 
  • pokojové rostliny, např. muškáty, citronový muškát, bylinky velmi příjemně voní
Difuzér
i (Zdroj: Depositphotos)
Voňavé difuzéry si můžeme vyrobit sami

A nezapomínejte ani na očistu vlastního těla, protože i naše kůže vypuzuje určité pachy a ne všechny jsou afrodiziakální. Spíš naopak. A co vám bude platné, že bude vaše domácnost vyvoněná, když vy sami se nebudete moci ani cítit?

Zápach
i (Zdroj: Depositphotos)
Není snad nic horšího, než když páchneme sami sobě

Publikováno: 11. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová