reklama

Vyrobte si panenku z drátu

Zajímáte se o práci s drátkem? Líbí se vám drátkované dekorace a rádi byste se něco nového naučili? Tak to tu jste správně. Šárka Rooya Jiřičná si tu pro vás připravila návod na výrobu panenky z drátu, kterou můžete použít třeba k dekoraci dívčího pokojíku, ale ozdobu bude dělat, kdekoliv jinde v bytě.

Vyrobte si spolu s námi jednoduchou, ale velmi pěknou panenku z drátku. Přichystali jsme si pro vás velmi přesný návod (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Co na její výrobu budete potřebovat?

Nachystejte si:

 • silnější drát 1 nebo 1,2 mm
 • tenčí drát
 • korálky
 • vlněné kuličky
 • hlavičku z polystyrenu nebo větší dřevěný korálek
 • látku - organzu
 • ploché nebo silikonové kleště
 • štípací kleště
 • tužku
 • papír
 • nůžky
Kreslení předlohy panenky pro drátkování v zátiší s nůžkami, organzou, korálky, kleštičkami a drátky
Základem všeho je šablona. Ta vám výrazně pomůže s tvorbou panenky. Jde o jednoduchou kresbu hlavonožce (Zdroj: Prima DOMA)

Postup výroby:

Tvorbu panenky začněte tím, že si na papír nakreslete jednoduchou předlohu, podle které budete tvořit panenku. Vezměte si do ruky silnější drát a silikonové kleště a ještě před započetím práce jimi projeďte drát, s nímž budete pracovat. Usnadní vám to následnou manipulaci. Následně si kleštičkami ucvakněte z role drátu asi 50 až 60 cm, abyste mohli vytvořit panenku.

Tvarování drátku podle namalované předlohy
Pak začněte s tvarováním panenky podle šablony. Vezměte si drátek a začněte od nohou (Zdroj: Prima DOMA)

Přeložte drát na půlku. A s tvarováním panenky začněte od nožiček. Tvarujte podle namalované předlohy. Skvělým pomocníkem při tomto tvarování jsou ploché kleště, s nimiž si přidržíte přehnuté drátky a v místě spoje začnete tvarovat tělíčko. Drátky k sobě splétejte otáčením kolem své osy. Aby smotání bylo pravidelnější, jeden drátek mějte nastavený v pravém úhlu oproti druhému.

Točení dráty
Po nožičkách vytvořte tělíčko panenky, které je ze dvou stočených k sobě drátků (Zdroj: Prima DOMA)

Potom, co vytvoříte tělíčko, vraťte se k nožičkám, které také stočte. Pokud jde o ručičky, vytvoříte je úplně stejně jako nožičky. Drátek veďte podle šablony, přehněte ke středu těla a přehnutý drátek stočte. To samé proveďte i s druhou ručičkou.

Drátkované tělíčko panenky
Když máte hotové tělíčko s ručičkami, měla by kostra panenky vypadat zhruba takto (Zdroj: Prima DOMA)

Jeden drátek u těla odcvakněte. Druhý drátek vyveďte středem vzhůru. Potom, co si vytvoříte tělíčko panenky, tak ji oblékněte. Vezměte si organzu a ustřihněte si dva stejné čtverce, přičemž z jednoho vyrobíte sukni.

Nyní je zapotřebí panenku obléct. V našem případě do organzových šatiček
Drátkované tělíčko panenky (Zdroj: Prima DOMA)

Nastřihněte čtverec organzy v jejím středu. Vezměte si tenčí drát a ustřihněte si z něj asi 20 cm. Naaranžujte sukýnku panence do pasu a zafixujte ji několika otočkami tenkého drátku. Zezadu panenky zatočte oba dráty k sobě a zastřihněte. Z druhého čtverce organzy se vytvoří druhý kus oděvu, ten přikryje horní část panenky. Látku poskládejte na délku do takového proužku, který přehněte a v jeho středu vytvořte nůžkami otvor, jímž organzu provléknete na tělo.

Omotání drátem
Drát omotejte kolem organzy i tělíčka (Zdroj: Prima DOMA)

Vezměte si opět tenký drátek a látku v místě, kde by měla mít panenka střed obmotejte.

Tvorba hlavičky
Nakonec vytvořte panence hlavičku. Použijte k tomu korálek a pak větší polystyrenovou kuličku (Zdroj: Prima DOMA)

Na vyčnívající drátek pak navlékněte korálek, který bude sloužit jako krk. Větší dřevěný korálek nebo polystyrenovou hlavičku a nakonec jí můžete vytvořit vlasy nebo jí jako v našem případě na vrchol hlavy udělat z chlupaté kuličky drdol. Kousek nad vrcholem drdolu drátek odcvakněte a zakončete podobně jako u ketlování z korálků očkem.

Z drátku si vyrobíte i strom života:

Publikováno: 10. 5. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová