Staré plecháčky není radno vyhazovat. Pokud máte stylově a vkusně zařízenou chalupu, určitě toužíte po nějakém unikátním prvku a hledáte inspiraci. Máme pro vás návod, jak si ze starých plecháčků jednoduše vyrobit držák na náčiní a potřeby do kuchyně.
Potřebné nářadí a materiál
- dřevěné prkno
- sada šroubů a matic pro propojení plecháčků s prknem
- staré plecháčky na vaření a ohřívání
- pravítko a tužka
- přímočará pilka
- vibrační bruska
- vrtačka
- sada montážních klíčů
Připravte si staré prkno. Prvním úkonem je jeho zkrácení na potřebnou délku. Můžete využít klasickou ruční pilku, ale rychlejší práce a hlavně bez námahy je s přímočarou pilkou, nabízí se i možnost využít okružní pilu, která zajistí opravdu přesný řez. Přesného řezu dosáhnete díky tomu, že si místo řezu nakreslíte přes pravítko s pomocí tužky.
Následuje operace broušení. Samozřejmě, opět se nabízí jednoduchost v podobě smirkového papíru, ale v případě vhodného vybavení je vibrační bruska výborný pomocník. Jemně s ní zabrousíte jak hranu řezání, tak celé prkno zbavíte mírných otřepů a nerovností.
Dalším krokem je rozměření plecháčků na prkně a jejich navrtání. Není nutné použít pravítko, stačí je pouze rozmístit na připravené prkno, které poslouží jako základ. Pak plecháčky navrtejte opatrně s pomocí vrtáku, postačí například vrták na kov velikosti 6. Při vrtání je vhodné si plecháček důkladně přidržet pomocí ruky, aby při jeho provrtání nedošlo k vymrštění.
Následně vyvrtejte čtveřici otvorů do prkna. Určitě si alespoň naznačte pomocí tužkou a pravítka středovou linku a vhodné je zároveň alespoň od oka zakreslit, kde budete vrtat jednotlivé otvory. Pro začištění hran po vrtání použijte buď větší vrták, nebo bruskou místo s otřepy mírně zabruste, i když toto místo nebude pohledové.
Předposledním krokem je přichycení plecháčků prostřednictvím šroubových spojů. Použijte klasické šrouby s maticemi, přičemž pod matice vložte podložky, díky kterým bude možné plecháčky na prkně utáhnout větší silou. Podle umístění šroubů a matic zvolte nástrčné nebo trubkové klíče. Aby šlo i po dlouhé době spoje povolit v případě potřeby, spojení mírně namažte vazelínou.
Posledním bodem je naplnění. Stojaté plecháčky využijte jako odkládací stojan na vařečky a jiné náčiní, ty ležaté naopak jako prostor pro utěrky nebo hadry či ubrousky. Po naplnění umístěte celý stojan z plecháčků do rohu kuchyňské linky například na chalupě, kde se bude vyjímat jako velmi stylový, podomácku vyrobený prvek.
Vyrobte si do kuchyně i držák na nože
Publikováno: 3. 5. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček